Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hortensja bukietowa - jak uprawiamy w ogrodzie?

2020-01-13
Hortensja bukietowa - jak uprawiamy w ogrodzie?

Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) to przepięknie kwitnące krzewy ogrodowe, bijące w ostatnim czasie rekordy w sprzedaży. Polscy ogrodnicy coraz częściej zajmują się ich uprawą również ze względu na ich mrozoodporność, co w Naszym klimacie jest dużą zaletą. Warto jednak wiedzieć jak je uprawiać aby zachwycały urodą przez wiele miesięcy. Poniżej zdradzimy tajniki uprawy oraz wymienimy najpopularniejsze odmiany tych niezwykłych krzewów.

Hortensja bukietowa (wiechowata) pochodzi z Azji, na naturalnych stanowiskach można ją spotkać w Chinach i Japonii. Tworzy krzewy zwykle osiągające 2-3 m wysokości, ale zdarzają się pojedyncze okazy dorastające nawet do 4 m. Hortensja bukietowa ma kwiaty płonne i płodne, zebrane w duże, stożkowate kwiatostany. Zwykle mają kremowo-białą barwę, która w miarę kwitnienia przebarwia się na różowo. Najczęściej uprawianą i popularną odmianą jest hortensja bukietowa Grandiflora. Jej kwiaty są bardzo duże, stożkowate i mają kremowo-biały kolor. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni i jest jedną z najbardziej okazałych odmian. Innymi atrakcyjnymi odmianami są m.in. Phantom o ogromnych, białych kwiatach przebarwiających się na różowo, Pinky Winky o różowych kwiatostanach i pędach, Tardiva o białych kwiatach, Limelight wyróżniająca się jasnozielonymi, niespotykanymi kwiatostanami oraz Pink Beauty która jest cenną karłową odmianą. Oczywiście to tylko kilka z bardzo wielu odmian które są dostępne w naszym kraju.

Hortensje bukietowe lubią stanowiska półcieniste i ciepłe, osłonięte od wiatru. Dobrze jest sadzić je pod koronami drzew dającymi półcień. Najlepiej rosną na glebach żyznych, o lekko kwaśnym odczynie o wartości pH ok. 5,5. Należy je systematycznie podlewać, aby zapewnić im przez cały czas wilgotne podłoże, szczególnie podczas suszy. Warto również pokryć glebę wokół krzewu ściółką z kory sosnowej, która chroni roślinę przed wyschnięciem. Oprócz tego, hortensje wymagają comiesięcznego nawożenia gotowymi mieszankami typowo dla nich przeznaczonymi lub nawozami wieloskładnikowymi.

hortensja Limelight
hortensja Phantom

Cięcie hortensji bukietowej

Cięcie hortensji bukietowej powinno być coroczne i ostre, ze względu na to, iż kwitnie na pędach tegorocznych (wytworzonych w roku kwitnienia). Rozpoczynamy je zwykle wczesną wiosną-już pod koniec marca lub na początku kwietnia. Pędy tniemy nad 4-5 pąkiem, a z pozostałych pąków powstaną nowe pędy, zakończone pięknymi kwiatostanami. Zostawiamy tylko grubsze pędy, usuwając wszystkie cienkie, gdyż będą one wytwarzały drobne, mało atrakcyjne kwiatostany.

Ciekawym faktem jest, że kwiaty hortensji w odpowiednich warunkach mogą się przebarwiać z koloru białego, przez różowy, aż po niebieski. Wszystko zależy od ilości glinu w glebie. Jeśli jego zawartość jest bardzo mała, kwiaty będą bladoróżowe lub różowe. Natomiast im będzie go więcej, kwiatostany będą zmieniały barwę na bardziej intensywną, dochodząc aż do koloru niebieskiego. Jest to niezwykły krzew, który z pewnością upiększy każdy przydomowy ogród.

hydrangea
hortensje
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel