Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminy

2020-02-20
Wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminy

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych

Aby zapewnić obfite plony oraz zdrowy wzrost naszych drzewek i krzewów owocowych, musimy corocznie i regularnie przeprowadzać cięcie roślin. Zabieg ten pomoże nam nadać kształt młodym drzewkom i krzewom, spowoduje wyrastanie nowych i mocnych pędów. Ponadto wyeliminujemy gałęzie, które nie wydają owoców oraz w jakiś sposób zakłócają rozwój roślin. Najczęstsze pytanie zadawane nam to: przycinanie drzew i krzewów owocowych — kiedy?

Przycinanie drzew i krzewów owocowych — termin

Na ogół cięcie drzew owocowych przeprowadzamy w dwóch terminach:

● cięcie zimowe, w okresie spoczynku

● cięcie letnie, w czasie wegetacji

Przycinanie drzew i krzewów owocowych na wiosnę

Sadzonki drzew owocowych i krzewów owocowych rozpoczynamy od lutego, ale musimy mieć pewność, że nie będzie już siarczystych mrozów. W razie, gdyby pogoda nie rozpieszczała na przycinanie mamy czas do kwietnia. Cięcie zaczynamy od gatunków, które są bardziej odporne na uszkodzenia mrozowe, czyli: sadzonek jabłoni i grusz. Następne w kolejności są śliwy, brzoskwinie, nektaryny i morele. Okres ten również zalecany jest dla cięcia młodych drzewek owocowych pestkowych. Starsze egzemplarze lepiej przycinać latem, po owocowaniu, co zmniejszy ryzyko pojawienia się infekcji chorobowych. W tym czasie również możemy ciąć również sadzonki agrestu, a także porzeczki, leszczynę pospolitą, pigwę, świdośliwę oraz jagodę kamczacką i borówkę amerykańską. Z kolei w marcu warto przyciąć śliwy późno owocujące. Również maliny jesienne, czyli powtarzające owocowanie przycinamy po zbiorach jesienią lub też na przełomie lutego i marca.

Przycinanie drzew i krzewów owocowych latem

Ze względu na podatność na raka bakteryjnego, latem, po zbiorze owoców warto przycinać także sadzonki czereśni i wiśni. Przypada to na okres od połowy lipca do sierpnia. Następnie po podstawowym cięciu jabłoni, latem usuwamy wszystkie młode gałązki, które wyrastają pionowo do góry, tzw. wilki. Również śliwy z wczesnym terminem dojrzewania przycinamy po zbiorze owoców. Maliny tradycyjne, które owocują latem, przycinamy po zbiorach, mniej-więcej jest to sierpień.

Pamiętajcie - ważne!

Cięcie należy przeprowadzać w dni słoneczne i suche, gdy temperatura jest powyżej 0'C. Zaraz po cięciu smarujemy rany maścią ochronną, która zapobiegnie wniknięciu chorób w poranione miejsca!

przycinanie
cięcie
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel