Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malina żółta

2020-02-17
Malina żółta

Malina żółta – nietypowa i pyszna

Dowiesz się, dlaczego malina żółta zdobywa coraz większą popularność i jakie są jej charakterystyczne cechy.

Malina żółta – podstawowe informacje o owocach.

Malina żółta ma dość duże, kuliste owoce o barwie żółto-pomarańczowej. Ten nietypowy kolor jednak nie ma wpływa na ich smak. Maliny żółte są aromatyczne, smaczne i słodkie. Owoce na krzewach maliny żółtej pojawiają się pod koniec września i utrzymują się do początków października. Malina żółta owocuje na pędach jednorocznych, co z uwagi na późne kwitnienie ma wpływa na nieobecność takich chorób, jak kistnik malinowiec czy kwieciak malinowiec, młode pędy zaś nie są porażone przez pryszczarki. Owoce maliny żółtej oprócz walorów smakowych nie mają tendencji do szybkiego gnicia i bardzo dobrze znoszą transport. Nadają się do spożywania bezpośrednio, jak również do zamrażania i na przetwory. Z maliny żółtej można robić galaretki, dżemy i masy do ciast.

Malina żółta – kilka słów o krzewie.

Krzew maliny żółtej dorasta do około 150 cm. Pędy maliny żółtej są sztywne, mocne, pokryty woskowym nalotem i kolcami. Liście maliny żółtej są lekko zawinięte, co często kojarzone jest zmianami chorobowymi. Jest to jednak charakterystyczna cecha maliny żółtej i nie są objawem choroby. Sadzonki maliny żółtej możemy nabyć zarówno w doniczkach, jak i z odkrytym systemem korzeniowym. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku należy przestrzegać właściwych terminów nasadzeń, czyli należy sadzić takie krzewy wiosną lub jesienią. Sadzonki malin z pojemników możemy sadzić również latem.

Co powinieneś wiedzieć, zanim posadzisz malinę żółtą.

Jeśli chcesz, aby twoje krzewy rodziły słodkie owoce, najlepszym miejscem dla maliny żółtej będzie stanowisko słoneczne. Malina żółta poradzi sobie również w półcieniu. Teren pod uprawę powinien być płaski, ewentualnie możemy dokonać nasadzeń na stokach o niewielkim nachyleniu. Najlepszą glebą dla maliny żółtej jest lekko kwaśna o pH 6,5, żyzna i wilgotna. Sadząc malinę żółtą zwróć uwagę, czy miejsce, które wybrałeś nie ma tendencji do tworzenia zastoisk mrozowych i zbierania się wody. Aby uniknąć przenoszenia chorób odglebowych, należy unikać miejsc, gdzie wcześniej rosły ziemniaki, truskawki albo inne maliny. Po posadzeniu, jak i później należy obficie nawadniać malinę żółtą, zwłaszcza podczas suchych okresów. Maliny żółtej, podobnie jak innych odmian malin nie można narażać na przesuszenie. Krzewy sadzimy w odstępach 50 cm między sadzonkami i ok. 2m między rzędami. Jeśli dokonujemy nasadzeń jesienią, należy usypać wokół krzewu kopczyki z trociny lub kory sosnowej. Pierwszego cięcia maliny żółtej dokonujemy zaraz po posadzeniu wiosną. Jeśli sadzimy maliny jesienią, czekamy z podcięciem do następnej wiosny. Wówczas pędy tniemy 3 cm na ziemią. Zabieg ten przeprowadzamy co roku, przy czym przy starszych krzewach możemy dokonać cięcia również jesienią po zbiorach i pozostawiamy pędy na wysokości 10 cm od ziemi. Dzięki tym zabiegom zwiększą się plony maliny żółtej. Malina żółta jest z pewnością owocem zasługującym na uwagę i jeśli chciałbyś mieć jesienią świeże owoce, warto znaleźć dla niej miejsce na działce.

malina żółta
żółta malina
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel