Jak ochronić rośliny ogrodowe i działkowe przed mrozem?
Ochrona roślin przed mrozem to jeden z najważniejszych obowiązków działkowicza przed nadejściem srogiej zimy. Jakie gatunki roślin wymagają specjalnej troski w związku z niskimi temperaturami? Jak je skutecznie i bezpiecznie osłonić? Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć.
Jakie rośliny wymagają ochrony przed mrozem?
Zima to trudny czas nie tylko dla nas, ale również dla roślin chłodna pora roku jest prawdziwym wyzwaniem. Zgromadzona w nich woda zamarza, a lód rozrywa delikatne tkanki, siejąc niemałe zniszczenie. Rośliny przystosowane do niskich temperatur, już jesienią gromadzą w sokach komórkowych cenne białka i cukry, które przeciwdziałają negatywnym skutkom mrozu. Jednocześnie przestają się też rozwijać, tracą liście, przechodzą w stan spoczynku.
Co to oznacza? Że wiele gatunków roślin świetnie sobie radzi bez naszej pomocy. Jednak nie wszystkie. Wśród tych, które należy zabezpieczać przed chłodami, można wymienić między innymi: róże, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, młode magnolie, powojniki, ostrokrzewy, drzewka i krzewy owocowe, na przykład sadzonki jabłoni. Koniecznie zadbaj także o gatunki egzotyczne, niezbyt przystosowane do klimatu Europy Środkowo-Wschodniej.
Kiedy okrywać rośliny na zimę?
Najważniejsze zagadnienie to czas. Kiedy jest najlepszy moment na to, żeby zabezpieczyć rośliny przed mrozem? Wbrew pozorom nie należy tego robić zbyt wcześnie – warto pozwolić roślinom zahamować rozwój, zahartować się i dostosować do zmieniających się temperatur. Osłonięcia roślin można podjąć się najwcześniej w listopadzie – najlepiej po pierwszym przymrozku.
W jaki sposób można ochronić rośliny przed mrozem?
Czym okryć rośliny na zimę? Gatunki wrażliwe, a także rośliny młode należy zabezpieczyć specjalnym materiałem przepuszczającym powietrze, takim jak agrowłóknina biała z naszego sklepu. Na pewno nie sprawdzi się folia – nie przepuszcza powietrza i może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, związanych z aktywnością grzybów i pleśni. Jeśli decydujemy się na użycie tuneli foliowych do osłonięcia grządki z roślinami, w ciągu dnia koniecznie wietrzmy je, unosząc folię po jednej stronie tunelu.
Róże możesz też z powodzeniem chronić za pomocą specjalnych kopczyków, usypanych ziemi na wysokość około 20-30 cm. Do ochrony róż pnących przyda się też chochoł ze słomy czy wspomniany już kaptur z agrowłókniny. Do sprawdzonych rozwiązań należą też parawany z trzciny lub wikliny, które zabezpieczą przed mroźnym powietrzem.
Wskazówka! Wrażliwe na zimno gatunki roślin warto sadzić w ogrodzie w miejscach, w których będą osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru zimową porą – na przykład pod żywopłotami, ścianami altany itd.
Jak zabezpieczyć korzenie roślin przed mrozem?
Mróz powoduje utratę wody i niszczenie korzeni roślin, warto więc pomyśleć również o zabezpieczeniu korzeni przed mrozem. W tym celu stosuje się tak zwane ściółkowanie. W tym celu nie są Ci potrzebne żadne skomplikowane narzędzia ogrodnicze – wystarczy podsypać glebę wiórami drewnianymi, korą dekoracyjną z drzew iglastych, trocinami. Uwaga: należy pamiętać, że taki organiczny materiał może zakwaszać glebę, więc w przypadku roślin preferujących glebę zasadową, sięgnij po słomę, korę drzew liściastych lub przekompostowaną korą sosnową. Ziemię wokół rośliny warto też okryć obornikiem lub kompostem, dodatkowo dostarczając roślinie cennych składników odżywczych.
Wskazówka! Warstwa zabezpieczająca korzenie powinna być gruba, nawet na 10 cm. Wiosną nadmiar materiału wystarczy usunąć, zastawiając około 3 cm warstwę. Idealną porą na zabezpieczenie korzeni jest przełom października i listopada, ale również później możesz uzupełnić warstwę trocin czy wiórów.
Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed mrozem?
Chcesz zabezpieczyć przed mrozem takie rośliny, jak sadzonki czereśni, drzewko brzoskwiniowe lub krzew żywotnika, które zasadzone zostały w ogrodzie jesienią? W przypadku drzewek owocowych sprawdzi się zasłonięcie rośliny, od pnia po koronę, za pomocą takiego materiału, jak agrowłóknina, mata trzcinowa, specjalna wiklina czy worek jutowy. Wokół miejsca szczepienia sadzonki należy usypać kopczyk z ziemi na wysokość około 30 cm. Warto rozważyć zastosowanie trutki na myszy i inne gryzonie.
W przypadku krzewów decyzja dotycząca tego, jak ochronić rośliny przed mrozem, powinny zależeć od konkretnego gatunku. Przykładowo, krzewy malin przycina się przed zimą, a przypadku krzewy żywotnika wystarczy ściółkowanie (okrywanie agrowłókniną blokowałoby proces fotosyntezy). Wbrew pozorom warto myśleć zimą również o zimozielonych krzewach iglastych – trzeba strzepywać z nich na bieżąco śnieg, żeby nie połamał ich gałęzi.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci zebrać i usystematyzować wszystkie najważniejsze informacje związane z ochroną roślin ogrodowych i działkowych przed mrozem. Niezależnie, czy chcesz zabezpieczyć sadzonki agrestu, czy jabłoni, zajrzyj do naszego sklepu internetowego, w którym czekają na Ciebie potrzebne narzędzia i akcesoria.