Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonka truskawki - przegląd deserowych odmian

2022-02-18
Sadzonka truskawki - przegląd deserowych odmian

Truskawki są przepysznymi, letnimi owocami, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Pyszne, słodkie, uwielbiane przez dzieci jak i dorosłych. Prócz walorów smakowych, są bogactwem witamin. Są przede wszystkim lepszym źródłem witaminy C niżeli cytryny, w 100 gramach dojrzałej truskawki znajdziemy około 70 mg tej witaminy! Są tam także witaminy z grupy B oraz witaminę A, żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez oraz mangan.

Truskawki – skąd się u nas wzięły?

Truskawki mają amatorów na całym świecie. Mało kto wie, że jest to dość młody gatunek, który liczy sobie około 250 lat. Powstała ona z ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek amerykańskich: wirginijskiej i chilijskiej. Pierwsza z nich występuje w Ameryce Północnej, natomiast druga w stanie dzikim rośnie w Ameryce Południowej. Poziomki te do Europy trafiły dopiero na początku XVII wieku. Sadzone były w ogrodach botanicznych i grupowane według wyglądu. I doszło do zapylenia. I co było dalej? Powstałe w ten sposób mieszańce przywdziały cechy dwóch wspomnianych poziomek, jednak jeszcze nie były takie jakie truskawki mamy teraz. Nowe odmiany mamy dzięki pracy kilku pokoleń hodowców, którzy pracowali nad ich doskonaleniem.

Truskawki i poziomki
Poziomki

Sadzonki truskawki deserowej

Przedstawiamy najpopularniejsze odmiany sadzonki truskawki deserowej:

  • Truskawka Elsanta - holenderska odmiana wczesna, która powstała ze skrzyżowania odmian "Holiday" i "Gorella". Truskawki Elsanta rosną średnio silnie na przeciętnych glebach, lecz na podłożach wilgotnych i żyznych rosną silnie. Owoce nie dają sie szarej pleśni, a liście są odporne na czerwoną i białą plamistość liści. Elsanta truskawka owoce ma bardzo atrakcyjne, dość duże, w regularnym, najczęściej szerokostożkowym kształcie. Skórkę mają jasno czerwoną z silnym połyskiem, miąższ także jest jasny, bardzo smaczny  i jędrny. Kielich dość łatwo oddziela się od owocu. Owoce wyróżniają się długą trwałością zbiorczą, bardzo dobrze znoszą transport.
  • Truskawka Honeoye - amerykańska odmiana wczesna, która powstała ze skrzyżowania odmian "Holiday" i "Vibrant". Krzewinka wzrost ma umiarkowanie silny i nie daje się chorobom liści jak i szarej pleśni. Uwaga - truskawka ta wcześnie zakwita przez co może być uszkadzana przez przymrozki wiosenne. Bardzo plenna. Owoce truskawka Honeoye ma w regularnym kształcie i dużym rozmiarze. Owoce kolor skórki mają intensywnie czerwony z połyskiem, miąższ natomiast jest ciemnopomarańczowy, soczysty, winnosłodki i bardzo aromatyczny. Kielich łatwo oddziela się od owoców.
Truskawa Elsanta
Truskawka Honeoye
  • Truskawka Florence - najpóźniejsza odmiana angielska. Krzewinki rosną umiarkowanie silnie, a na glebach żyznych nawet bardzo silnie. Odmiana ta mało podatna na choroby liści, zgniliznę korony czy wertycyliozę. Truskawka Florence jest bardzo plenna, a owoce jej są bardzo duże, szerokostożkowe i regularne. Skórkę mają krwistoczerwoną i lekkim połyskiem, miąższ natomiast jest jasnoczerwony, soczysty o dobrym smaku. Owoce bardzo jędrne, rewelacyjnie znoszą transport.
  • Truskawka Selva - amerykańska odmiana powtarzająca owocowanie mało podatna na  wertycyliozę i choroby liści i  szarą pleśń. Owoce ma duże i bardzo duże, o niezbyt regularnym kształcie i dużą wytrzymałością na otarcia. Skórka czasami ceglastoczerwona lun czerwonoróżowa z silnym połyskiem. Miąższ jasny, aromatyczny, soczysty i zwarty. Owoce dobrze znoszą transport nawet chwilowe przetrzymywanie w warunkach pokojowych. 
Truskawka Selva
Truskawka Florence
  • Truskawka Senga Sengana - pierwsze dojrzewające są dość duże ( średnio 7,5 g), potem średnie, a pod koniec owocowania drobne. Kształt jest szeroko-stożkowaty, sercowaty lub kulisto-nerkowaty. Barwa ciemnoczerwona, jednolita na całej powierzchni. Orzeszki żółte, osadzone w płytkich zagłębieniach. Miąższ ciemnoczerwony, zwarty, kwaskowaty, smaczny i bardzo aromatyczny. Kielich bardzo trudno oddziela się od owocu.
  • Truskawka czarna - owoce w czasie dojrzewania mają czerwoną barwę, a w pełni dojrzałości stają sie niemal czarne, z wyraźnie widocznym nalotem. W smaku są słodkie, nadają się do bezpośredniego spożycia bądź do wszelkich przetworów. 
Truskawka Albion
Truskawka Ostara
  • Truskawka El Gigant  - Truskawki są duże, szeroko-stożkowe. Charakteryzuje je wyjątkowy smak i aromat. Barwa skórki jaskrawoczerwona z lekkim połyskiem. Owoce są jędrne i bardzo smaczne.
  • Truskawka biała - Owoce dość duże średnicy około w 2-2,5 cm białe z bardzo delikatnym różowym odcieniem oraz czerwonymi nasionami. W pełnej dojrzałości owoce mają soczysty, słodki, ananasowy posmak. 
  • Truskawka malinowa - Ciemnoczerwone, bardzo smaczne owoce wyglądem przypominają malinę. Intensywny smak owoców sprawia, że dzieci je uwielbiają. Truskawki nadają się do deserów i przetworów.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Truskawka Elsanta wczesna FRIGO

Truskawka Elsanta wczesna FRIGO

20,90 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Honeoye b. wczesna FRIGO

Truskawka Honeoye b. wczesna FRIGO

22,30 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Albion pnąca wisząca powtarzająca FRIGO

Truskawka Albion pnąca wisząca powtarzająca FRIGO

Cena regularna: 31,90 zł brutto28,90 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Florence b. późna FRIGO

Truskawka Florence b. późna FRIGO

31,80 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Biała Ananasowa FRIGO

Truskawka Biała Ananasowa FRIGO

36,10 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Polka późna FRIGO

Truskawka Polka późna FRIGO

28,10 zł / 10 szt. brutto
Truskawka El GIGANT śr. wczesna FRIGO

Truskawka El GIGANT śr. wczesna FRIGO

39,40 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Malinowa FRIGO

Truskawka Malinowa FRIGO

32,00 zł / 10 szt. brutto
Truskawka Selva pnąca wisząca powtarzająca FRIGO

Truskawka Selva pnąca wisząca powtarzająca FRIGO

Cena regularna: 31,90 zł brutto28,90 zł / 10 szt. brutto
pixel