Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Petunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?

2020-01-13
Petunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?

Petunia - popularna surfinia w uprawie pojemnikowej

Petunie pośród wszystkich roślin balkonowych, mają swe czołowe miejsce. I nic dziwnego, gdyż charakteryzuje się niezwykle obfitym kwitnieniem i słodkim zapachem. Petunie królują na balkonach i tarasach, jak również w ogrodach w wiszących donicach. Wtedy też odmiany zwisające są zwyczajowo nazywane przez nas surfiniami. A co najważniejsze to okres kwitnienia, który przypada od maja, aż do pierwszych przymrozków. Jak zatem uprawiać kwiaty petunii,aby podziwiać je jak najdłużej?

Petunia - jaka jest?

Długość czy też wysokość petunii zależy od odmiany może mieć 20cm, jak również około 100cm. Liście są jajowate, z zaokrąglonym lub spiczastym końcem. Te kwiaty balkonowe są dzwonkowate, nierzadko pachnące w barwie różowej, czerwonej, fioletowej, białej, bordowej oraz niebieskiej. Dużą popularnością cieszą się odmiany dwu lub wielobarwne.

Petunia - jak uprawiamy?

Petunię możemy wysiać z nasion lub kupić gotową już sadzonkę. Obojętnie czy samodzielnie wyhodujemy rośliny czy też kupimy gotowe, na zewnątrz wystawiamy je dopiero po drugiej maja. Przymrozki późno wiosenne mogą je strasznie uszkodzić. Miejsce dla petunii musi ewidentnie być słoneczne, a gleba żyzna, próchniczna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie.

Petunia jako, że kwitnie nieprzerwanie, to potrzebuje sporo wody oraz nawozów. Regularnie muszą być nawadniane, szczególnie podczas upałów, podlewać zdarza się nawet dwa razy dziennie. Aby roślina bujnie rosła, rozkrzewiała się i kwitła, warto nawozić ją, podając płynne nawozy raz w tygodniu. Mając wieloskładnikowy nawóz, z dużą zawartością potasu, a nie jak niektórzy myślą, że azotu, nawożenie petunii nie jest skomplikowane ani pracochłonne. Aby zachować ładny pokrój surfinii, jak i przedłużyć jej kwitnienie, musimy regularnie usuwać jej przekwitłe kwiatostany oraz przycinać nadmiernie wybujałe pędy.

petunie
petunia
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel