Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?

2021-12-13
Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?

Jeszcze przed nadejściem zimy warto zastanowić się, jak zabezpieczyć drzewa oraz krzewy przed mrozem. Dzięki temu w kolejnym sezonie będziesz mógł cieszyć oczy ich widokiem, a także zbierać obfite plony. Sprawdź, jakie rośliny są szczególnie wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe i w jaki sposób je przed nimi ochronić.

Jakie rośliny powinieneś zabezpieczyć przed mrozem?

Nie wszystkie rośliny, które rosną w Twoim ogrodzie, wymagają dodatkowego zabezpieczenia w okresie zimowym. Tak naprawdę większość z nich powinna bez problemu poradzić sobie z mrozem. Są jednak wśród nich takie, które mogą nie przetrwać mrozów bez Twojej pomocy. Mowa tu przede wszystkim o roślinach pochodzących z cieplejszych klimatów.

Zabezpieczenia przed mrozem wymaga m.in.:

  • hortensja ogrodowa,
  • piwonia drzewiasta,
  • glicynia,
  • klon palmowy,
  • akebia,
  • ketmia syryjska,
  • milin,
  • judaszowiec kanadyjski,
  • ambrowiec amerykański,
  • orszelina olcholistna,
  • tulipanowiec,
  • powojniki.

Oprócz wyżej wymienionych roślin powinieneś zabezpieczyć również młode drzewka owocowe m.in. wiśnie, czereśnie, brzoskwiniemorele oraz grusze japońskie.

Kiedy jest najlepszy czas na to, aby zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na to, aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Nie powinieneś robić tego zbyt wcześnie, ponieważ grozi to ponowną wegetacją. Tym samym Twoje drzewa i krzewy mogłyby zmarznąć już przy pierwszych mrozach i stać się bardziej podatne na choroby grzybowe.

Z reguły zaleca się zabezpieczenie roślin na przełomie listopada i grudnia. Warto jednak uważnie obserwować prognozy pogody. Najlepiej, jeśli założysz okrycia dopiero po pierwszych przymrozkach (czyli późną jesienią).

Agrowłóknina, słoma, kaptury ochronne – poznaj sposoby na skuteczną ochronę przed mrozem

Wiesz już, kiedy jest najlepszy moment na to, aby założyć okrycia. W związku z tym czas odpowiedzieć na pytanie o to, jakich materiałów użyć w celu zabezpieczenia roślin przed mrozem. Najbardziej popularne są okrycia z agrowłókniny, słomy, a także specjalne kaptury ochronne, takie jak np. kaptur ochronny agrowłóknina P50 (UV) 80x180 cm.

Agrowłóknina – materiał, który zapewnia odpowiednią wilgotność i swobodny przepływ powietrza

Jakie są zalety i wady agrowłókniny zimowej? Przede wszystkim jest to materiał, który pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność, gwarantuje swobodny przepływ powietrza i nie utrudnia przenikania promieni słonecznych do rośliny. Poza tym agrowłóknina jest lekka i możesz stosować ją do ochrony zarówno mniejszych, jak i większych roślin. Materiał jest sprzedawany w postaci długich rolek lub prostokątnych kawałków. Dzięki temu możesz dobrać wymiary okrycia do rośliny i szczelnie ją otulić.

Jak każdy materiał, agrowłóknina zimowa ma również pewne wady. Może zostać uszkodzona lub rozdarta, przez co roślina staje się podatna na działanie mrozu. Poza tym nie możesz wykorzystywać jej przez kilka sezonów. Co roku będziesz musiał inwestować w zakup nowej agrowłókniny zimowej.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, jak stosować taki materiał. Jeśli zdecydujesz się na okrycie z agrowłókniny, owiń nią roślinę 2 lub 3 razy na tzw. zakładkę zaczynając od góry. Gdy roślina będzie już otulona, zwiąż materiał sznurkiem lub zszyj za pomocą zszywacza (w celu wzmocnienia zabezpieczenia możesz wykonać jedną i drugą czynność).

Agrowłókniny możesz użyć również do zabezpieczenia gruntu. W tym celu należy rozłożyć materiał na powierzchni, a następnie obciążyć kamieniami lub przysypać ziemią (aby zabezpieczenie nie zostało zniszczone przez wiatr).

Słoma i maty z niej zrobione

Do zabezpieczenia roślin przed mrozem możesz użyć również słomy oraz specjalnych mat słomianych. Drugie z wymienionych rozwiązań ma kilka zalet. Maty zapewniają swobodny przepływ powietrza, a poza tym nie gniją. W przeciwieństwie do agrowłókniny możesz korzystać z nich przez kilka sezonów.

Zdecydowałeś się na zabezpieczenie roślin za pomocą słomy? W takim razie musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Wokół słomianego okrycia należy rozwinąć metalową siatkę o gęstych oczkach. Wszystko po to, aby zapobiec gniazdowaniu gryzoni.

Wygodne w użyciu kaptury z agrowłókniny zimowej

W sprzedaży dostępne są również specjalne kaptury ochronne – najczęściej zrobione są z agrowłókniny zimowej. W związku z tym mają te same wady i zalety co materiał, z którego są wykonane. Decydując się na ich zakup, zaoszczędzisz sporo czasu. Nie będziesz musiał własnoręcznie przygotowywać specjalnego okrycia z agrowłókniny. Wystarczy, że założysz na roślinę gotowy kaptur. Zarówno jego zakładanie, jak i zdejmowanie trwa chwilę, więc jest to wygodne rozwiązanie.

Dodatkowo taki kaptur przypominający worek ma u dołu dodatkowe ściągacze. Dzięki nim roślina jest skutecznie chroniona przed mrozem (nawet podczas silnych wiatrów). Kaptury ochronne mają jeszcze jedną zaletę – wyglądają estetycznie i znajdują zastosowanie również w przypadku małych roślin oraz tych w donicach.

Późna jesień to dobry czas, aby pomyśleć nad zabezpieczeniem roślin ogrodowych przed mrozem. Część z nich doskonale poradzi sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jednak są też i takie (np. rośliny z cieplejszych klimatów, młode drzewka owocowe), które bez specjalnego okrycia mogą nie przetrwać zimy. Dlatego pamiętaj, aby jeszcze przed jej nadejściem zabezpieczyć drzewa i krzewy za pomocą specjalnych okryć ze słomy, agrowłókniny lub kapturów.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel