
Powiązane artykuły

C2 - roślina sprzedawana w doniczce plastikowej o pojemności 1,4L do 2,5L
Granat właściwy, znany również jako granatowiec właściwy, to krzew lub niewielkie drzewo z rodziny krwawnicowatych (Lythraceae). Pochodzi z Azji Zachodniej, Kaukazu oraz Półwyspu Indyjskiego, obejmując kraje takie jak Afganistan, Iran, Irak, Turcja, Dagestan, Tadżykistan, Turkiestan i Indie. Roślina ta dorasta do 3-5 metrów wysokości, tworząc zaokrągloną koronę z przewisającymi pędami. Młode gałęzie mogą mieć ciernie, a ciemnozielone, lancetowate liście dodają krzewowi uroku. Granat właściwy ma charakterystyczne, czerwone kwiaty w kształcie dzbanka, które są obupłciowe, choć owoce zawiązują się głównie po zapyleniu krzyżowym.
Granat właściwy jest ceniony zarówno jako roślina ozdobna, jak i użytkowa. Jego błyszczące liście, karminowe kwiaty i duże owoce sprawiają, że jest popularnym krzewem dekoracyjnym. Najbardziej znane są jednak jego owoce - granaty, które są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Jadalna część owocu to mięsista, soczysta osnówka otaczająca nasiona. Sok z granatów, zwany grenadyną, jest bogaty w polifenole, które działają jako silne przeciwutleniacze. Dzięki temu sok opóźnia procesy starzenia, zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i układu krwionośnego, obniża ciśnienie krwi oraz ma właściwości bakteriobójcze.
Uprawa granatu właściwego wymaga cieplejszego klimatu, ponieważ roślina ta nie toleruje temperatur poniżej -10°C. W Polsce uprawa granatowca ogranicza się głównie do pojemników, które zimą należy przenosić do pomieszczeń. Mimo tego, granat właściwy jest rośliną łatwą w uprawie, niewymagającą pod względem rodzaju gleby i jej żyzności. Ważne jest jednak, aby posadzić co najmniej dwa egzemplarze w bliskiej odległości, aby zapewnić skuteczne zapylenie krzyżowe, co jest kluczowe dla uzyskania owoców.
Szacunkowa wysokość jaką osiągnie roślina za 7 do 10 lat przy przeciętnych warunkach środowiskowych.