Określenia "azalie" i "azalie japońskie" obowiązują jedynie w mowie potocznej i określa się nimi krzewy należące do rodzaju Rhododendron, który to, jest przedstawicielem rodziny wrzosowatych. Najważniejszą wspólną cechą gatunków tej rodziny jest to, że wymagają one kwaśnego podłoża (pH 3,5-4,5).
Azalie to ta grupa roślin, które zrzucają liście na zimę i dzięki temu znacznie lepiej znoszą mrozy i wiosenne przymrozki. Współczesne odmiany azalii wielkokwiatowych to krzyżówki azalii pontyjskiej z wieloma gatunkami północnoamerykańskimi.
Tradycyjne wiejskie ogrody są bardzo urokliwe i świetnie nadają się do polskich warunków klimatycznych. Rośliny, które zwykle w nich sadzimy, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i są często odporne na mróz. Wiejski ogród jest nie tylko piękny, ale też pożyteczny i stosunkowo mało wymagający. W ogrodzie wiejskim możemy postawić na swobodny układ rabat i roślin, mieszając kwiaty, zioła, a nawet warzywa.
Dostarczanie wody roślinom to podstawowy warunek, jaki musi być spełniony przy ich pielęgnacji. By utrzymać przy życiu nasze rośliny ogrodowe i sprawić, by cieszyły się dobrym zdrowiem nie możemy o tej czynności zapominać. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w suche i gorące letnie dni. Podlewanie to jednak nie taka łatwa czynność jak nam się wydaje. Zbyt mała ilość dostarczanej wody sprawia, że rośliny usychają i umierają, jednak zbyt obfite podlewanie sprawia, że korzenie roślin zostają zatopione, a w konsekwencji nie dociera do nich tlen, przez co gniją i obumierają. Efektywność podlewania zależy zatem w dużej mierze od odpowiedniego doboru ilości wody.