Roślina sprzedawana w doniczce plastikowej.
Ligustr Variegatum Miododajny
Opis produktu
Gęsty krzew o dwubarwnych liściach. W warunkach Polski dorasta do 3 m wysokości. Pędy wyprostowane, z licznymi bocznymi rozgałęzieniami. Liście eliptyczne, krótko zaostrzone, u nasady szerokoklinowate, długości 3-6 cm, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone z wąskim, nieregularnym, żółtym marginesem, pod spodem jaśniejsze, żółtawozielone. Liście w łagodniejszym klimacie zimozielone, zimą pozostające częściowo na krzewach na terenie zachodniej Polski. Kwiaty drobne, rurkowate, białe, intensywnie pachnące, zebrane w przewieszające się wiechy. Kwitnie w maju, czerwcu, czasami w lipcu.
Czasami zawiązuje kuliste owoce, ok. 0,5 cm średnicy, początkowo zielone, jesienią dojrzałe, czarne, błyszczące, z białym woskowym nalotem, dość długo utrzymujące się na krzewach, trujące dla ludzi, ale chętnie zjadane przez ptaki.
Gatunek tolerancyjny w stosunku do gleby. Może rosnąć zarówno na glebach piaszczystych, jak na ciężkich, gliniastych. Dobrze rośnie w pełnym słońcu i półcieniu, pod okapem drzew. Nie dostatecznie odporny na niskie temperatury. Najczęściej przemarzają jednoroczne przyrosty, które dość szybko regenerują się po wiosennym przycięciu.
W ogrodzie nadaje się do sadzenia pojedynczo, w osłoniętym miejscu. Doskonale znosi formowanie, dlatego może być stosowany na żywopłoty, ale tylko w rejonach o łagodniejszym klimacie. Podobna odmiana Ligustrum ovalifolium 'Aureum' - o liściach ze znacznie szerszym żółtym marginesem.
- Dobre przewietrzenie, niska retencja wody i składników odżywczych.
- Preferowane przez: sosny, wrzosy, lawendę.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.
Witam
Ligustry przeznaczone na żywopłot sadzimy w jednym lub w dwóch rzędach. Szerokość rowu powinna wynosić 60 cm, a jego głębokość – 80 cm. Jeśli chcemy mieć żywopłot jednorzędowy, sadzimy krzewy w prostej linii.
Rozstaw sadzenia 3-4 sztuki na metr bieżący.
Jeśli planujemy uprawę żywopłotu swobodnego, tuż po sadzeniu przycinamy gałązki ligustrów do 2/3 wysokości. Żywopłot formalny wymaga większych nakładów pracy. Po sadzeniu skracamy wszystkie pędy o połowę – powinny sięgać 20-25 cm ponad podłoże. Dzięki temu krzewy zagęszczą się u dołu. Wiosną drugiego roku przycinamy gałęzie na wysokości ok. 50 cm nad powierzchnią ziemi. Latem skracamy nowy przyrost do 10-20 cm. Postępujemy w ten sposób co roku. Gdy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość, przycinamy go tak, aby roczne przyrosty miały 2-3 cm. Cięcie formujące przeprowadzamy dwukrotnie, w marcu i w maju. Silnie rosnące okazy mogą wymagać przycięcia jeszcze we wrześniu.
Pozdrawiam
Agnieszka Wojtczak