Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wyżlin (lwia paszcza)

2019-10-14

Wyżlin

Wyżlin zwany lwią paszczą to roślina, która kojarzy nam się przede wszystkim z ogrodów wiejskich. Nazwa lwia paszcza, wzięła się z bardzo oryginalnej budowy kwiatów rośliny. W momencie ściśnięcia obu ścianek kwiatu palcami, otwiera się on w taki sposób, że przypomina nam „lwią paszczę”.

Wyżlin zaliczany jest do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, ale w uprawie spotykany jest przede wszystkim wyżlin większy, przy czym obecnie dominują jego bardzo zróżnicowane mieszańce.

Lwia paszcza (Antirrhinum majus), czyli wyżlin większy to roślina zielna, dorastająca do 80-90 cm wysokości, o liściach jasnozielonych, lancetowatych. Kwiaty są dwuwargowe z woreczkowatym wzdęciem u nasady, osiągające długość 2,5-5 cm, barwy różowej lub purpurowej. Kwiaty zebrane są w kwiatostan typu grono na szczytach pędów. Kwitnienie trwa od lipca do pierwszych przymrozków. Roślina silnie się rozkrzewia.

Wyżlin występuje m.in. w południowej Europie, gdzie traktowany jest jako krótkowieczna bylina. W Polsce jest to raczej roślina jednoroczna. W naszym klimacie zazwyczaj giną, ale dają samosiew. W przypadku mieszańców, możemy spodziewać się zróżnicowanych roślin, gdyż nowe pokolenie nie powtarza w pełni cech rośliny matecznej. Może zdarzyć się, że jednak wyżlin przetrwa zimę ale tylko gdy uprawiany będzie w doniczce na balkonie a na zimę przeniesiony zostanie do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Wiosną na nowo rozpocznie on wegetację.

Lwia paszcza jest bardzo zróżnicowana pod wieloma względami. Możemy nabyć rośliny karłowe, średnie, a także wysokie. Pod względem wysokości wyróżnia się 3 rasy: Pumilum – odmiany karłowe (20-25 cm wys.), Nanum grandiflorum – odmiany średniej wysokości (40-50 cm wys.) oraz Grandiflorum – odmiany wysokie (0,8-1m wys.).

Kwiaty możemy spotkać w wielu barwach o zmiennych kształtach. Odmiany uprawne wytwarzają 4 rodzaje kwiatów: dwuwargowe o nieregularnym kształcie, symetryczne o trąbkowym kształcie, rurkowate zamknięte przy gardzieli oraz formy podwójnie kwitnące.

Kwiaty lwiej paszczy mogą przybierać różną barwę: różową, czerwoną, purpurową, żółtą, pomarańczową, brązową lub białą.

Ze względu na kształt płatków, możemy wyróżnić wyżlin o kwiatach hiacyntowych, azaliowych oraz pełnych.

Lwią paszcze uprawiamy na stanowiskach słonecznych w podłożu najlepiej żyznym, przepuszczalnym oraz dostatecznie wilgotnym. Możemy ją uprawiać także na słabszym podłożu i bardziej zacienionym stanowisku, ponieważ ogólnie roślina nie ma dużych wymagań. Wyżlin nie potrzebuje zbytnich zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie czego potrzebuje to podlewania w czasie suszy oraz w fazie ukorzeniania się. Warto także uzupełniać niedobory składników odżywczych wieloskładnikowym nawozem płynnym dla roślin kwitnących. Po kwitnieniu roślinę należy ściąć, dzięki czemu ponownie zakwitnie.

Nasiona lwiej paszczy są bardzo drobne, dlatego warto wymieszać je z drobnym piaskiem i dopiero wówczas wysiać. Wysiew nasion rzutowy, rozpoczynamy wczesną wiosną w inspekcie bądź w donicy w mieszkaniu. Nie przykrywamy nasion, tylko delikatnie przyciskamy do podłoża. Siewki powinny pokazać się po trzech tygodniach od wysiewu nasion. Gdy siewki osiągną kilka centymetrów, wówczas należy je przepikować. Na miejsce stałe najlepiej wysadzać je w maju w rozstawie 15-40 x 30- 40 cm w zależności od odmiany. Na przełomie kwietnia i maja nasiona można wysiewać wprost do gruntu, ale wówczas rośliny zakwitną o wiele później.

Lwia paszcza często atakowana jest przez rdzę wyżlinową, mączniaki (rzekomy i prawdziwy), antraknozę, plamistości, zgnilizny, a na etapie siewek zgorzel. Ze szkodników należy uważać na mszyce, skoczki oraz przędziorki.

Lwią paszczę ze względu na jej dekoracyjność można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i na balkonie i tarasie. Do ogrodu wybierajmy wyższe odmiany, a jako kwiaty balkonowe niższe oraz te, charakteryzujące się bardziej płożącymi pędami. Wyżlin większy stosowany jest do nasadzeń w ogrodach wiejskich, a także na letnich rabatach sezonowych i kwietnikach. Odmiany karłowe nadają się na kwietniki dywanowe, obwódki, do skrzynek balkonowych lub donic na tarasy. Kwiatostany wysokich odmian lwiej paszczy wykorzystywane są na kwiat cięty.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel