Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Golden Delicious

2020-02-19
Drzewka owocowe - Jabłoń Golden Delicious

Jabłoń Golden Delicious- szlachetna odmiana o doskonałych walorach smakowych.

Jabłoń Golden Delicious jest jedną z najstarszych odmian jabłoni, która od lat ciszy się dużym powodzeniem zarówno wśród konsumentów, jak i również sadowników. Odmiana ta zostało wyselekcjonowana w Stanach Zjednoczonych w roku około 1890 przez Andersona H. Mullinsa. Jest to najprawdopodobniej krzyżówka odmian Grimes Golden i Golden Reinette.

Pod względem produkcji owoców tej odmiany Polska produkuje około 250 tysięcy ton rocznie. Ze względu na małą wytrzymałość na mróz, odmiana ta jest głównie hodowana w najcieplejszych miejscach naszego kraju.

Golden Delicious po posadzeniu rośnie silnie, jednakże po zaowocowaniu jej wzrost znacznie słabnie. Posiada ono kulistą koronę.

Owoce tej sadzonki jabłoni mają kształt kulisto- stożkowaty, o lekko błyszczącej skórce i żółto- zielonym kolorze z delikatnym pomarańczowo-czerwonym rumieńcem. Miąższ owocu ma kolor kremowo-żółty, soczysty, o winno- słodkim smaku i aromatycznym zapachu. Zbiory zaczynają się w połowie października, natomiast dojrzałość konsumpcyjną osiąga w grudniu.

Te sadzonki drzew owocowych to odmiana samopylna, jednakże wielu sadowników po latach doświadczeń twierdzi, że aby płony były większe potrzebny jest zapylacz. Polecane są odmiany takie jak: Gala, Idared czy też Pinova lub Gloster.

Głównym problem w hodowli odmiany jest wrażliwość na ordzewianie, jest ona średnio odporna również na parch, mączniaka, zarazę ogniową oraz mróz.

jabłka Golden Delicious
Golden Delicious
Golden Delicious jabłka
jabłoń Golden Delicious
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel