Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze choroby jabłoni

2020-02-11
Najczęstsze choroby jabłoni

Najczęstsze choroby jabłoni

Zakładając sad, oczami wyobraźni widzimy drzewka, które pięknie się rozwijają, a ich gałęzie uginają się od naporu owoców. Potrafimy sobie wyobrazić, jakie przetwory i delicje będziemy z nich tworzyć, niemal czujemy ich zapach. Niemal... W rzeczywistości, może zdarzyć się tak, iż jakieś choróbsko lub szkodnik zaatakuje nasze drzewka, a marzenia o wysokim plonie - pękną jak bańka mydlana.. Przedstawiamy Państwu skrócone ABC chorób jabłoni, najczęściej pojawiających się w sadzie.

Jabłonie

W uprawie jabłoni konieczna jest profilaktyka, która w dużej mierze ogranicza występowanie poszczególnych chorób. Wiedza z zakresu uprawy jabłoni, ich wymagań oraz pielęgnacja w połączeniu z wiedzą o podstawowych chorobach, powinna przynieść zadowalające rezultaty. Całoroczna i dokładna lustracja jabłoni, pozwoli na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek zmian chorobowych.

1) Parch jabłoni

Objawami tej choroby są plamy na liściach kolory oliwkowozielonego. Później plamy przybierają barwę brunatną. Liście zasychają i opadają. Podobne plamy można zauważyć na owocach jabłoni, które stają się drobne i zniekształcone. Grzybnia parcha jabłoni zimuje na opadłych liściach. Rozwija się w ciągu zimy i wiosną zaczyna infekować pobliskie drzewa, dotyka również grusze.

Zwalczanie parcha jabłoni

Należy do dość uciążliwych. Bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie drzew przed defoliacją roztworem mącznika. Także w fazie pękania pąków stosujemy opryski preparatami miedziowymi między innymi: Miedzian 50 WP, Syllit 65 WP, Carpene 65 WP lub Score 250 EC, do późniejszych oprysków Kaptan zawiesinowy 50 WP lub Merpan 80 WG. Niekiedy koniecznym zabiegiem może okazać się wykarczowanie drzew silnie porażonych i wypalenie liści.

2) Zgorzel kory jabłoni

Brunatniejąca kora, która zapada się i łuszczy. Najczęściej spotykanym objawem są wydłużone plamy powstałe wokół miejsc infekcji. Drzewka mocno porażone cierpią na obumieranie kory na pędach lub pniu. W przypadku młodych drzew, porażenie pnia prowadzi do obumarcia roślin. Kora w miejscu porażenia wyraźnie odcina się od zdrowych tkanek, gdyż w miejscu porażenia pokrywa się ciemnymi wzniesieniami, z których wyciekają krople kremowego śluzu. Porażenie dotyka nawet owoce, na których pojawiają się gnilne plamy.

Zwalczanie zgorzela kory

Porażone części roślin należy usuwać poniżej zmiany chorobowej (chore tkanki drzewa wycinamy aż do zdrowego drewna). Po cięciu oraz zbiorze owoców warto także stosować opryski (Topsin M 70 WP, Funaben Plus 03 Pa), a rany zabezpieczać maśćmi.

parch jabłoni
zgorzel kory jabłoni

3) Mączniak Jabłoni

Porażone mączniakiem liście pokrywają się białym mączystym nalotem, złożonym z grzybni, trzonków i zarodników konidialnych grzyba. Ponadto choroba może porazić pąki, kwiaty oraz owoce jabłoni. Silnie porażone pąki liściowe często zamierają i nie rozwijają się w kolejnym sezonie. Mniej zainfekowane liście są mniejsze, zwijają się oraz marszczą. Na młodych pędach jednorocznych, na ich wierzchołkach również może pojawić się biały nalot, porażone pędy mają zahamowany wzrost, a ich wierzchołki często zamierają. W tymże nalocie można zauważyć ciemne plamki - są to otocznie grzyba. Porażone kwiaty są słabo wykształcone i nie zawiązują owoców. Na owocach pojawiają się ordzawienia - na zniszczonej przez grzyb skórce tworzy się tkanka korkowa.

Zwalczanie mączniaka jabłoni

polega na wycinaniu porażonych pędów oraz opryskiwanie: Siarkol Extra 80 WP, Karathane 18,25 WP, Nimrod 25 EC, Bayleto 5 WP, Rubigan 12 EC, Tiowol 800 SC

4) Drobna plamistość liści jabłoni

Na powierzchni blaszek liściowych, pojawiają się niewielkie, brunatne plamki, porozrzucane po całych ich powierzchniach. Na plamkach tych można dostrzec czarne punkciki, które są owocnikami grzybów. Przy silnym porażeniu, liście przedwcześnie opadają, a drzewo staje się osłabione i bardziej wrażliwsze na mróz.

Zwalczanie drobnej plamistości liści jabłoni

Polega na opryskiwaniu drzew preparatami opartymi na mankozebie na początku wegetacji oraz od końca kwitnienia: Dithane Neotec 75 WG, Sancozeb 80 WP, Pennfluid 420 SC, MAC-Mankozeb 75% WG, Sadoplon 75 WP

mączniak jabłoni
plamistość liści jabłoni

5) Rak bakteryjny kory jabłoni

Wiosną zarażone kwiaty i krótkopędy zaczynają brunatnieć i zamierać. Na pędach pojawiają się nekrotyczne plamy, po czym powstają zgrubiałe rany z wyciekami, a pędy obumierają. Choroba przenosi się z zainfekowanych pęków wprost do gałęzi i pnia powodując z nekrozę kory. Szczególnie narażone na tę chorobą są: czereśnie, morele, wiśnie, brzoskwinie, jabłonie i grusze. W wyniku porażenia drzewa stają się osłabione, mają niższą odporność oraz mogą być bardziej wrażliwsze na przymrozki

Zwalczanie raka bakteryjnego

Porażone pędy roślin wycinamy poniżej miejsca zakażenia, powstałe przez cięcia rany zabezpieczamy maśćmi, drzewa opryskujemy preparatami (np. Miedzian 50 WP,) w okresach: nabrzmiewania pąków, kwitnienia oraz opadania liści lub inne: Nordox 75 WG, Champion 50 WP, Cuproflow 375 SC, Flowbrix 380 SC, Funguran easy 50 WP

6) Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych

porażeniu ulegają głównie owoce. W wyniku aktywności Monilinia fructigena na owocach pojawiają się brunatne i gnijące plamy z charakterystycznymi kręgami skupionych zarodników. Porażone owoce w większości opadają, a nieliczne pozostają na drzewach w formie zaschniętej mumii. W tych zaschniętych pozostałościach owoców oraz w pędach zimuje grzyb, dlatego należy usuwać zarówno mumie jak i porażone pędy. Przy dużym porażeniu zaleca się wykonanie oprysku z zastosowaniem np. Miedzianu 50 WP zaraz po opadnięciu zawiązków. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć.

rak bakteryjny kory
brunatna zgnilizna

7) Gorzka zgnilizna jabłek

dotyka dojrzałe owoce na których pojawiają się gnilne i brunatne plamy. Poważny problem przechowywanych owoców. Na dwa tygodnie przed zbiorami owoców należy przeprowadzić oprysk stosując np. Topsin M 500 SC. W razie konieczności można przeprowadzić dwa zabiegi, ale pierwszy zabieg należy wykonać 4 tygodnie przed zaplanowanym zbiorem owoców

Choroba występuje na owocach przechowywanych w przechowalniach, chłodniach i chłodniach z kontrolowaną atmosferą. W końcowej fazie przechowywania owoców, w okresie dojrzewania przez nie dojrzałości konsumpcyjnej, wokół przetchlinek pojawiają się liczne, drobne plamy. Z czasem plamy powiększają się i mogą łączyć osiągając średnicę do 4 cm. Skórka w miejscu plam jest napięta, lekko zapadnięta. Plamy gnilne są jasno lub ciemnobrunatne z jaśniejszą obwódką. Na ich powierzchni często pojawiają się liczne wzniesienia stanowiące skupiska zarodników konidialnych, które w warunkach dużej wilgotności powietrza tworzą kremowe wycieki z powierzchni skórki. Zgnilizna obejmuje miąższ owocu, który nabiera gorzkiego smaku. Szkodliwość choroby jest bardzo duża, zwłaszcza w latach o dużej wilgotności powietrza i częstych opadach, kiedy dochodzi do masowego zarodnikowania grzyba i licznych zakażeń owoców tuż przed zbiorami. Straty wskutek gnicia owoców w przechowalni i chłodni mogą dochodzić do 30 – 50 procent.

Zwalczanie:

Zwalczanie choroby polega na stosowaniu jednego lub dwóch opryskiwań środkami benzimidazolowymi na cztery do dwóch tygodni przed zbiorem.

8) Srebrzystość liści

Wywoływana jest przez grzyb o nazwie skórnik purpurowy Chondrostereum purpureum. Do zakażenia nim dochodzi najczęściej poprzez otwarte rany powstałe w wyniku złamania konarów, gałęzi, a także poprzez uszkodzenia mrozowe czy też cięcie. Grzyb powoduje liczne zmiany na korze, która z czasem murszeje i zaczyna odchodzić od drewna. W ostatniej fazie choroby zaobserwujemy na porażonym drzewie liczne dachówkowato ułożone owocniki. Kolejnym bardzo istotnym objawem są ołowianoszare do srebrzystych liście u których dochodzi do rozwarstwienia miękiszu od skórki.

gorzka zgnilizna jabłek
srebrzystość liści

9) Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia

Wywoływana jest przez Phytophthora cactorum, a do zakażenia dochodzi poprzez zranienia, pęknięcia itp. Grzyb poraża szyjkę korzeniową, podstawę pnia drzewa, a w najgorszym przypadku także korzenie. W wyniku porażenia dochodzi do zmian na korze, a finalnie dochodzi także do przebarwień na liściach w postaci żółknięcia lub brunatnienia, co świadczy o powolnym zamieraniu całych roślin. Walka z chorobą to przede wszystkim profilaktyka, a więc uprawa sadzonki jabłoni na niezbyt podmokłym terenie. Zapobiegawczo można zastosować Aliette 80 WG

10) Jedną z najbardziej znanych chorób bakteryjnych mogącą wystąpić na jabłoni jest zaraza ogniowa. Wywoływana jest przez Ervinia amylovora i każdy ogrodnik wręcz modli się o to, aby tak zaraz nie zaatakowała ogrodu. Porażeniu ulegają liście, kwiaty, pędy, które z czasem stają się brązowoczarne,jakby były spalone. Pędy zasychają od wierzchołków, a kora staje się spękana i zaczyna odchodzić kawałkami od zdrowej tkanki.

Zarazę ogniową zwalczamy na bieżąco usuwając porażone cześć, które wycinamy do zdrowego drewna, a przy silniejszym porażeniu musimy niestety wykarczować drzewka i je spalić. Profilaktycznie stosujemy preparaty miedziowe w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia oraz fazie wzrostu owoców. Przykładem środka, który można zastosować jest Miedzian 50 WP, Cuproflow 375 SC (tylko w fazie nabrzmiewania pąków i kwitnienia).

porażone pędy rośliny
Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel