Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Kilka słów o hortensjach.
Hortensja (łac. Hydrangea) – jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących zdobiących nasze ogrody. Ich cechą charakterystyczną są przede wszystkim piękne i bardzo pokaźne kwiaty. Nazwa tego krzewu pochodzi od imienia ukochanej francuskiego lekarza i botanika Philiberta Commersona. On jako pierwszy zwrócił uwagę na tę przepiękną roślinę. Naturalnym siedliskiem hortensji jest Azja oraz Ameryka Północna i Południowa. Ich cudowne kwiaty ozdabiają mnóstwo ogrodów przez całe lato, aż do jesieni. Łacińska nazwa pochodzi od słowa „hydrantem” co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza pojemnik na wodę. Dlatego też hortensje mają wysokie wymagania wodne. Na świecie występuje około 35 odmian hortensji, dzielimy je min. :
Czytaj więcej
Hortensja bukietowa - jak uprawiamy w ogrodzie?
Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) to przepięknie kwitnące krzewy ogrodowe, bijące w ostatnim czasie rekordy w sprzedaży. Polscy ogrodnicy coraz częściej zajmują się ich uprawą również ze względu na ich mrozoodporność, co w Naszym klimacie jest dużą zaletą. Warto jednak wiedzieć jak je uprawiać aby zachwycały urodą przez wiele miesięcy. Poniżej zdradzimy tajniki uprawy oraz wymienimy najpopularniejsze odmiany tych niezwykłych krzewów.
Czytaj więcej
Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślin
Lipiec to pierwsza cześć lata, kiedy to spędzamy w ogrodzie każdą wolną chwilę. Jest to miesiąc podziwiania efektów naszej pracy, słodkiego leniuchowania jak i wzmożonej, wakacyjnej aktywności. To również czas zbiorów owoców jak i późniejszego ich przetwarzania. W lipcu nie zapominamy oczywiście też o pracach jakie musimy wykonać.
Czytaj więcej
Marzec - miesiąc w którym nieśmiało, powoli zaczyna przychodzić do nas wiosna. Dni mamy coraz dłuższe, słońca coraz więcej, przyroda budzi się z zimowego uśpienia. Dla ogrodników jest to czas szczególny, gdyż niedługo pojawią się utęsknione, pierwsze kwiaty - zwiastuny wiosny. Wczesnowiosenne rośliny oraz onieśmielone trele ptaków dają nam znak, że skończyło się zimowe leniuchowanie.
Czytaj więcej
Zabezpieczanie roślin na zimę
Zanim rośliny zakończą okres wegetacji, stopniowo zaczynają się hartować. Obniżenie temperatur jesienią oraz przymrozki rośliny odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych, aby finalnie zapaść w zimowe odrętwienie. Z osłanianiem roslin nie powinniśmy sie spieszyć. Pierwsze jesienne przymrozki nie są dla roślin niebezpieczne, ponieważ temperatura w dzień bardzo sie podnosi. Przedwczesne zabezpiecznie roślin zaburza procesy wzmacniania się roślin przed zimą. Najlepiej więc z osłanianiem poczekać do pierwszych zapowiadanych mrozów.
Czytaj więcej
Nasadzenia jesienne i jesienne porządki
Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o przyszłym roku, zastanowić się, co zmienić na działce czy w ogrodzie, jakie nowe rośliny posadzić. Jesienny okres nasadzeń trwa od początku października aż do końca listopada, a przy dobrej pogodzie nawet do grudnia czyli 2-3 miesiące. Krzewy i drzewa posadzone w tych terminach zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu.
Czytaj więcej
Orzech laskowy
Orzech laskowy – niekoniecznie ze sklepu. Dowiesz się jakimi cechami charakteryzuje się leszczyna z której pochodzą orzechy laskowe, co lubi i kiedy najlepiej ją sadzić.
Czytaj więcej
Rozsada warzyw od A do Z

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi idealny moment, aby rozpocząć domową uprawę rozsady warzyw ciepłolubnych. Wielodoniczki lub krążki torfowe ustawione na kuchennym parapecie pozwalają na wysiew nasion, który zapewni młodym roślinom optymalne warunki do wzrostu. Gatunki o długim okresie wegetacji wymagają odpowiednio wysokiej temperatury, dlatego do gruntu można je przesadzać dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, czyli w drugiej połowie maja. Wysiew bezpośredni w tym terminie nie zapewniłby im wystarczająco długiego czasu na osiągnięcie dojrzałości przed nadejściem jesieni. Dlatego warto już teraz zadbać o zdrową i silną rozsadę, która w sezonie obficie zaowocuje w przydomowym ogrodzie.

Czytaj więcej
Dobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsady
Zasada produkcji rozsady, niezależnie od gatunku rośliny (obojętne czy to będą kwiaty, zioła, czy warzywa) jest taka sama. Wysiewa się nasiona rośliny do mniejszych pojemników, odstawia do szklarni lub tunelu foliowego (może być nawet parapet) do czasu aż nasiona skiełkują. Następnie przesadza się młodą rozsadę do większych doniczek czy skrzynek i dalej hoduje się pod osłoną aż nie wykształci się kilka liści właściwych.
Czytaj więcej
Uprawa Wrzosów
Wrzosy i wrzośce są właściwie odporne na szkodniki i choroby, jeżeli rosną w odpowiadającym im miejscu i są należycie pielęgnowane. Czasami mogą być porażane przez grzyby z rodzaju Botrytis (szara pleśń), Rhizoctonia, Pythium, Glomorella. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w lipcu. Sprzyja temu wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Zaleca się profilaktyczny oprysk w czerwcu, lipcu ogólnie dostępnymi preparatami grzybobójczymi np. Sarbravit, Rovral, Euparen.
Czytaj więcej
Uprawa Różaneczników
Różaneczniki należą do rodziny roślin wrzosowatych (Ericaceae), podrodzina – różanecznikowe. Rodzaj Rhododendron to 850 gatunków, z których najwięcej występuje w górach Chin i Himalajach. Zwyczajowo przyjęto uważać, iż różanecznik to rhododendron, który posiada zimozielone liście. Takie, które zrzucają liście na zimę zwykło się nazywać azaliami. Większość różaneczników ma duże wymagania siedliskowe, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają uprawę tych krzewów w naszych warunkach klimatycznych. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy jest zapewnienie krzewom kwa
Czytaj więcej
Uprawa Azalii

Określenia "azalie" i "azalie japońskie" obowiązują jedynie w mowie potocznej i określa się nimi krzewy należące do rodzaju Rhododendron, który to, jest przedstawicielem rodziny wrzosowatych. Najważniejszą wspólną cechą gatunków tej rodziny jest to, że wymagają one kwaśnego podłoża (pH 3,5-4,5).

Azalie to ta grupa roślin, które zrzucają liście na zimę i dzięki temu znacznie lepiej znoszą mrozy i wiosenne przymrozki. Współczesne odmiany azalii wielkokwiatowych to krzyżówki azalii pontyjskiej z wieloma gatunkami północnoamerykańskimi. 

Czytaj więcej
Wrzosowisko kwitnące cały rok - czy to możliwe?
Zakładając wrzosowisko można tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców, by od lutego do listopada zachować ciągłość kwitnienia. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Najwcześn
Czytaj więcej
Ogród rustykalny - kolorowy, rodzinny, smakowity
Urządzając własny ogród powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami, jak dobór roślin do stanowiska, czy warunków siedliskowych, możliwości finansowe czy czas, jakim dysponujemy na jego pielęgnację. Przede wszystkim jednak nasz ogród przydomowy powinien odpowiadać naszym upodobaniom - mamy czuć się tu przyjemnie, komfortowo. Ogród ma stać się miejscem wypoczynku, a jego posiadanie ma być pretekstem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Czytaj więcej
pixel