Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Róże - kompozycja

2020-01-14
Róże - kompozycja

Róże - kompozycja

Przygotowując rabatę różaną, musimy zadbać o dobór innych roślin. Najlepiej z różami komponują się szałwie (Salvia), lawenda (Lavandula) i kocimiętki (Nepeta), nadające różanym rabatom lekkości i subtelności. Nie są to jednak jedyne rośliny, które możemy wykorzystać. Z różami wielkokwiatowymi o intensywnym czerwonym kolorze dobrze współgrają dalie (Dahlia) i lilie (Lilium) w żółtoczerwonych barwach. Mając do dyspozycji róże o łagodnych barwach możemy wykorzystać pastelowe kolory kocimiętki (Nepeta), płomyka (Phlox paniculata) czy liliowca (Hemerocallis). Możemy zastosować na swoich rabatach zasadę kontrastu jak i łagodnego przeplatania się barw. Wszystko zależy od naszych upodobań. Róże możemy komponować z roślinami jednorocznymi, np. z lewkonią (Matthiola), cynią wąskolistną (Zinnia angustifolia), aksamitką (Tagetes) czy werbeną (Verbena) lub też z nieco żywotniejszymi bylinami . Niższe byliny stosujemy głównie do osłonięcia dolnych partii róż, inne dla złagodzenia lub też wyeksponowania koloru. Byliny pasujące do róż to przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla Mollis), ostróżka (Delphinium), łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), pysznogłówka (Monarda), rozchodnik (Sedum), żurawka (Heuchera) czy wspominane wcześniej szałwia omszona (Salvia nemorosa)i kocimiętka (Nepeta). Tworząc rabatę różano-bylinową kierujemy się zazwyczaj zasadą stosowania nie więcej niż ośmiu gatunków roślin na jednej rabacie. Sadząc byliny łączymy je w skupiska pamiętając, aby nie były one zbyt małe ani zbyt duże.

Jeśli chodzi o stosowanie w rabatach różanych traw, należy wykazać się pewną ostrożnością w ich doborze. Bujne trawy ozdobne, takie jak turzyce, kosmatki czy kłosownice niezbyt pasują do szlachetnych róż. A na przykład trawy lubiące suche podłoża nie tolerują nawozów stosowanych dla róż. Ogromne miskanty czy bambusy, dla odmiany zagłuszą róże. Dlatego wybór traw dla rabat różanych nie jest zbyt duży. Może być to rozplenica japońska (Pennisetum), kostrzewa (Festuca) czy trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis ‘Overdam’).

Chcąc posadzić róże w towarzystwie drzew i krzewów, możemy się zdecydować na bukszpany zwyczajne (Buxus serpenvirens), berberysy thunbergii (Berberis thunbergii), jałowce płożące czy łuskowate(Juniperus horizontalis i squamata), pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius), świerk kłujący (Picea pungens), sosnę pospolitą (Pinus silvestris) czy tawułę japońską (Spiraea japonica).

róże kompozycja
kompozycja róż
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel