Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rośliny na plac zabaw

2019-10-09
Rośliny na plac zabaw

Dobór roślin na plac zabaw z którego korzystają dzieci jest bardzo istotną kwestią. Roślinność na placach zabaw nie tylko pełni funkcję estetyczną ale również tworzy sprzyjający mikroklimat. Zieleń podnosi walory estetyczne, chroni przed zanieczyszczeniami i hałasem, jest schronieniem i kryjówką podczas zabaw dzieci, ponadto może również pełnić funkcję edukacyjną. Oprócz tego dają cień i obniżają temperaturę otoczenia, mają działanie bakteriobójcze, redukują stres i poziom agresji. Dodatkowo mogą pomóc w rozwijaniu motoryki i orientacji w terenie. Pobudzają dziecięcą wyobraźnię, dostarczają materiału do zabawy. Ale co najważniejsze, rośliny uczą biologii. Rośliny codziennie są inne, reagują na otoczenie oraz nasze działania, przyciągają również zwierzęta, których są ich pokarmem.

Dobór roślin powinien być przemyślany. Najlepiej w pobliżu placu zabaw sadzić rośliny niekłopotliwe i niedrogie, ponieważ mogą zostać z czasem zniszczone.

W miejscu zabaw sprawdzą się świetnie drzewa średnie i niskie, które zacieniają teren. Najlepsze są odmiany o szerokiej i wysoko osadzonej koronie oraz gładkiej korze uniemożliwiającej ewentualne wspinanie się. Polecanymi gatunkami drzew na place zabaw są np.: kasztanowiec czerwony, głóg dwuszyjkowy, jarząb i klon pospolity.

Idealnymi roślinami na plac zabaw są krzewy. Są wytrzymałe, odporne na niszczenie czy zadeptywanie, łatwe w pielęgnacji, zazwyczaj niedrogie. Dzięki bogactwu form, kolorów, faktur i wielkości można zbudować z nich udaną kompozycję. Mogą wydzielać mniejsze strefy na placu zabaw, lub odgradzać plac zabaw tworząc żywopłoty. Najczęściej wybierane krzewy na żywopłot to: tawuła, dereń biały, czy pęcherznica kalinolistna.

Doskonałym uzupełnienie rabat na placu zabaw są byliny. Byliny są przeważnie tanie, dzięki nim dość szybko możemy stworzyć efekt gotowego ogrodu, zanim podrosną krzewy i drzewa. Łatwo można je uzupełnić, a jeśli rozrosną się za bardzo podzielić je, a z podzielonych, rozmnożonych roślin utworzyć kolejną rabatę.

Pnącza natomiast, posadzone na pergolach, altankach czy innych konstrukcjach zapewniają cień i zaciszne miejsca.

Nie należy również rezygnować z roślin jednorocznych czy sezonowych. Pozwalają one na bardzo dużą elastyczność i co roku mogą tworzyć inne kompozycje.

Popularne staje się również zakładanie ogrodów warzywno – ziołowych, gdzie dzieci od najmłodszych lat poznają warzywa i zioła wykorzystywane w domu do przygotowania posiłków. Warto zacząć od kilku warzyw łatwych w uprawie jak: cebula ,groch, marchew, ogórek, rzodkiew, sałata, szczypior, pietruszka czy ziół: rozmaryn, tymianek, szałwia, melisa, lebiodka (oregano), majeranek, czy mięta.

Na placu zabaw należy unikać roślin u których występują ciernie, kolce oraz trujące kwiaty i owoce. Nie powinno się sadzić takich roślin jak: cisy, wawrzynek, bluszcz pospolity, złotokap, trzmielina zwyczajna, ligustr, tuja (żywotniki), ostrokrzew, konwalia majowa, wiciokrzew pomorski, suchodrzew pospolity, jałowiec sabiński, wirginijski i pospolity, znaczna część wiosennych roślin cebulowych, zimowit jesienny, śnieguliczka biała, robinia, powojnik, glediczia (iglicznia), ognik.

Trzeba również uważać na rośliny silnie alergizujące, choć nie zawsze trzeba z nich rezygnować, gdyż w momencie kiedy zaczyna się okres intensywnego użytkowania placu zabaw są już często poza sezonem pylenia. Uważać należy także na rośliny miododajne i silnie pachnące, ponieważ przyciągają owady zapylające, które łatwo mogą użądlić.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel