Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Bambus mrozoodporny, do donic i na żywopłoty FARGESIA ANGUSTISSIMA
Opis produktu
FARGESIA ANGUSTISSIMA
Fargesia wąskolistna to bambus, który rośnie w zwartej kępie. Jego młode pędy mają niebieskawy kolor, a czasem zielenieją, a na końcu nabierają żółtego odcienia. Ma dość wąskie jak na fargezje listki, dzięki temu wygląda bardzo delikatnie. Może rosnąć w słońcu, cieniu i półcieniu.
PODLEWANIE
Bambus ogrodowy potrzebuje wiele wody podczas dni słonecznych i upalnych. Jednak to przy podlewaniu popełniamy najwięcej błędów – wiele bambusów umiera z powodu przelania albo wysuszenia. Generalnie Fargesia wymaga zawsze lekko wilgotnej ziemi. Tę otrzymamy stosując odpowiednie dawki wody, gdy na dworze jest sucho i gorąco. Pokrywając glebę warstwą na przykład kory, możemy zredukować jej parowanie i oszczędzić dzięki temu wiele wody do podlewania. Woda stojąca jest jednak zabójcza dla naszego bambusa. Zatem w przypadku zbyt zbitej i mokrej ziemi – należy poluźnić substrat i ewentualnie zapewnić dodatkowy drenaż.
PRZYCINANIE
Zasadniczo Fargesia nie musi być regularnie przycinana. Jak długo może swobodnie rosnąć i ma wystarczająco miejsca, nie potrzeba przycinać bambusa. W przypadku, gdy bambus jest zbyt duży lub nie ma już wystarczająco miejsca można go przesadzić albo też wyciąć część łodyg. Najlepiej, gdy możemy sekatorem do róż (jest wygodny, ponieważ ma zakrzywione ostrza i łatwiej nimi złapać łodygę) poprzycinać wybrane łodygi na pożądaną wysokość. Każdy inny sekator także będzie dobry. Dzięki takiemu przycięciu unikniemy poprzecinania liści (jak zazwyczaj ma to miejsce w przypadku przycinania żywopłotów). Nożyce do żywopłotów i bambusy nie lubią się zbytnio. Nożyce nadają się ewentualnie do cięcia małych-młodych jeszcze bambusów. Bambusy dobrze znoszą nawet mocne przycinanie. Na przykład w Danii widziano żywopłot z bambusa Fargesia nitida o wysokości ok. 3-metrów, którego szerokość wynosiła ok. 50 cm i który wyglądał jak zielony mur.
Podczas przycinania postępujemy w następujący sposób:
Młodym pędom (wschodzącym w maju/czerwcu) pozwalamy wystrzelić wysoko ponad roślinę. Jak tylko stwierdzimy, że zakończyły one wzrost, możemy je przyciąć na pożądaną wysokość.
W Bambouseraie we Francji znajduje się bambusowy labirynt. Co prawda nie jest on zrobiony z bambusów Fargesia tylko z innych gatunków, niemniej do jego przycinania trzeba używać pił spalinowych.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.