Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odmiany berberysów

2020-01-13
Odmiany berberysów

Berberysy - piękne i popularne

Berberysy znane są z pewnością nie jednemu. Są to przepiękne, cierniste krzewy, które mają wielorakie zastosowanie w ogrodach. Można sadzić je pojedynczo, jako dodatek do kompozycji lub w grupach jako np. żywopłot. Na świecie jest mnóstwo odmian berberysów, a kilka z nich jest szczególnie wartych uwagi. Poniżej wymienię najpopularniejsze odmiany berberysów i ich krótkie opisy.

Odmiany berberysów

Ozdobne krzewy berberysów dzielą się na:

berberysy wysokie, takie jak:

Berberys Atropurpurea - jedna z najczęściej sadzonych odmian w Polsce. Dorasta maksymalnie do 1,5 m. Wybierany szczególnie ze względu na przepiękny wygląd. Zdobi ogród podczas lata i jesieni, przebarwiając się od koloru purpurowego, do przyciągającej wzrok jaskrawej czerwieni. Jest krzewem wolno-rosnącym, mrozoodpornym i nie mającym szczególnych wymagań glebowych. Lubi słoneczne stanowiska. Polecany jest na żywopłoty.

Berberys ottawski Superba - bardzo obszerny krzew, dorastający do 4 m wysokości i podobnej rozpiętości. Jego liście mają piękną, niespotykaną ciemnoczerwona barwę z niebieskim nalotem. Kwitnie w maju, rodząc żółte kwiaty, a później na ich miejscu pojawiają się jasnoczerwone owoce. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Żywpłot z tej odmiany będzie z pewnością przyciągał wzrok.

Berberys thunberga Red Pillar - atrakcyjny, wąski i elegancki krzew z wyprostowanymi pędami. Osiąga maksymalną wysokość do 2 m. Rośnie wolno z wiekiem rozkładając pędy na boki. Jego liście są dwukolorowe - od góry czerwone, na spodzie ciemno-zielone, a pędy ciemno-czerwone. Kwitnie w maju, ukazując żółto-czerwone kwiaty. Może tworzyć piękny żywopłot.

berberysy pośrednie, takie jak:

Berberys thunberga Aurea - krzew o kulistym pokroju, osiągający około 1 m wysokości. Liście mają intensywnie żółtą barwę i z czasem przebarwiają się do barwy żółto-czerwonej. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Polecany do sadzenia na skalniakach lub jako niski żywopłot.

Berberys thunberga Dart's Red Lady - krzew o rozłożystym pokroju, dorasta do 80 cm wysokości. Jest roślina wolno-rosnącą. Jego liście mają ciemno-purpurowy kolor, a na jesieni przebarwiają się do czerwieni. Wymaga lekkiej i żyznej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Polecany szczególnie do uprawy w donicy lub na skalniak.

Berberys pośredni Red Yevel - krzew dorastający do 1 - 1,5 m. Jego liście mają brązowo-purpurowy kolor i są błyszczące, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwitnie w maju i czerwcu, dając żółte kwiaty. Nie specjalnych wymagań glebowych i lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska. Polecany do kompozycji z bylinami lub na niskie, strzyżone żywopłoty.

berberysy karłowe, takie jak:

Berberys thunberga Admiration - karłowy krzew o kulistym pokroju, dorastający do 50 cm wysokości. Niezwykle dekoracyjny, dzięki pięknemu zabarwieniu liści. Jest odporny na warunki klimatyczne i nie ma specjalnych wymagać co do podłoża. Świetnie sprawdzi się w ogródkach skalnych lub na nisko żywopłot.

Berberys thunberga Atropurpurea Nana - odmiana dorastająca do 50 - 100 cm. Ma piękne purpurowe liście. Kwitnie w maju i czerwcu rodząc żółte kwiaty, na miejscu których z czasem pojawiają się owoce. Jest mało wymagający i bardzo łatwy w uprawie. Polecany do uprawy w donicach lub do kompozycji z bylinami i trawami.

Berberys thunberga Bagatelle- gęsty, karłowy krzew dorastający do 30 cm wysokości. Ma purpurowo-brązowe pędy i liście. Kwietnie w maju rodząc drobne, żółte kwiaty. Lubi słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotne podłoże. Doskonale nadaje się na rabaty lub do kompozycji z roślinami liściastymi.

berberys thunberga Aurea
berberys thunberga Atropurpurea
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel