Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest ogród zimowy i jak go stworzyć? Poradnik dla początkujących

2022-12-15
Czym jest ogród zimowy i jak go stworzyć? Poradnik dla początkujących

Marzysz o pełnym naturalnego światła pomieszczeniu, które będzie przedłużeniem Twojego domu? Kochasz otaczać się zielonymi roślinami i wielobarwnymi kwiatami nie tylko latem? Ogród zimowy to zdecydowanie coś dla Ciebie! Zobacz, czym jest, jak go zbudować i co warto o nim wiedzieć, aby móc się nim cieszyć na swojej posesji.

Czym tak naprawdę jest ogród zimowy?

Efektowna, pełna roślin przestrzeń, w której można się zrelaksować, jednak nie jest terenem przed domem. Ogród zimowy to coraz bardziej popularny element posesji, który jest wspaniałą przestrzenią, służącą pielęgnacji roślin i wypoczynkowi. Konstrukcja ogrodu zimowego w dużym stopniu składa się więc ze sporych rozmiarów przeszkleń, dzięki którym dzienne światło przedostaje się do wnętrza przez cały rok. Czy ogród zimowy oraz oranżeria to, to samo? Można pokusić się o stwierdzenie, że określenia te można stosować zamiennie. Różnica polega głównie na tym, że pierwsze z nich opisuje zazwyczaj przestrzeń przylegającą do ściany domu lub zbudowaną na tarasie, natomiast kolejna jest odrębnym, niezależnym budynkiem.

Jakie są rodzaje ogrodów zimowych?

Jeśli chodzi Ci po głowie, jak zrobić ogród zimowy, powinieneś wiedzieć, jakie właściwie masz możliwości. Wyróżnia się bowiem ogrody sezonowe, które zazwyczaj stanowią odrębne, jednak nieogrzewane pomieszczenie, dlatego są użytkowane głównie w cieplejsze dni.

Kolejną opcją jest ogromnie praktyczny i funkcjonalny ogród zimowy całoroczny, który nierzadko jest wspaniale oświetlonym przedłużeniem domu. Wyróżnia się on przede wszystkim tym, że jest powierzchnią ocieplaną, dlatego nie dość, że można uprawiać w nim rozmaite krzewy takie jak pigwy, nasiona bazylii, czy niezbędne podczas szykowania kiszonek nasiona kopru, to także umieścić całoroczne meble i móc miło spędzać czas w tym pomieszczeniu o każdej porze roku.

Jaki jest koszt ogrodu zimowego i czy jego budowa wymaga pozwolenia?

Tak jak w przypadku każdej inwestycji, budowa ogrodu zimowego wymagać będzie od inwestora poniesienia pewnych kosztów. Są one zależne od wymiarów pomieszczenia, które w dużej mierze wpływają na zużyte do budowy konstrukcji materiały. Jeśli postawisz na aluminium, będziesz musiał liczyć się z wydatkiem około 3000 zł za m2, podobnie będzie w przypadku poliwęglanu. Nieco drożej, bo w granicach 3500-4000 zł za m2 wypada drewno, które jednak jest warte swojej ceny zarówno ze względów estetycznych, jak i również praktycznych.

Koszt będzie także uwarunkowany tym, czy stawia się go od zera, gdzie niezbędny będzie fundament pod ogród zimowy. Nieco inaczej wygląda kwestia, gdy odbędzie się budowa ogrodu zimowego na tarasie — w tym przypadku należy zająć się jedynie postawieniem ścian i zadaszenia, co pozwala nieco zminimalizować koszty.

Na wydatki wpłynie też kwestia ogrzewania — jeśli planujesz nowoczesny ogród zimowy w wariancie całorocznym, konieczne będzie doprowadzenie instalacji lub zaprojektowanie nowego źródła ciepła, co może oznaczać kilka dodatkowych tysięcy.

Czy budując ogród zimowy, konieczne jest pozwolenie? Zgodnie z prawem budowlanym jest to zależne od metrażu — jeśli całość nie przekroczy 45 m2, wystarczy jedynie złożyć do swojej gminy zgłoszenie zamiaru budowy wraz z projektem. Zasada jest taka, że jeśli w ciągu 30 dni nie pojawi się pismo odmowne, można śmiało ruszyć z pracą.

Jak stworzyć ogród zimowy?

Ogród zimowy — jak zrobić samemu? Jeśli zamierzasz postawić go na tarasie, należy zacząć od przygotowania konstrukcji, która zostanie wypełniona szkłem lub innym transparentnym tworzywem. Na starcie musisz zdecydować, czy ściany będą elementami stałymi, czy przesuwnymi, a do tego, czy cała przestrzeń ma być ocieplona, co wymagać będzie odpowiednich instalacji.

Kiedy konstrukcja stanie się faktem, możesz przejść do urządzania! Ogród zimowy warto wypełnić ulubionymi roślinami — możesz wybierać także te, które na zewnątrz zwyczajnie by nie przetrwały! Dodatkowo warto, abyś rozważył kwestię oświetlenia, czy choćby mebli, dzięki czemu zamienisz przestrzeń w miejsce, w którym miło spędzać czas.

Jeśli Twój ogród zimowy nie jest ocieplony, trzeba dokładnie przemyśleć gatunki, które powinny się z nim znaleźć. Jako idealne rośliny do ogrodu zimowego nieogrzewanego można wskazać doskonale radzące sobie w trudnych warunkach kaktusy, ale także niezbyt wymagające, ale jakże efektowne azalie. W takich warunkach świetnie odnajdą się też liczne krzewy owocowe na czele z cytrusami. Możesz posadzić też rozmaite cebulki kwiatowe, które będą zachwycały kolorami bez względu na aurę za oknem.

Jak zadbać o ogrzewanie roślin w ogrodzie zimowym?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak ocieplić ogród zimowy poza sezonem, jest na to kilka sprawdzonych pomysłów, dzięki którym rośliny będą mogły utrzymać się w nim cały rok. Można spróbować podłączyć się do obecnej instalacji i zastosować grzejniki, które mogą przybrać postać ścienną lub stojąca. Świetnym pomysłem jest także ogrzewanie podłogowe, które jest całkowicie niewidoczne, więc nie wpływa na wygląd pomieszczenia.

Tymczasem jak ogrzać ogród zimowy, który nie został dołączony do instalacji? W tym przypadku niezastąpione są tradycyjne metody ogrzewania, takie jak kominek na drewno, czy choćby wspaniała do wystylizowania koza. W obu wariantach warto jednak zadbać o odpowiednie uszczelnienie ogrodu zimowego, aby jak najmniej się wychładzało, co mogłoby generować zbędne koszty.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel