Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Bobu

Nasiona bobuDla mnie bób jest najpyszniejszą fasolką na świecie.

"W naszym domu był obecny od kiedy pamiętam. Jedliśmy go po ugotowaniu polanego masłem i posypanego tartą bułką, kiedy ostygł babcia przygrzewała go na patelni i posypywała tartą bułką. To przysmażanie trochę utwardzało mu skórkę, ale i tak był przepyszny. Kiedy wychodziłem w dzieciństwie pod wieczór na pole żeby zagonić bydło do obory nie wyobrażałem sobie nie zabrać ze sobą papierowej torebki po cukrze wypełnionej ciepłym bobem z solą. :) Mniamuśne................właściciel sklepu"

Dlaczego koniecznie musisz mieć bób w swoim ogrodzie ??!!!

.....jedni go lubią inni nie znoszą, dlatego nie będe sie rozpisywał o walorach smakowych ponieważ nie każdego to przekona. Pewne i niezaprzeczalne jest natomiast to co ta roślina wnosi do naszej diety. Nasiona bobu znaleziono w ruinach Troi, a w Chinach znają go od prawie 5 tyś. lat. Specjaliści od zdrowego żywienia cenią go za dużą ilość białka, błonnika, węglowodanów, tłuszczów oraz witamin: B1, B2, PP, C i prowitamniny A. Zawiera ponadto: wapń, fosfor, żelazo, magnez i karoten. Minus jest taki że jest ciężkostrawny, kaloryczny, wydyma brzuchy, ale kiedy tylko znajdzie się na straganach, zajadamy się nim, aż miło!

..... bób to roślina motylkowa która dostarczy ziemi w Twoim ogrodzie olbrzymie ilości naturalnego azotu. Brodawki korzeniowe bobu gromadzą przez cały sezon azot, który po zerwaniu strąków i przekopaniu działki razem ze szczątkami roślin zostanie w ziemi i wzbogaci jej skład.

Nasiona bobu......system korzeniowy bobu jest bardzo rozbudowany, wystepują tam główne korzenie palowe oraz korzenie podporowe. Dzięki dużej liczbie silnych i głęboko sięgających korzeni bób działa na glebę jak potężny kultywator poprawiając jej strukturę, napowietrzenie i frakcje składowe.

No dobrze ale jakie odmiany kupić i jak to posiać ???

  1. Po pierwsze zapewnij sobie plon przez cały sezon.Możesz kupić odmiany wczesne (Dragon), średniowczesne(Jankiel) i średniopóźne(Windsor i Hangdown - to odmiany mojego dzieciństwa:)). Lub wyjście numer dwa ..... wybierz odmianę, która najlepiej spisuje się w Twoim ogrodzie i wysiewaj ją w odstępach 3-4 tygodniowych. Żeby mieć bardzo wczesne zbiory bób można posiać w doniczkach, 10-20 doniczek tych roślin pozwoli już na pożądną ucztę dla całej rodziny.
  2. Nasiona bobu wysiewa się w rowki zrobione redłem lub motyką - gniazdowo. Czyli na ludzki rozum tłumacząc .... robisz rowek taki na 7-9 cm głębokości, na początku Nasiona boburowka wrzucasz 3-4 nasiona do jednego gniazda, stawiasz swoją stopę(ok 30cm) i przed palce wrzucasz kolejne 3-4 nasiona, no i tak idziesz sobie do końca rządka:)
  3. Planując grządkę z bobem pamiętaj żeby nie posiać go w jednym długim rzędzie. Bób ma wysokie i kruche łodygi, które łatwo wyłamują się pod naporem wiatru. Średniej klasy wichura może położyć Ci całą plantację na ziemię. Staraj się aby grządka z bobem była jak najbardziej zbliżona do kwadratu.
  4. Rozstawa nasion w rzędzie co 30 cm, rząd od rzędu co 40 cm, w jedno gniazdo wrzucamy 3-4 nasiona.

Dlaczego powinieneś kupić te nasiona u nas??!!

Od 16-stu lat w naszym gospodarstwie uprawia się przemysłowo bób. Znamy niemal każdą odmianę na wylot. W odległych czasach były tylko 2 odmiany (Windsor Biały i Hangdown Zielony), potem przychodziły kolejne(Bartos, Jankiel itp) jedne lepsze inne gorsze. Każda z tych odmian przeszła przez moje ręce. Siałem je, pielęgnowałem, patrzyłem jak rosną i jaki wydają plon. Dzisiaj mogę śmiało usiąść przy komputerze i powiedzieć, Szanowny ogrodniku amatorze, wybieraj spośród tych odmian, które wyselekcjonowałem dla Ciebie, ponieważ wiem, że będziesz z nich zadowolony. Niskim nakładem pracy, bez zbytecznych wydatków za kilka miesięcy usiądzesz z rodziną przy wielkiej misce bobu z zasmarzką:)

Polecane

pixel