Odmiana osiągająca 50 cm wysokości. Tworzy ładne, zwarte półkuliste kępy. Kwiaty niezwykle aromatyczne, barwy czysto białej. Doniczka P9
Lawenda wąskolistna, lekarska 'Edelweiss' (Lavandula angustifolia 'Edelweiss')
Edelweiss to odmiana osiągająca 50 cm wysokości. Tworzy ładne, zwarte półkuliste kępy. Kwiaty niezwykle aromatyczne, barwy czysto białej. Cechą wyróżniającą tę lawendę na tle innych jest fakt, iż kwitnie niezwykle długo i późno. Kłosy białych rurkowatych kwiatków pojawiają się w lipcu i zachwycają aż do września.
Lawenda wąskolistna to półkrzewiasta roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), pochodząca z terenów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jako roślina ozdobna oraz zielarska.
Wytwarza sztywne, wzniesione, kanciaste na przekroju pędy, pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części.
Liście, o podwiniętych brzegach, są pokryte również srebrzystym kutnerem, równowąskie, lancetowate, silnie aromatyczne, na pędach ułożone naprzeciwlegle.
W Polskich warunkach klimatycznych krzew dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości.
Górują nad nim nieulistnione pędy kwiatostanowe, dorastające do około 80 cm wysokości.
Fioletowe kwiaty, o różnych odcieniach, zebrane są w nibyokółkach, w kwiatostany typu kłos. U odmian uprawnych kwiaty przybierają barwy od czysto białej, poprzez różne odcienie różu i purpury, do ciemnego fioletu.
Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień.
Lawenda ma małe wymagania. Najlepsze gleby dla niej są lekkie, piaszczyste, żwirowo-gliniaste, z dobrym drenażem, przepuszczalna, bogata w wapń. Umiarkowana wilgotność jest jak najbardziej wskazana, jednak jest to roślina tolerancyjna na okresowe susze. Należy jej zapewnić stanowisko z pełnym dostępem do światła i ciepłego.
Po kwitnieniu zaleca się skrócenie pędów celem pobudzenia rośliny do ponownego kwitnienia.
Jest całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie.
Wiosną, przed ruszeniem wegetacji, należy mocno ściąć pędy tuż nad ziemią.
Kwiaty przywabiają wiele kolorowych motyli i pożytecznych owadów. Jest to roślina miododajna.
Bylina ta znajduje wszechstronne zastosowanie w kompozycjach ogrodowych: na słonecznych rabatach, wzdłuż ścieżek, jako obwódka, a nawet jako niski, pachnący żywopłot.
Może być wykorzystana jako element ogródka ziołowego.
Nadaje się do sadzenia w pojemnikach.
Kwiaty silnie pachnące, dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych (linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol) są wykorzystywane w zielarstwie, aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.