Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka i krzewy liściaste szczepione

208 produkty

Drzewa liściaste bez wątpienia stanowią wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Delikatny szum liści i rzucany przez nie cień tworzą naturalny azyl. Ławeczka, a nawet niewielki stolik kawowy ustawiony pod zielonym parasolem sprzyjają zadumie i relaksowi przy aromatycznym kubku kawy. Czy można chcieć więcej? Można. Drzewa liściaste ozdobne szczepione na pniu wzbogacają krajobraz o nowe formy, kolory, a niekiedy także zapachy. Sprawdź, jakie jeszcze niespodzianki mogą Ci sprawić drzewa-liściaste szczepione.

Czytaj więcej

Dlaczego warto kupić drzewo liściaste szczepione? 

Niestety, nie każdy dysponuje ogromną posiadłością, na której do woli można eksperymentować, aranżując rozmieszczenie roślin. Nader często miłośnicy natury muszą zadowolić się niewielkim ogródkami, a nierzadko do zagospodarowania pozostaje jedynie balkon. Czy to oznacza, że trzeba rezygnować z pasji ogrodowej? W żadnym wypadku. Drzewa liściaste szczepione dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz niepowtarzalnym cechom wynikającym z łączenia dwóch różnych roślin mogą stanowić doskonałe uzupełnienie hodowli amatorskiej prowadzonej na balkonie lub tarasie.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, trzeba wykorzystać zaszczepkę pochodzącą z jednego drzewka liściastego nałożoną na inną roślinę tego samego rodzaju. Zaszczepkę należy przymocować za pomocą folii lub taśmy do górnej części pnia podkładki. W ten sposób uzyskuje się zupełnie nowe drzewa liściaste szczepione na pniu. Miejsce styku dobrze jest posmarować maścią ogrodniczą, która przyspieszy wymianę materii i zabezpieczy skaleczenie przed dopływem szkodników i chorób.

Osoby dbające o pszczoły koniecznie powinny zainteresować się atrakcyjnymi krzewami i drzewkami miododajnymi, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.

Oprócz niezwykłego efektu wizualnego, szczepienie drzew liściastych pozwala wydobyć pożądane cechy, takie jak:

 • Większa odporność na choroby i szkodniki;

 • Niższa wrażliwość na niekorzystne warunki bytowe;

 • Lepsza przyswajalność składników odżywczych i wody;

 • Podatność na korygowanie kształtu korony;

Czy szczepione drzewa rosną? 

Rosną, chociaż dzięki szczepieniu niektóre gatunki drzew liściastych, które w naturze osiągają imponujące rozmiary, można uprawiać nawet w niewielkich ogródkach, a w niektórych przypadkach nawet na parapecie. Podobnie reagują krzewy liściaste szczepione na pniu.

Wypada w tym miejscu dodać, iż na skutek szczepienia wzrost drzew i krzewów wzwyż jest bardzo spowolniony na rzecz rozrastania się koron, których rozwój ulega intensyfikacji na skutek przycinania. Jest to zresztą bardzo przydatne w przypadku, kiedy chce się zasłonić mniej atrakcyjne elementy krajobrazu, np. rów melioracyjny sąsiadujący z działką.

Wysokość drzewka można przewidzieć, ponieważ często jest ona uzależniona od miejsca szczepienia.

Jakie drzewo szczepione na pniu? 

Rośliny liściaste szczepione na pniu odznaczają się pewną przytulnością, czego niestety nie można powiedzieć o ich iglastych odpowiednikach. Zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni unikanie ostrych igiełek może być nieco kłopotliwe. Dodatkowo wielobarwne liście niektórych odmian cudownie komponują się z kwiatami usytuowanymi poniżej korony drzewek.

Oczywiście, wybór odmiany zależny jest od preferencji hodowcy oraz jego wizji aranżacyjnej. Sprawdźmy, co proponują profesjonalne sklepy ogrodnicze?

Popularne odmiany drzewek, dostępne w handlu:

 • Klon jesionolistny 'Flamingo' – odmiana zawdzięcza swoją urodę biało-zielono-różowych liściom, kontrastującym z zielenią ogrodu. Klon wymaga okresowego lekkiego cięcia;

 • Klon zwyczajny 'Globosum' – kuliste korony sprawiają wrażenie punktowo porozrzucanych piłek;

 • Brzoza brodawkowata 'Youngii' – parasolowaty pokrój nieco przypomina łzy opadające na ziemię. Idealne miejsce na ustawienie ławeczki, tym bardziej że odmiana dorasta do wysokości 2–3 m osiągając podobną szerokość;

 • Surmia bignoniowa (katalpa) 'Nana' – Drzewka cechują się dużymi, dekoracyjnymi, sercowatymi liśćmi skupionymi w kulistych koronach;

 • Wiąz 'Camperdownii' – Korona tworzy naturalne zadaszenie lekko opadające ku ziemi;

 • Buk zwyczajny 'Purpurea Pendula' – w oczy z daleka rzucają się przepiękne bordowe liście w zwisającej na kształt parasola koronie;

 • Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera' – niewielka owalna korona nadaje roślinie pozory delikatności. Świetna propozycja na niewielki, lecz atrakcyjny taras;

 • Modrzew 'Kórnik' – swoją nazwę drzewko zawdzięcza niewielkim rozmiarom i kulistej koronie.

Na uwagę zasługują też liczne odmiany, które można sadzić w miejscach narażonych na zalewanie. Zdecydowana większość przedstawionych gatunków jest prosta w utrzymaniu, gdyż rośliny tego typu nie należą do szczególnie wymagających.

Powyższa lista nie wyczerpuje ogółu propozycji, koniecznie odwiedź swój ulubiony sklep internetowy, w którym oprócz bogatych opisów znajdziesz też liczne fotografie poszczególnych gatunków i odmian. To ułatwi Ci stworzenie projektu, dzięki czemu Twój ogród, taras lub balkon stanie się ozdobą całego otoczenia i azylem, gdzie każdy w ciszy będzie mógł odpocząć i zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń.

pixel