Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budleja Dawida - Piękno przyciągające motyle

2016-07-28
Budleja Dawida - Piękno przyciągające motyle

Budleja Dawida? Bajkowa i Urocza. Sadzenie, uprawa, pielęgnacja Budleji. TOP 5 najpiękniejszych krzewów liściastych.

IV miejsce najpiękniej kwitnących krzewów na przełomie czerwca i lipca to wg nas Budleja Dawida.

Ten pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej czy też Afryki szybko rosnący krzew jest coraz popularniejszy w sklepach i centrach ogrodniczych. Budleja zwana także Motylim Krzewem zachwyca od lata aż do końca jesieni i wprowadza iście bajkową scenerię do naszego otoczenia. Motyli krzew ? nazwa ta nie wzięła się z powietrza ? gdyż budleja przyciąga całe roje motyli! Owady ciągną do niej jak przysłowiowe pszczoły do ula! Rozsiewa także wokół siebie subtelną woń, która po ciężkim dniu ? tudzież nam pozwoli się zrelaksować. Sama w sobie jest również bardzo atrakcyjna wizualnie.

Zaczynamy.

Budleja Dawida rośnie dość silnie? Osiąga nawet 3-4m wysokości i bardzo podobną szerokość. Podczas kwitnienia pędy wyginają się łukowo pod ciężarem kwiatów. Liście budleji są zielone a od spodu mają białawe i filcowe owłosienie. Najważniejsze jest jest jej kwitnienie: kwiatostany budleji przypominają nieco lilaki ? bzy. Zebrane w długie kwiatostany delikante kwiaty budleji mają długość od 30, a nawet do 70cm. Pojawiają się one na wierzchołkach pędów jednorocznych? Tegorocznych i ich cechą charakterystyczną jest także pomarańczowe ?oczko? w środku każdego kwiatu. Ponadto wyróżnia ją także zapach: bardzo słodki i nie mniej intensywny. I tenże zapach sprawia, że motyle zlatują się z całej okolicy, żeby właśnie w Twoim ogrodzi zbierać nektar.

Kolor kwiatu zależy od odmiany: mogą być śnieżnobiałe, subtelnie różowe, delikatnie lilowe, niebieskie lub ?wściekle? purpurowe.

Ciekawostka: młode egzemplarze zakwitają później niżeli sędziwe okazy, ale te z kolei dłużej utrzymują kwiaty.

Sprawdź Budleje w ofercie Sadowniczy.pl

Stanowisko dla Budleji Dawida

Najlepiej rośnie się jej na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i żyznych, a ich odczyn winien być obojętny bądź zasadowy. Miejsce, w którym ją posadzimy musi być słoneczne i ciepłe ? jest dość wrażliwa na mróz, znaczy zimą młode sadzonki okrywamy.

Jak pielęgnować Motyli Krzew?

Zabiegów pielęgnacyjnych nie jest dużo.

- Pierwszym istotnym jest spulchnienie gleby latem. Wykonujemy dość płytkie spulchnienie, aby roślina się napowietrzyła, gdyż jest wrażliwa na brak powietrza.

- Ważne jest także podlewanie? Trzeba pamiętać, aby systematycznie podlewać ją podczas suszy. Jako, ze jest to roślina kwitnąca, dłużej utrzyma kwiaty i bujniej będzie kwitnąć. Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany i zasilamy roślinę nawozem wieloskładnikowym.

- Przycinanie, które należy się przeprowadzić wykonujemy dopiero wtedy, gdy mamy absolutną pewność, że nie trafi nam się żaden wiosenny przymrozek. Obcinamy gałązki o połowę ich długości, ale tak, aby roślina po zabiegu miała około 1m wysokości. Stare i zasłużone już pędy skracamy na 10cm nad ziemią.

Budleja Dawida? Omżyn Dawida

Budleja ma jeszcze jedną nazwę, a mianowicie Omżyn. Pod tą nazwą znana jest głównie w medycynie tradycyjnej. Omżyn Dawida posiada właściwości uspakajające, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwbakteryjne.

Co zawiera?

-Fenyloetanoidy,które to przyśpieszają gojenie wrzodów i ran, hamują rozwój bakterii i unieszkodliwiają nadtlenki.

-Irydoidy,które działają moczopędnie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, przyśpieszają gojenie ran i zabijają bakterie orazwirusy.

-Saponiny trójterpenowe,natomiast działają moczopędnie, odtruwająco, żółciopędnie, antyseptycznie i przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie.

-Lignany objawiają właściwości przeciwwirusowe.

-Flawonoidy wymiatają z organizmu wolne rodniki, hamują uwalnianie histaminy (wpływ przeciwalergiczny), są inhibitorami lipooksygenazy, zapobiegają peroksydacji błon komórkowych; oraz działają przeciwwysiękowo.

Wyciągi i ekstrakty z Budleji Dawida działają ochronnie i antymutagennie na strukturę DNA. Chronią nasze komórki przed wpływem szkodliwych promieni UV i dlatego są one wprowadzane do kosmetyków pielęgnujących jak i ochronnych.

Bilansując

Budleja Dawida, Motyli Krzew, Omżyn to wspaniały krzew nadający się do każdego ogrodu. Dzięki niemu nasze otoczenie diametralnie się zmieni: pojawi się intensywny zapach oraz mnóstwo kolorowych motyli ?ganiających? się po obejściu. My jesteśmy na TAK! A Wy?

Sprawdź Budleje w ofercie Sadowniczy.pl
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel