Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Rubinstar

2020-02-19
Drzewka owocowe - Jabłoń Rubinstar

Jabłoń Rubinstar - wady i zalety odmiany

Jabłoń Rubinstar to mutant odmiany Jonagold, o późnym okresie dojrzewania. Jest jednym z najsmaczniejszych "sportów" Jonagolda. Drzewo charakteryzuje się silnym wzrostem i tworzy szeroko-stożkową koronę o poziomym rozmieszczeniu gałęzi. Dość wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje corocznie i obficie. Jabłoń Rubinstar jest triploidem, oznacza to, że nie zapyla żadnych innych odmian. Jest niestety dość podatna na gorzką plamistość podskórną, średnio podatna na parch, mączniaka, zarazę ogniową i inne choroby. Co do mrozoodporności - zaleca się młode sadzonki drzew owocowych okrywać przez pierwsze lata na zimę, gdyż mogą przemarznąć. Z czasem drzewa stają się bardziej odporne na mróz.

Jabłoń Rubinstar - owoce

Owoce jabłoni Rubinstar niewiele różnią się od owoców Jonagolda. Są duże, lub bardzo duże i mają stożkowy kształt. Ich skórka jest gładka, błyszcząca i prawie w całości pokryta karminowo-czerwonym rumieńcem. Pod nią, znajduje się przepyszny miąższ, o żółtawej barwie - w smaku delikatny, słodko-winny, kruchy i niezwykle aromatyczny. Owoce Rubinstara dojrzałość zbiorczą osiągają, podobnie jak Jonagold, na przełomie września i października. Można je bardzo długo przechowywać - od zbioru przez nawet 6 miesięcy (w odpowiednich chłodniach czas przechowywania wynosi 8 miesięcy). Są doskonałe do bezpośredniego spożycia jak i na soki czy dżemy. Jabłka cenione są również w handlu, gdyż dobrze znoszą transport.

Jabłoń Rubinstar - sadzenie

Aby drzewo prawidłowo rosło, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Przede wszystkim trzeba znaleźć dla niego idealne miejsce. Jabłoń Rubinstar lubi ciepłe miejsca, i żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego. Sadzonki jabłoni tego rodzaju poradzą sobie też w słabszych warunkach, jednak aby dobrze owocowały zaleca się zapewnić im jak najlepsze warunki oraz zapylacze w sąsiedztwie.

Zapylaczami dla Rubinstara są jabłonie: Arlet, Cortland, Delbard Jubile, Delcorf, Discovery, Elise, Elstar, Evereste, Fiesta, Fireside, Gala, Gloster, Golden Hornet, Idared, James Grieve, Jonathan, Katja, Ligol, Mcintosh, Melrose, Pinova, Rubin, Spartan, Sunrise, Szampion.

Jest ich sporo, także z pewnością każdy znajdzie odpowiednią odmianę zapylającą pod swoje wymagania.

jabłka rubinstar
jabłoń rubinstar
jabłko rubinstar
rubinstar
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Jabłoń Rubinstar Plant Pack

Jabłoń Rubinstar Plant Pack

Cena regularna: 32,64 zł brutto14,99 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel