Majowe cięcie drzew i krzewów
Majowe cięcie drzew i krzewów
Cięcie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów przeprowadzanych w naszych ogrodach. Większość roślin ogrodowych, by dobrze rosnąć, wymaga regularnego cięcia, które korzystnie wpływa na pokrój, a co za tym idzie na ich wygląd i kwitnienie. Dobrze wykonany zabieg umożliwi prawidłowe zawiązanie kwiatów w sezonie a także zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi danej rośliny.
Cięcie drzew i krzewów jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji ogrodów, pozwalającym na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać, że każde cięcie jest zawsze naszą ingerencją w naturalny wzrost i rozwój rośliny, dlatego należy przeprowadzać je z rozwagą, prawidłowo i zgodnie z kalendarzem opartym na biologii danej rośliny.
Wszelkie cięcia krzewów poleca się wykonywać w pogodne, najlepiej słoneczne dni. Pędy należy przycinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Twarde pędy wystarczy przyciąć około 0,5 cm nad pąkiem natomiast miękkie około 1 cm nad nim. Pamiętajmy by wszelkie pędy przycinać prostopadle do osi bądź lekko na skos od pąka. Dbajmy o to, by powierzchnia „rany” była jak najmniejsza. Pędy rosnące ku górze poleca się ciąć pod skosem tak by w przypadku deszczów, woda nie utrzymywała się na nich zbyt długo. Sucha rana drzewa zdecydowanie szybciej zasycha. Większe rany należy zabezpieczyć odpowiednim preparatem.
Gałęzie drzew liściastych starajmy się wycinać okazjonalnie, wtedy gdy "wchodzą" na ścieżkę, krzyżują się, ocierają o siebie lub gdy trzeba skorygować pokrój nadanej wcześniej formie. Im więcej gałęzi wytniemy, tym większe obciążenie dla drzewa. Powstałe w wyniku cięcia rany, stają się wrotami dla infekcji oraz szkodników. Roślina staje się wtedy bardziej wrażliwa na suszę, a młode pędy są mało odporne na wyłamywanie.
KRZEWY i DRZEWA
Maj jest okresem przycinania krzewów kwitnących wczesną wiosną takich jak: forsycje, złotliny, jaśminowce, tawuły, pigwowce czy tamaryszki. Robimy to po ich przekwitnięciu.
Krzewy liściaste kwitnące wczesną wiosną na wieloletnich pędach takie jak tawuła wczesna, krzewuszka, forsycja, migdałek, porzeczki złote i krwiste, pigwowce, wawrzynek, wierzby ozdobne czy wrzośce, tniemy zaraz po kwitnieniu, przycinając najstarsze pędy nawet o połowę tuż przy ziemi. Jednoroczne zaś skraca się o połowę. Podobnie tniemy kwitnące latem jaśminowce i żylistki. Krzewy te zawiązują pąki po kwitnieniu, już wczesnym latem i jeśli przytniemy je zbyt późno to w następnym roku nie zakwitną. Rośliny kwitnące wiosną tniemy co roku, a te zakwitające latem raz na kilka lat.
Zaraz po kwitnieniu należy usunąć również kwiatostany lilaków. Stare krzewy odmłodzimy przycinając solidnie gałęzie. Nie bójmy się tego, roślina dobrze to zniesie.
Oczywiście w razie konieczności należy wykonać cięcie sanitarne także innych krzewów. Nie wykonujemy tej operacji co roku, wystarczy raz na 2-3 lata. Cięcie regulujące ogranicza rozrost roślin, ale też stymuluje je do kwitnienia w kolejnych latach. Pędy skraca się najczęściej o 1,3 długości. Pędy należy krótko przyciąć, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów.
Koniecznie usuwajmy też pędy wybijające od podkładki i odrosty korzeniowe, ponieważ zagłuszają one odmianę szlachetną.
Maj to również dobry moment na drugie cięcie krzewów i formowanie cisów czy bukszpanów. Zabrać się za to należy w pochmurny dzień.
DRZEWA i KRZEWY OWOCOWE
Ważnym zabiegiem jest układanie gałęzi, czyli wyznaczanie ich poziomu w stosunku do gruntu. Ten zabieg ma na celu doświetlenie korony. Chodzi o to by światło równomiernie docierało do wszystkich jej części. Zapewni to dobre wybarwienie się owoców. Można to wykonać na różne sposoby. Przez powieszenie na gałęziach woreczków z kamieniami (ale trzeba uważać czy nie są one za ciężkie, ponieważ gałęzie pod ich ciężarem mogą się wyłamać) lub przez obwiązanie gałęzi sznurkami zakotwiczonymi w podłożu.
Sprawdzać należy w maju czy podczas różnych prac porządkowych nie zostały obsypane główne pnie. Drzewa i krzewy tego nie znoszą. Nasada pnia jest niezwykle wrażliwa i bardzo szybko ulega infekcjom, a zainfekowana jest też podatna na atak szkodników.
W maju należy również sprawdzać czy u szczepionych drzewek podkładka nie jest zbyt silna i nie wypuszcza swoich pędów, które zagłuszają szlachetniejszą odmianę. Najlepiej je wyrwać lub wyciąć jak najbliżej pnia podkładki.
Jeśli nie udało nam się przyciąć drzew owocowych w zimie to ostatnią możliwością jest przycięcie ich w trakcie kwitnienia. Takie cięcie reguluje nam wzrost drzewa. Cięcie majowe umożliwia nam zaobserwowanie, które pąki kwiatowe przetrwały zimę. W trakcie takiego cięcia wycinamy nadmiar przyrostów jednorocznych, pędy chore, uszkodzone przez mróz, rosnące w dół i krzyżujące się. Przy okazji wytniemy sporo kwiatów, ale za to te, które pozostaną będą dużo większe. Cięcie wykonujemy w słoneczny i suchy dzień aby zabezpieczyć drzewo przed chorobami. Rany po cięciu grubszych gałęzi smarujemy specjalnym preparatem, najlepiej ze środkiem grzybobójczym. W przypadku zauważenia oznak chorobowych, na drzewie, należy usuwać porażone owoce oraz systematycznie przycinać porażone pędy. W przypadku wystąpienia choroby w latach poprzednich pod żadnym pozorem nie kompostujemy opadłych liści czy owoców, są one bowiem źródłem chorób na rok następny.
PRZYCINANIE DRZEW IGLASTYCH
Drzewa iglaste z reguły cięcia nie wymagają, chyba że konieczne jest usunięcie uszkodzonych i chorych gałęzi lub ewentualnie dla zachowania ładnego pokroju. Cięć formujących się w zasadzie nie przeprowadza, ponieważ drzewa iglaste zachowują bez problemu kształt właściwy dla gatunku czy odmiany. Jeśli jednak chcemy je formować w kulę lub stożek, cięcie należy wykonać wczesną wiosną. Odpowiedni termin jest niezwykle ważny, bo w niektórych przypadkach, jeżeli nie zostanie ono przeprowadzone w dobrej fazie rozwojowej rośliny, przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Podstawowym terminem przycinania iglaków jest okres wiosenny, głównie maj i kwiecień, kiedy wycinamy uszkodzone przez mróz pędy oraz przycinamy gałęzie w celu ich uformowania. Jednak nie wszystkie iglaki dobrze znoszą przycinanie. Świerki, choiny oraz gatunki egzotyczne jak metasekwoja, należą do drzew iglastych, które dobrze znoszą cięcie. Jodły w ogóle nie potrzebują cięcia, chyba że zachodzi konieczność przeprowadzenia cięcia sanitarnego. Najtrudniejsze do cięcia i formowania są sosny. Sosna nie przepada za cięciem, ale dobrze znosi uszczykiwanie pędów, dzięki temu daje się całkiem dobrze formować. Pędy, które rosną pionowo i są jeszcze bez igieł, odłamać należy palcami i skracać o połowę lub nawet 2/3 w zależności od tego, jak bardzo chcemy ją ograniczyć. Natomiast jeśli posiadamy w ogrodzie wolno rosnące odmiany sosny, już wiosną, przycinamy młode przyrosty, formując ją na bardziej zwarty okaz.
PRZYCINANIE KRZEWÓW IGLASTYCH
Dla niektórych krzewów iglastych przycinanie jest niezbędne do zachowania odpowiedniego pokroju i ukazania walorów dekoracyjnych. Zabieg cięcia dobrze znoszą żywotniki, cyprysiki, kosodrzewina, jałowce i cisy. Iglaki płożące przycinamy, gdy zauważymy na nich żywotne pędy, czyli już wczesną wiosną. Jeśli chodzi o tuje, niektóre rosną wolno i zachowują pokrój, a inne wymagają wiosennego lekkiego cięcia, które przeprowadzamy w kwietniu i maju, wycinając uszkodzone, chore, zeschnięte i nieregularne gałęzie. Tuje dopiero posadzone oraz rosnące w żywopłocie formowanym przycinamy wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, a następnie latem, lecz nie później niż w sierpniu, by odrosty miały czas na zdrewnienie przed zimą.