Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Berberys thunberga Atropurpurea - uprawa, pielęgnacja, przeznaczenie

2020-01-13
Berberys thunberga Atropurpurea - uprawa, pielęgnacja, przeznaczenie

Berberys thunberga Atropurpurea - uprawa, przeznaczenie i pielęgnacja

Berberysy thunberga to liczna grupa berberysów, które w Polsce sa bardzo cenione. Pomimo, że pochodzą one z Japonii, to w naszym kraju rewelacyjnie się zaadoptowały. Poszczególne odmiany różnią się od siebie pokrojem, kolorem liści jak i docelową wysokością. Dziś opowiem Wam o berberysie thunberga Atropurpurea, który jest najpopularniejszą odmianą sadzoną w ogrodach.

Berberys thunberga Atropurpurea - jaki jest?

Berberys ten dorasta do 1,5-2m wysokości i charakteryzuje się szerokim pokrojem, kulistym kształtem i szerokim rozgałęzieniem od dolnych partii. Pędy rośliny są łukowato wygięte i pokryte są ostrymi kolcami. Liście są purpurowe, małe i owalne. Na przełomie maja i czerwca możemy podziwiać na roślinie żółte, drobne kwiaty, które zebrane są w grona. Podczas kwitnienia rośliny chętnie sa oblatywane przez pszczoły, cechuje je słodki aromat, który wydzielają. Następnie na roślinie pojawiają się czerwone i podłużne jagody, które utrzymują się na krzewie, aż do wiosny. Ponadto są lubiane przez ptaki, które zimą mają z nich ptasią stołówkę. Efektownie też kontrastują z bielą śniegu w czasie zimowej aury.

Jak uprawiamy berberys thunberga Atropurpurea?

Berberis thunbergii Atropurpurea preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Niestety w głębokim cieniu jego liście mogą nie wybarwiać się tak pięknie. Za to ma małe wymagania glebowe, gdyż pasuje mu niemal każda ziemia jak i jej odczyn. Gleby ciężkie, podmokłe i gliniaste, które są zmorą większości roślin, dla niego też nie będą łaskawsze - może nieco słabiej rosnąć.

Odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna jak również odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, temuż często jest obsadzana przy nasadzeniach miejskich. Dowiedz się więcej tutaj

Berberis thunbergii Atropurpurea - przeznaczenie

Krzew ten rewelacyjnie znosi cięcie, dlatego też chętnie wybierany jest jako roślina żywopłotowa. Dodatkowo wyposażony w ciernie świetnie się sprawdzi jako roślina na żywopłot obronny. Obsadza sie nim także skalniaki, rabaty wokół chodników w miastach. Efektownie prezentuje się też jako soliter - pojedyncza roślina na wyeksponowanym miejscu w ogrodzie jak również w kompozycji z innymi berberysami np. żółtolistnym Tiny Gold.

Berberys thungberga Atropurpurea
Berberys Atropurpurea
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Berberys thunberga Atropurpurea

Berberys thunberga Atropurpurea

Cena regularna: 26,83 zł brutto20,12 zł brutto
Berberys Atropurpurea Plant Pack

Berberys Atropurpurea Plant Pack

15,60 zł / 10 szt. brutto
Berberys thunberga Erecta (C2)

Berberys thunberga Erecta (C2)

Cena regularna: 23,60 zł brutto17,70 zł brutto
Berberys thunberga Tiny Gold

Berberys thunberga Tiny Gold

Cena regularna: 40,41 zł brutto30,31 zł brutto
Berberys ottawski Superba (C2)

Berberys ottawski Superba (C2)

Cena regularna: 24,77 zł brutto18,58 zł brutto
Berberys thunberga Diabolicum Piękna

Berberys thunberga Diabolicum Piękna

Cena regularna: 15,43 zł brutto11,57 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel