Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie rośliny należy wykopać przed zimą i gdzie je przechować?

2021-10-29
Jakie rośliny należy wykopać przed zimą i gdzie je przechować?

Zima to czas, gdy pracy w ogródku jest znacznie mniej niż wiosną, czy latem. Jednak to o czym musisz pamiętać to wykopanie z ziemi roślin ciepłolubnych. Gdy już to zrobisz, ważne jest również ich odpowiednie przechowywanie. Sprawdź, jakie rośliny należy przenieść w cieplejsze miejsce i jak zapewnić im odpowiednie warunki w czasie przechowywania.

Jakie rośliny należy wykopać przed zimą?

Zanim zabierzesz się za wykopywanie roślin, sprawdź, które z nich powinieneś przenieść jako pierwsze w ciepłe miejsce. Poniżej znajdziesz harmonogram, który pomoże Ci odpowiednio zaplanować prace w ogródku.

Wrzesień (od połowy do końca miesiąca):

  • jaskry azjatyckie,
  • szczawiki,
  • lilie orientalne,
  • tygrysówki.

Październik (początek miesiąca):

  • eukomisy,
  • acidantery.

Październik (w połowie miesiąca):

  • śniedki,
  • krokosmie.

Po pierwszych przymrozkach:

  • dalie,
  • pacioreczniki,
  • begonie.

Po ich wykopaniu dokładnie przejrzyj rośliny. Usuń te z nich, które są uszkodzone lub chore. Zanim przeniesiesz je w miejsce, gdzie będą leżeć przez całą zimę umieść je w suchym pomieszczeniu. Dzięki temu delikatnie przeschną i po upływie około 7 dni z łatwością usuniesz suche korzenie, części nadziemne, a także resztki ziemi.

Gdy zadbałeś już o oczyszczenie kłączy, cebul oraz bulw umieść je w plastikowych lub drewnianych skrzynkach. Zaleca się, aby układać je pojedynczymi warstwami. Następnie należy obsypać rośliny piaskiem, trocinami lub torfem. Mniejsze bulwy i kłącza możesz przechowywać również w papierowych torbach wyłożonych torfem.

Materiał okrywowy dobierz do gatunku rośliny. Niektóre z nich (np. begonie, tygrysówki) należy obsypać trocinami, torfem lub piaskiem. Z kolei inne (np. pacioreczniki, mieczyki, jaskry azjatyckie) tylko torfem lub trocinami.

Najważniejsze zasady przechowywania roślin w czasie zimy

Nie wystarczy, że pomieszczenie, w którym umieścisz rośliny na zimę, będzie po prostu cieplejsze. Ważne jest, aby poszczególne gatunki przechowywać w określonym zakresie temperatur:

  • około 5°C: lilie (wysokiej jakości cebulki lilii kupisz także w naszym sklepie), szczawik czterolistny, tygrysówka, nerina;
  • 5-10°C: krokosmie, dalie, pacioreczniki, mieczyki, begonie bulwiaste;
  • 12-15°C: acidantery, śniedek.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać to regularne przeglądanie roślin w trakcie ich przechowywania. Co jakiś czas sprawdź, czy nie zostały zaatakowane przez chorobę. Jeśli tak należy je od razu usunąć. W przeciwnym razie może ona przechodzić z jednej rośliny na drugą.

Czy jest jeszcze coś, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia się chorób wśród przechowywanych bulw, kłączy i cebul? Istnieją 3 inne rozwiązania:

  • przechowuj rośliny w odkażonych skrzynkach,
  • po wykopaniu zamocz rośliny w specjalnym preparacie przeciwgrzybiczym,
  • umieść skrzynki z roślinami w pomieszczeniu, gdzie jest umiarkowana wilgotność (zbyt duża sprzyja chorobom grzybiczym i gniciu).

Co możesz posadzić w ogródku w okresie zimowym?

W okresie zimowym niektóre rośliny musisz wykopać z ziemi, a inne możesz w niej zasadzić. Dlatego nie trać czasu, jeśli chcesz, aby Twój ogródek wyglądał pięknie na wiosnę! Zima to najlepszy moment, aby posadzić kwiaty, które potrzebują przemrożenia do tego, aby zakwitnąć. Zaliczają się do nich m.in. urocze szafirki, kolorowe krokusy, piękne narcyzy i intensywnie pachnące hiacynty.

Jeśli w prognozach pogody zapowiadają silne mrozy, pamiętaj o tym, aby wcześniej delikatnie okryć rośliny.

Kiedy należy ponownie umieścić rośliny w ziemi?

Kiedy jest najlepszy moment na to, aby ponownie posad zić rośliny, które wykopałeś na zimę z gruntu? Pierwsze prace możesz zacząć już w marcu. Jest to dobry czas na wysadzenie do pojemników lub skrzynek roślin o długim okresie wegetacji. Zaliczają się do nich m.in. acidantery, krokosmie, pacioreczniki. Następnie umieść je w miejscu o temperaturze około 10-12°C. Po okresie wiosennych przymrozków będziesz mógł sadzić je w ogrodzie (zazwyczaj jest to maj).

Trochę później, bo pod koniec kwietnia możesz wysadzić do gruntu zawilca koronowego, mieczyki, a także galtonię. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych. Jeśli nie są sprzyjające, prawdopodobnie będziesz musiał poczekać z tym do maja.

W przypadku, gdy nie posadziłeś wcześniej w doniczkach pacioreczników, dalii i begonii powinieneś wysadzić je do gruntu pod koniec maja.

Wydawać by się mogło, że zima to czas, kiedy na kilka miesięcy możesz całkowicie przerwać prace w ogrodzie. Jednak jak widzisz nawet o tej porze roku, jest co robić! Jednym z najważniejszych zadań w tym okresie jest wykopanie roślin niezimujących w gruncie i przeniesienie ich w cieplejsze miejsce. Gdy już to zrobisz, nie możesz o nich zapomnieć! Nie wystarczy, że umieścisz je w ciemnym i przewiewnym miejscu o odpowiedniej temperaturze. Jeśli chcesz uniknąć chorób roślin, należy regularnie sprawdzać ich stan.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel