




Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Dereń jadalny w pojemniku Leczniczy
Opis produktu
Dereń jadalny
Krzew, dorasta do ok. 8 m wys. Kwiaty bardzo liczne, żółte, miododajne, ukazują się w marcu-kwietniu. Owoce czerwone, walcowate, jadalne, dojrzewają w sierpniu-październiku, bardzo dobre na przetwory i nalewki (dereniówka). Jest rośliną wcześnie i długą kwitnącą, miododajną, odporna na mrozy, nie grymaśna, Rośnie w słońcu i cieniu, doskonale znosi cięcie, więc można ją formować wedle woli i ogrodowych potrzeb, jest odporna na mrozy i mało wymagającą.
Dereń jadalny dlaczego warto mieć go w ogrodzie ?
Surowcem leczniczym są zarówno owoce, jak i kwiaty, suszone liście oraz kora odarta z młodych gałązek!!
Cenna jest cała roślina lecz przede wszystkim są owoce derenia, ponieważ wykorzystywane są do łagodzenia stanów gorączkowych oraz działają ściągająco i przeciw zapalnie w schorzeniach jelitowo-żołądkowych.Owoce derenia jadalnego są bogatym źródłem witaminy C — zawierają jej tyle co cytryny, wit. P(która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia przypływ krwi, obniża ciśnienie, działa przeciwalergicznie, przeciwgrzybiczo i przeciwnowotworowo) oraz wit. A(poprawia wzrok, kondycję skóry, włosów i paznokci), makro- i mikroelementy (głównie związki żelaza), flawonoidy (działające przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i moczopędnie), kwasy organiczne, antyoksydanty, biostymulatory, pektyny, garbniki, cukry (około 10–13%) oraz inne cenne substancje mineralne.
Ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych mogą być wykorzystywane do naturalnego zakwaszania przetworów owocowych. Z owoców sporządza się soki, galaretki, nalewki (dereniówka), wina, dżemy, kandyzuje się je i suszy, można także łączyć je w przetworach ze słodkimi owocami, np. jabłkami.
W starożytności pozyskiwano z niego twarde drewno. Jest długowieczny, plenny, bo może owocować do 150 lat, odporny wobec chorób i szkodników, więc można go uprawiać tanio, bez ochrony chemicznej.
Pędy, liście i kora są też ważnym surowcem farmaceutycznym. Napary z liści stosuje się, jako środek moczopędny i żółciopędny, a napary z kory - jako środek wzmacniający i pobudzający. Odwar i nalewkę z owoców warto pić przy biegunkach.



Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
