Kalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzie
Styczeń w ogrodzie
Koniec grudnia i starego roku przeważnie upływa Nam na kupowaniu prezentów, ozdabianiu naszego otoczenia oraz świętowania. Styczeń jest okresem spoczynku dla roślin, a także ogrodników. Są jednak pewne zabiegi, które należy wykonać, jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę efektownym ogrodem.
Rośliny iglastaste
● Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpiecznia.
● W okresie bezśnieżnych zim, w dni, kiedy temperatura wzrasta powyżej zera stopni, dobrze jest podlać rośliny zimozielone. Rośliny te nawet zimą tracą wodę przez swoje igły i liście. Poza tym gleba jest zamarznięta i roślina nie jest w stanie pobierać wody przez korzenie.
Rośliny liściaste
● Jeśli mamy bardzo śnieżną i wietrzną zimę musimy strząsnąć śnieg z roślin oraz sprawdzić zabezpieczenia.
Rośliny owocowe
● W styczniu przede wszystkim bielimy drzewa owocowe wapnem.
● Usuwamy zeschnięte owoce pozostałe na drzewkach.
● W dni, kiedy temperatura jest na plusie, można rozpocząć cięcie krzewów owocowych, tych najbardziej odpornych na mróz, czyli agrestu, porzeczki czarnej, rokitnika i jagody kamczackiej.
Byliny
● Co jakiś czas sprawdzamy czy osłony na bylinach nie zostały uszkodzone i w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia roślin przed mrozem. Jeżeli synoptycy zapowiedzą silne i długotrwałe mrozy, warto dołożyć dodatkową warstwę okrywającą.
● Roślinom wrzosowiskowym, które kwitną zimą powinniśmy zapewnić dostateczną ilość wilgoci.
Trawniki
● Usuwamy pokrywę lodową z trawnika, aby dochodziło powietrze.
● Staramy się nie chodzić po trawniku, aby nie udeptywać i nie uszkadzać źdzbeł trawy.
Zbiorniki wodne - oczka wodne
● Nie powinniśmy dopuścić do całkowitego zamarźnięcia lustr wody, dlatego też możemy: pod lodem zrobimy poduszkę powietrzną wylewając pewną ilość wody z pod lodu to woda nie zamarza, gdyż powietrze odizolowuje wodę od lodu, umieścić styropianowy lub drewniany przerębel bądź podgrzewać specjalną grzałką:)
NADCHODZI NOWY SEZON:)
● zaopatrujemy się w nasiona na sezon oraz rozsadę
● Sprawdzamy nasze narzędzia pracy, muszą być przygotowane do nowego sezonu
● Planujemy co nowego zrobimy w tym sezonie: zarys nowych rabat, przydomowego sadu czy też uroczego kącika oraz potrzebnej do tego roślinności
● Jest to dobry moment na zakup asortymentu do wysiewu czyli multiplatów, doniczek torfowych oraz nawozów i środków ochrony roślin.
● Pod koniec stycznia bądź też początkiem lutego możemy zaopatrywać się budki lęgowe dla ptaków./p>