Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiosenne opryski jabłoni!

2020-02-19
Wiosenne opryski jabłoni!

Wiosenne opryski jabłoni!

Już od kilku dni mamy idealną pogodę do pracy w naszych ogrodach, zniknęły silne mrozy, temperatura jest dodatnia i zapowiada się wiosenna aura. Czas zatem zadbać, aby naszych jabłoniach pojawiły się duże i zdrowe owoce. Kiedy dokłanie opriskiwać?

Opryskiwanie drzew owocowych wiosną winniśmy wykonać wczesną wiosną, ale przed pojawieniem się pierwszych liśći. Niestety późniejsze opryskanie drzewek może się okazać już nieskuteczne i nie zapobiegniemy pojawieniu się choroby. Jeszcze gorzej gdybyśmy zerwali się do wiosennego oprysku, gdy na drzewach są już kwiaty - absolutnie nie pryskamy w czasie kwitnienia, gdyż ucierpią na tym owady pożyteczne. Przeważnie zabiegi te możemy już wykonywać pod koniec lutego o ile temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza, a dzień mamy bez wiatru i deszczu.

Opryski na drzewa owocowe - jakie?

Do najważniejszych oprysków wiosennych należy użycie środka grzybobójczego. Opryskujemy drzewka bardzo dokładnie i obficie, zaczynając od nasady pnia, a następnie do koron roślin. Nasze drzewka owocowe musimy również chronić opryskiem przed szkodnikami takimi jak np.: zwójkami, mszycami, wciorniastkami itp.

Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbajmy wiosenne opryski jabłoni!

Przegląd chorób jakie najczęściej atakują sadzonki jabłoni:

Parch jabłoni

Marzec to czas pękających pąków na drzewach, powinniśmy zatem rozpocząć wiosenne opryski przeciwko chorobom grzybowym, takim jak parch jabłoni. Objawy parcha to ciemne, nieestetyczne, zlewające się plany na liściach i na owocach, zniekształcone, skorkowaciałe i popękane owoce. To jedna z najgroźniejszych chorób jabłoni, przyczyniająca się do obniżenia plonowania i jakości owoców oraz osłabieniu drzew. Do ochrony przed tą niezwykle groźną chorobą polecamy Syllit 65 WP, Miedzian 50WP. Jest to środek grzybobójczy w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin sadowniczych przed chorobami grzybowymi - 10g wystarcza na 10L wody. Są to także preparaty do zwalczania parcha gruszy.

Uwaga! Środek ten nie może być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, bo sadzonki drzew owocowych się na niego uodpornią i opryski nie będą skuteczne przez kilka najbliższych lat.

Mączniak jabłoni

Równie groźną chorobą jest mączniak jabłoni. Uwidacznia się on tuż przed kwitnieniem i poraża zarówno liście, kwiaty, pędy, jak i owoce. Zaatakowane pędy i liście ulegają deformacji, ich wzrost zostaje zahamowany, pąki zamierają zanim się rozwiną, owoce są drobne, pokryte charakterystyczną ordzawioną siateczką. Aby zapobiec mączniakowi a również parchowi polecamy Evasiol. Oprócz swojego działania grzybobójczego, chroni jabłonie także przed przymrozkami, odżywia ich liście i owoce. Wzmacnia odporność, działa jako antystresor. To naturalny wyciąg ze skrzypu polnego - polecany do upraw ekologicznych. Nie wymaga zachowania okresu karencji! Zalecana dawka: 2g/litr.

Zaraza ogniowa

Do najgroźniejszych chorób, które atakują jabłonie to zaraza ogniowa. Poraża ona wszystkie nadziemne części drzew. Charakterystycznym objawem jest zgorzel kwiatów i specyficznie wygięte końce młodych pędów. Całe drzewo wygląda jak osmolone ogniem, po czym zamniera. Jest to choroba kwarantannowa, którą trzeba natychmiast zwalczać. Porażone pędy wycinamy i niszczymy, najlepiej spalić.

parch jabłoni
mączniak prawdziwy

Rak drzew i zgorzel kory

Jabłonie pryskamy także przeciwko rakowi drzew i zgorzeli kory. Tutaj najlepiej sprawdzi się Topsin M 500 SC. Zalecana dawka to 15 ml na 5-7 l wody/100 m2. Zaleca sie wykonywanie oprysku raz w sezonie w okresie bezlistnym zanim rozpocznie się faza formowania zawiązków owoców. Koniecznie przestrzegaj dawki zalecanej. Zbyt duża ilość preparatu może źle wpłynąć na kondycję opryskiwanych roślin, natomiast zbyt mała dawka może po prostu być nie skuteczna.

Szkodniki jabłoni

Aby zwalczyć szkodniki jabłoni: kwieciaka jabłonkowca i miodówki jabłoniowej wystarczy zastosować Decis Ogród 15EW. Oprysk należy wykonać podczas fazy pękania pąków kwiatowych, ok. 1ml/1l wody. Właśnie w fazie różowego i zielonego pąka opryskujemy jabłonie przeciwko przędziorkom, mszycom oraz gąsienicom motyli. Aby ekologicznie pozbyć się jednego z groźniejszych szkodników czyli przędziorka - wystarczy zawiesić opaski z dobroczynkiem! Są to pożyteczne roztocza, naturalny wróg przędziorków. Zapraszamy do naszego kalendarza oprysków.

zgorzel kory jabłoni
szkodnik jabłoni
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel