REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Truskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikach
Truskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikach

 

Jaka ziemia jest najlepsza pod uprawę truskawek?

Najlepsze dla truskawek są gleby dosyć lekkie, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy, o uregulowanym odczynie. Najlepszy, dla większości odmian truskawek, to o pH 5,2-5,8. W przypadku pH poniżej 5, glebę można odkwasić stosując wapno w postaci kredy nawozowej. Analizy próbek gleby pod kątem pH, możemy wykonać w za pośrednictwem SADOWNICZY.PL. Najlepszym przedplonem dla truskawek są rośliny motylkowe oraz krzyżowe, ewentualnie zbożowe.


Kiedy sadzimy truskawki?

Pierwszym terminem jest wiosna. Rośliny najlepiej posadzić w ziemi w której wcześniej uprawialiśmy warzywa takie jak kapusta czy kalafior. W tym okresie najlepiej użyć sadzonek typu „frigo”. Są to sadzonki wykopane w listopadzie i grudniu, a następnie przechowywane w specjalnych chłodniach, w temp. -2st.C. Stosując sadzonki typu „frigo”, pierwszych plonów możemy się spodziewać po 8-10 tygodniach.

Drugim terminem jest okres lata i późnego lata. Wówczas korzystamy z sadzonek doniczkowych.

Zasadzone w tym terminie rośliny wydadzą owoce w następnym roku (nie dotyczy odmian truskawek powtarzających owocowanie)

Terminy jesienne w naszym klimacie są nie wskazane z uwagi na możliwość wystąpienia przymrozków.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia.

Nie dotyczy stosowania nawozu organicznego BAT GUANO.


Truskawki w doniczkach

Przy uprawie truskawek w doniczkach musimy pamiętać o nawożeniu, gdyż częste podlewanie wyjaławia glebę, czyli wypłukane zostają substancje odżywcze znajdujące się w glebie. 

 

Późną jesienią truskawki w doniczkach chowamy w miejsce chłodne, ciemne i suche. W przypadku, gdy nie mamy takiego miejsca donicę wkładamy w większy kosz lub skrzynię. W wolne miejsce powstałe przez różnicę pojemników upychamy papier lub kawałki kartonu. Pojemnik stawiamy na desce lub na korku i całość okrywamy jutą.


 

Jak przygotować glebę ?

Gleba pod truskawki musi być dobrze uprawiona i oczyszczona z chwastów. Miejsce, w którym chcemy posadzić truskawki przekopujemy z obornikiem. Tę czynność wykonujemy jesienią, jeśli korzystamy ze zwykłego obornika i przed nasadzeniem jeśli używamy obornika kompostowego.

Zamiast obornika możemy zastosować nawóz. Jeśli chcemy mieć uprawę ekologiczną, stosujemy naturalny BAT GUANO. Dla pozostałych upraw stosujemy nawóz uniwersalny. Warto nadmienić, że stosowanie tego nawozu jest bardzo bezpieczne, ponieważ po jego użyciu możemy spożywać owoce już w następnym dniu po użyciu.

W przypadku gleby zbyt kwaśnej (najlepsze pH dla uprawy truskawek 5,2-5,8 – badania gleby możemy dokonać przesyłając próbki do SADOWNICZY.PL) należy użyć wapna. Wapnowania należy dokonywać późną jesienią lub wczesną wiosną, truskawki bowiem nie lubią świeżo wapnowanej gleby. Gdy zdecydujemy się na porę jesienną, pamiętajmy, żeby nie stosować wówczas obornika.

Najlepszym nawozem wapniowym, który nadaje się na wszystkie gleby jest kreda nawozowa i dolomit. Korzystne jest także stosowanie wapna magnezowego (Dolomit, Dolovit), gdyż uzupełnia w glebie magnez.


Gdy ziemia się uleży (trwa to około 2-3 tygodni po przekopaniu), możemy rozpocząć nasadzanie.


1.  Wyrównujemy grabiami grządki


2. Między rzędami stosujemy odległość 50-60cm, a w rzędach między roślinami 30-35cm.


   

Sadzenie truskawek(rys.1).


3. Sadzonki umieszczamy w glebie ręcznie lub używając kołka, jakiego używa się do sadzenia kapusty. Dołek musi być wystarczająco duży, żeby korzenie swobodnie mogły być rozłożone.


4. Prawidłowy sposób sadzenia przedstawia rys.2

 

Sadzonki truskawek (Rys. 2)

 

5. Przed posadzeniem można dla ułatwienia zrównać wiązkę korzeniową ostrym nożem, nie należy jednak ich zbytnio skracać.

 

6. Obsypujemy korzenie ziemią i starannie uciskamy tak, aby wokół rośliny powstała miseczka ułatwiająca podlewanie.

 

Po posadzeniu bardzo korzystne jest ściółkowanie roślin, które możemy wykonać używając agrotkaniny. Agrotkaninę stosuje się przed sadzeniem. Na polu, działce gdzie mamy założyć plantację rozkładamy agrotkaninę i mocujemy do ziemi. Następnie nacinamy w „X”, w miejscach sadzenia i tam umieszczamy sadzonki wg wzoru na rys.2 .Na glebach piaszczystych ściółkowanie zapewni wilgoć korzeniom i zwiększy skuteczność podlewania, na glebach cięższych da ochronę przez wysokimi temperaturami.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.


Nawożenie

Jeśli używamy do nawożenia obornika, czynność tę wykonujemy jesienią, jeśli korzystamy ze zwykłego obornika i przed nasadzeniem jeśli używamy obornika kompostowego. Obornik kompostowany to taki, który leży na pryzmie co najmniej 2 lata.

Zamiast obornika możemy zastosować nawóz. Jeśli chcemy mieć uprawę ekologiczną, stosujemy naturalny BAT GUANO. BAT GUANO – to naturalne odchody nietoperzy. Jest to nawóz organiczny zawierający duże ilości azotu, dający rewelacyjne efekty. Należy jednak ściśle przestrzegać dawkowania, które podane jest w opisie produktu. Dla pozostałych upraw stosujemy nawóz uniwersalny. Warto nadmienić, że stosowanie tego nawozu jest bardzo bezpieczne, ponieważ po jego użyciu możemy spożywać owoce już w następnym dniu po użyciu.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.


Gdzie nie powinniśmy uprawiać truskawek?

Nie powinno się zakładać plantacji truskawek w nieckach terenu czy też na zbyt stromych zboczach. Zagłębienia terenu mają tendencje do tworzenia tzw. zastoisk mrozowych, a strome zbocza sprzyjają podmywaniu roślin przy obfitych opadach.


Jak pielęgnować plantację truskawek ?

Bardzo istotną kwestią jest również zapobieganie chorobom i niszczeniem przez szkodniki. Skutecznym sposobem fitosanitarnym jest koszenie liści po zbiorach owoców oraz ich usuwanie z miejsca posadzenia truskawek.

W przypadku wystąpienia chorób takich jak mączniak czy szara pleśń stosujemy odpowiednie preparaty chemiczne.

Gdy mamy suchy rok, niezbędne jest nawadnianie plantacji.

Jeśli chcemy uzyskać owoce nie zanieczyszczone glebą, możemy zastosować tzw. ściółkowanie. Wykorzystujemy do tego słomę z żyta lub pszenicy. Zabieg ten wykonujemy do końca kwietnia. Należy także zwrócić uwagę, aby słoma nie była zagrzybiona lub też nie zawierała resztek chwastów.

Innym, bardzo dobrym sposobem, uzyskania czystych owoców jest sadzenie ich na agrotkaninie.

Ponadto ważne jest regularne odchwaszczanie.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.

Co oznacza termin „frigo” ?

Z terminem „frigo spotykamy się w przypadku sadzonek truskawek przechowywanych w warunkach chłodniczych. Młode, jednoroczne sadzonki tych roślin służą do zakładania plantacji. Wykopujemy je w miesiącach XI i XII , oczyszczamy z liści i rozłogów oraz przechowujemy w chłodni, w temp. – 2 ⁰ C. Warunki takie sprawiają, że młode sadzonki mogę być przechowywane przez okres 7-8 miesięcy. . Pierwszych plonów możemy się spodziewać po 8-10 tygodniach od posadzenia. W latach kolejnych owoce pojawiają się już w standardowych dla danej odmiany terminach. Sadzonki truskawek „frigo” mogą być sadzone zarówno w gruncie, jak i pod osłonami.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.


Jakie korzyści dają nam sadzonki „frigo”?

- rośliny bardzo dobrze się przyjmują

- można stosować sterowaną technologię produkcji

- młode sadzonki nie są narażone na przemarznięcie

- zmniejsza się ryzyko chorób typu mączniak czy plamistość biała

- sadzonki są silne i zdrowe, dzięki czemu można stosować bezpiecznie i w odpowiednim czasie środki ochrony roślin.

Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.


Odmiany wg terminu owocowania:


W zależności od tego, kiedy chcemy zbierać owoce, musimy wybrać właściwą odmianę truskawki (nie dotyczy odmian powtarzających owocowanie). Poniżej odmiany podzielone wg terminu owocowania.

Owocowanie może odbywać się (w zależności od odmiany) od wiosny aż do późnego lata, a w przypadku odmian powtarzających owocowanie nawet do października.

 


Porównanie terminów dojrzewania różnych odmian truskawek

Porównanie terminów dojrzewania różnych odmian truskawek

 

 

Co zrobiliśmy źle?


Często zastanawiamy się jakie błędy popełniliśmy. Oto najczęstsze :


1. Sadzonki nieprawidłowo umiejscowione w ziemi. Zbyt płytko, zbyt głęboko lub z podwiniętymi korzeniami (rysunek).


sadzenie.jpg

 

2. Nieprawidłowe przygotowanie gleby pod plantację:


a. Źle odchwaszczona ziemia.


b. Nie uwzględnienie płodozmianu


c. Gleba zbyt kwaśna


3. Nieprawidłowa pielęgnacja po posadzeniu


a. Zbyt słabe lub zbyt rzadkie nawadnianie sadzonek


b. Niewłaściwe dozowanie nawozu po nasadzeniu.


c. Niewystarczające odchwaszczanie


d. Brak ochrony przed szkodnikami i chorobami


4. Nieumiejętny dobór odmiany truskawek.


5. Brak ściółkowania.


6. Przesuszenie sadzonek lub ich słaba jakość.


Uwaga: Stosując sadzonki typu „frigo” , nawóz stosujemy dopiero po 4 tygodniach od posadzenia. Nie dotyczy to przypadku stosowania nawozu organicznego, takiego jak BAT GUANO.


Z jakimi chorobami truskawek możemy się zetknąć na naszej plantacji?

 


1. Werticilioza truskawki

W celu uniknięcia lub też znacznego zmniejszenia ryzyka i występowania chorób bardzo istotny jest zdrowy materiał nasadzeniowy. Dlatego sadzonki powinniśmy nabywać tylko w sprawdzonych i profesjonalnych szkółkach czy sklepach.

Chorobę tę wywołuje grzyb Verticillium dahliae, który powszechnie występuje w glebie.

Na nowych plantacjach choroba ujawnia się już okresie pojawienia się rozłogów. W starszych, objawy uwidoczniają się przed zbiorami. Chorobę można rozpoznać po żółtych przebarwieniach liści i stopniowym więdnięciu roślin. Najwyraźniej widać ją u podstaw ogonków liści w postaci brązowych naczyń oraz na wierzchołkach korzeni.

W przypadku dużego zagrożenia chorobami systemu korzeniowego zaleca się moczenie sadzonek przed posadzeniem na 5 - 10 min. w roztworze Aliette 0,3 % i Topsin 0,2 %.


warticilioza_truskawki.jpg


2. Skórzasta zgnilizna owoców.


Chorobę wywołuje Phytophthora cactorum, najczęściej występujący w miejscach, gdzie w okresie dojrzewania opada duża ilość owoców i ulega gniciu. Objawem choroby są jasnobrązowe, gnilne plamy na owocach niedojrzałych, a na dojrzewających szarożółte, różowe i fioletowe. Owoce chorych roślin mają również nieprzyjemny zapach i smak.

Ochronę może zapewnić nam ściółkowanie gleby (agrotkanina), dzięki czemu opadające owoce nie mają kontaktu z glebą.

Phytophthora cactorum 2.jpg

3. Szara Pleśń 

Choroba wywołana przez Botrytis cinerea. Atakuje bardzo wiele gatunków roślin. Zarażenie następuje przez zarodniki grzybni, która powstaje na martwych częściach roślin. Najbardziej rozwija się w okresie wysokiej wilgotności.

Objawami są szary nalot przechodzący w brązowe plamy z czasem rozprzestrzeniające się na całe owoce.

Profilaktyka : usuwanie liści po zbiorach, odchwaszczanie, odpowiednie nawożenie, zachowanie odstępów między roślinami.

Chorobę tę można zwalczać chemicznie robiąc opryski co 7-10 dni począwszy od kwietnia aż do zbiorów z zachowaniem okresu karencji przed zbiorami. Na działkach i niewielkich plantacjach można wykonać trzy opryski w kwietniu (początek, środek i koniec). Dostępne preparaty na rynku to Folpan 80WG, Signum 33WG, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC.


pobrane.jpg

 

Jakie szkodniki truskawek mogą pojawić na naszej plantacji?


1.   Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi)

Larwy kwieciaków są białej, szklistej barwy, póżniej kremowej. Wielkość od 2 do 4 mm. Dorosła postać kwieciaka ma 3-4 mm długości. Charakteryzuje się długim, ok. 1 mm ryjkiem zawiniętym do dołu z umiejscowionymi na końcu czułkami. Okres zimowy spędzają w ściółce, pod listkami czy też płytko w glebie. Wychodzą z ukrycia w okolicach kwietnia, gdy temperatura przekracza 12-13⁰C. Lubią suchą, słoneczną pogodę, ich aktywność maleje podczas zachmurzonej, deszczowej pogody. Żywią się młodymi listkami (trwa to około 2-3 tygodni), jaja składają w kwiatostanach.

Kwieciaka malinowca można zwalczać chemicznie.

Dostępne preparaty:

· Fastac 100 EC (0,15-0,18 l/ha)

· Jetstac 100 EC

· Decis Mega 50 EW, Decis 2,5 EC (0,6,0,8 l/ha)

· Mospilan 20SP (0,125kg/ha)

· Owadox 1000 EC (0,125l/ha)

· Nurelle D550 EC (1,5l/ha)


kwieciak.jpg


 

2. Roztocza truskawkowca (Phytonemus pallidus)

Mają kolor żółtawy jasny, są eliptycznego kształtu. Ich wielkość oscyluje 0,2-0,3 mm. Żerowanie rozpoczynają już w temperaturach powyżej 8 ⁰ C, a w temperaturze powyżej 13 ⁰ C składają jaja.

Profilaktyka:

Opryski najlepiej rozpoczynać wiosną w kwietniu lub maju, gdy temperatury przekraczają 12 ⁰ C.

Preparaty:

- Vertigo 018EC (1000l/ha z dodatkiem zwilżacza)

- Promektyna 018 EC (j.w)

- Acaremic 018EC (j.w)

Zabieg należy powtórzyć po 7 dniach, aby zapobiec wylęgowi nowych jaj. Substancja czynna – abamektyna.

- Movento 100 SC (1-1,5 l/ha przy 500-700l wody/ha)

Zabieg należy powtórzyć po 7 dniach. Substancja czynna – spirotetramat


dvaergmide2.jpg

 

Zbiór truskawek i co dalej czyli jak przechowywać truskawki?


Truskawki są owocami, które należy chłodzić niemal od razu po zebraniu. We wstępnej fazie należy przede wszystkim okryć zerwane owoce folią odbijającą promienie słoneczne, aby zapobiec działaniu słońca. Należy również unikać zbyt dużych manipulacji po zbiorze, ponieważ owoce te bardzo poddatne są na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Do schładzania truskawek można użyć suchego lodu, należy jednak pamiętać, żeby używać go z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość powoduje zwiększenie ilości CO2, co nie jest korzystne dla tych owoców.

Najlepszą porą na zbiór truskawek jest wczesny ranek, gdy jest jeszcze chłodno.

 

 

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel