Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeni

2020-02-11
 Drzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeni

Drzewka owocowe karłowe

Drzewka karłowe, często również nazywane mini drzewkami lub miniaturami, powstają w wyniku szczepienia. Jest to technika typowo ogrodnicza, bezpieczna, nie modyfikuje genetycznie roślin, ani też nie wpływa na jakość owoców. Polega na zaszczepieniu na specjalnej podkładce innej odmiany rośliny. Podkładka stanowi dolną część drzewa karłowego i odpowiada za jego odporność i łatwość adaptacji. Dlatego nabywając takie drzewko należy dobrać je również pod kątem podkładki na której rośnie.

Górna część rośliny szczepionej to tzw. zraz. Jest to część drzewka odpowiedzialna za rodzaj i jakość owoców, szczepimy podkładki zrazami odmian karłowych. Są to odmiany licencjonowane.

Między podkładką i zrazem niekiedy znajduje się wstawka, jest to część pnia wszczepiona między dolną i górą część drzewka.

Tak powstała roślina posiada wiele zalet, dlatego zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Przede wszystkim drzewa karłowe zajmują mało miejsca, mogą być uprawiane nawet w donicach. To pozwala posiadać drzewka owocowe na tarasach, balkonach czy na bardzo małych powierzchniach. Mimo mniejszego wzrostu, owoce z takich drzew są pełnowymiarowe i nie tracą walorów smakowych. Drzewka miniaturowe są również łatwiejsze w pielęgnacji, zbieranie owoców jest mniej uciążliwe, a ochrona przed szkodnikami prostsza. Drzewka karłowe owocują dużo wcześniej niż tradycyjne (od 1 do 3 lat wcześniej) i często mają obfitsze plony.

Nie mniejszą zaletą drzewek karłowych jest ich efektowność i dekoracyjność. Umieszczone w donicach stanowią ciekawą formę zdobniczą tarasów, dużych balkonów czy kącików tematycznych.

W ofercie sklepów ogrodniczych i szkółek spotykamy trzy rodzaje drzew szczepionych: karły genetyczne, drzewka karłowe z wstawką i drzewa karłowe.

Karły genetyczne mają drzewka dysonujące genem odpowiedzialnym za karłowatość. Często sprzedawane jako tradycyjne drzewka miniaturowe. Nie wymagają palikowania, świetnie sprawdzają się jako rośliny doniczkowe, co 4 lata ich korzenie wymagają przycięcia. Najczęściej tego typu drzewka to jabłonie, wiśnie i brzoskwinie.

Drzewka z wstawką są mało wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, podobne jak karły genetyczne nie muszą być palikowane. Ważna jest głębokość sadzenia, dlatego należy przed posadzeniem zasięgnąć informacji w tym zakresie. Najczęściej z wkładką występują sadzonki jabłoni i grusz.

Najbardziej popularną grupą są drzewa karłowe. Najczęściej wymagają palikowania i odchwaszczania. Jeśli zbyt silne owocują, konieczne jest odciążanie gałęzi poprzez usuwanie nadmiaru owoców. Drzewka mogą być zróżnicowane pod względem wzrostu i wielkości. Najczęstsze drzewka karłowe to jabłoń, morela, wiśnia, brzoskwinia, śliwka, pigwa, grusza.

Maksymalna wysokość drzewek miniaturowych to 2,5 m. Ze względu na niewielki obwód korony, tego rodzaju sadzonki drzew owocowych możemy sadzić w gruncie, w odległości 1 m.

Przykłady drzewek miniaturowych:

-Mini brzoskwinia karłowa ‘Honey Gold’

- Mini jabłoń ‘Delegrina’

-Mini grusza ‘Garden Pearl’

-Mini nektaryna ‘Rubis”

mini brzoskwinia karłowa Honey Gold
mini nektaryna karłowa Rubis
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel