Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka Karłowe

2020-02-19
Drzewka Karłowe

Drzewka karłowe - zaoszczędź miejsca w ogrodzie

Drzewka karłowe to drzewa owocowe, dorastające do wysokości 2-3 metrów, dzięki czemu doskonale nadają się do uprawy w donicy na balkonie czy tarasie. Oczywiście można je także uprawiać w gruncie, w ogrodach, gdzie mamy nie wiele miejsca na odmiany silnie-rosnące. Ich fenomen polega na szczepieniu na podkładkach karłowych, które osłabiają w znacznym stopniu wzrost odmian szlachetnych, nie modyfikując genetycznie drzewa. Jest to całkowicie bezpieczna metoda. Co najciekawsze, nie ma to wpływu na owocowanie, drzewka karłowe plonują tak samo obficie , jak odmiany na podkładkach silnie-rosnących. Często plony są nawet lepsze, a drzewa wchodzą szybciej w okres owocowania. Dodatkowym ich atutem są walory dekoracyjne, bowiem dzięki karłowemu pokrojowi, drzewa mogą stanowić oryginalną ozdobę na tarasie czy balkonie. Są też łatwiejsze w uprawie. Nie trzeba się „gimnastykować” na drabinie podczas zbiorów, a także łatwej jest obronić drzewo przed szkodnikami.

Drzewka karłowe – czym jeszcze zaskakują?

Drzewka karłowe są ostatnio bardzo popularne wśród sadowników-amatorów. Wolą oni bowiem wybrać mniejsze drzewa, zaoszczędzając dzięki temu sporo miejsca w sadzie na rzecz innych roślin. Niestety wymagają one palikowania i odchwaszczania. Ponadto, często zdarza się, że należy przerzedzać korony i usuwać nadmiar owoców, gdyż jak już zostało wspomniane odmiany karłowe mają tendencję do bardziej obfitego owocowania niż odmiany silnie-rosnące. Mają też dużo mniejszą mrozoodporność, dlatego konieczne jest ich zabezpieczenie na zimę poprzez okrycie korzeni agrowłókniną, sianem lub po prostu usypując „kopczyki” z ziemi.

Drzewka karłowe – jak uprawiać?

Uprawa drzewek karłowych jest praktycznie taka sama jak uprawa odmian „dużych”. Jeżeli chodzi o sadzonki drzew owocowych z gołym korzeniem, najlepszym czasem na ich sadzenie jest wczesna wiosna, zanim zacznie się okres wegetacyjny lub jesień, od około października do pierwszych przymrozków. Natomiast drzewka zakupione w doniczkach/pojemnikach są w pełni ukorzenione i można je sadzić od wczesnej wiosny, aż do pierwszych przymrozków, bez ryzyka nie przyjęcia się. Sadzimy je tak samo jak zwykłe odmiany, z tym, że w innej rozstawie. Optymalną rozstawą dla większości gatunków drzew karłowych jest 1-2m x 3-3.5m. Przed posadzeniem odchwaszczamy ziemię, użyźniamy ją odpowiednimi do gatunku nawozami wieloskładnikowymi i doprowadzamy do odpowiedniego dla danej odmiany odczynu. Po posadzeniu oczywiście nie zapominamy o obfitym podlaniu drzew. Dokładne informacje o sadzeniu znajdziesz w artykule na temat sadzenia drzew owocowych.

drzewka karłowe
drzewko karłowe
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel