Dynia olbrzymia Sweet Mama F1 7szt
Dynia Sweet Mama znana jest z połączenia ciemnozielonej, gładkiej skórki z żółto-pomarańczowym miąższem o słodkim smaku i lekko orzechowym aromacie. Jest to odmiana o niewielkich owocach, dorastających do 2kg.
Ta odmiana dynii olbrzymiej jest idealna dla hobbystów jak i dla profesjonalistów. Bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych i próchniczych, jest też ciepłolubna.
Dynia Big Mama ma szerokie zastosowanie w kuchni, można jej użyć do zup, smażenia, przecierów, ciast i zapiekanek.
Nasiona można wysiewać do inspektu w kwietniu lub w maju wprost do gruntu. Kiełkują już w temperaturze 12oC. Głęgokośc siewu wynosi 3cm. Sadząc wprost do gruntu należy zachować rozstawę 200x150cm. Dojrzałe owoce dyni zrywamy już w październiku, zbiory trwają do końca listopada, z tym że przydatność do przechowywania to maksymalnie 4 miesiące.
Sweet Mama to odmiana która w 1979 roku otrzymała nagrodę jako najlepsza dynia w Stanach Zjednoczonych. Z powodzeniem jest też uprawiana w Japonii. Znana jest również pod nazwami: Green Hokkaido Pumpkin i Tsurunashi Yakko.
Dynia dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu ogranicza ryzyko wystąpienia nowotworów, nadciśnienia i chorób serca.
Dzięki dużej zawartości witamin i minerałów, a zwłaszcza istotnego dla mężczyzn cynku, stanowi doskonałe uzupełnienie diety.
Nie kumuluje metali ciężkich i azotanów, a więc może być uprawiana w pobliżu dróg. Owoce mogą być przechowywane do marca zachowując przez cały czas dużą zawartość witaminy C. Mają wielostronne zastosowanie: jako warzywo, pasza dla zwierząt (dodawana do pożywienia krów powoduje wzrost wydajności mleka i zawartości w nim beta karotenu), w przemyśle gorzelniczym i cukierniczym. Plon przy zagęszczeniu 1 roślina/m2 wynosi 40-70 t/ha. woje dobroczynne właściwości dynia zawdzięcza bogactwu witamin (m.in. z grupy B, prowitaminy A, witaminy PP i C) i minerałów (sodu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza).
Dynie są roślinami wybitnie ciepłolubnymi, dlatego też stanowisko winno być ciepłe, słoneczne, przewiewnei osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Dynie wymagają też systematycznego nawadniania w okresie suszy, gdyż na niedobór wody szybko reagują więdnięciem i zasuszaniem liści, zrzucaniem kwiatów i karleniem owoców.
Większość odmian dyni ozdobnej to rośliny o płożącym pokroju, dlatego też powinny mieć dla siebie sporo miejsca, ewentualnie podpory.
W zabiegach pielęgnacyjnych nie możemy zapomnieć o spulchnianiu gleby. Ważne jest regularne podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie. Nawożenie powinno odbywać się w momencie pojawienia się pierwszych zawiązków owoców i po ich pierwszym zbiorze.
Dynię uprawia się z rozsady, lub z siewu wprost do gruntu, wysiewając nasiona gniazdowo, po wschodach pozostawia się jedną najsilniejszą roślinę.
Termin wysiewu:IV pod osłony; V do gruntu
Rozstawa: 200 x 150 cm
Termin zbioru: X-XI
Kolor: pomarańczowa, zielona
Gramatura: 7 ziaren
