Z czym łączyć róże
Z czym łączyć róże
Podstawową zasadą doboru roślin towarzyszących różom jest to by z nią nie konkurowały, a jedynie podkreślały jej zalety, ukrywały jej braki, np. ogołocone z liści dolne części krzewu, nadmiernie wyciągnięte pędy, rzadkie liście oraz aby wspomagały ją w walce ze szkodnikami. W ogrodzie oczekujemy efektu całorocznego lub chociaż przez dużą część sezonu, dlatego niezbędne są rośliny, dzięki którym kwietnik będzie piękny nie tylko w okres kwitnięcia róż. Dodatkowo fajnie jeśli je wycieniują albo podtrzymają ciężkie gałązki z kwiatami. Dla długotrwałego efektu najlepiej dobierać rośliny dekoracyjne z liści lub w formie krzewu. Rośliny, które będą róży towarzyszyć, muszą mieć też podobne do niej wymagania siedliskowe w przeciwnym razie będą źle się rozwijać
Krzaki róż w większości mają mniej więcej okrągłą formę dlatego najlepszy kontrast stworzą z nimi rośliny posiadające ostre, smukłe liście, jak np.: trawy, irysy albo krzewy iglaste. Takie pionowe akcenty nadadzą kwietnikowi struktury i objętości. Z dodatkowymi roślinami trzeba jednak uważać aby swymi rozmiarami czy ilością nie zagłuszyły róż.
Z różami można sadzić różne byliny. Najlepszymi partnerami dla róż są m.in. trawy. Trzeba pamiętać, że trawy szybko się rozrastają dlatego wokół podstawy krzewu róż trzeba zawsze zostawić trochę miejsca. Z traw ozdobnych najlepiej wybierać takie rodzaje i gatunki aby miały ostrą formą i aby kwitły w tym czasie kiedy nie kwitną róże. Bardzo dobrzy partnerzy dla róż to owsica albo turzyce a z wysokich traw miskanty.
Na drugi plan i między krzakami róż dobrze jest posadzić także naparstnice. Są mało wymagające i wyśmienicie łączą się z różami. Najlepiej sadzić je grupami. Dobrym towarzystwem dla róż są także irysy. Posiadają ładne kwiaty ale również dorodne liście. Termin ich kwitnięcia wypełnia luki w kwitnięciu róż, dlatego na kwietniku zawsze będą żywe kolory. Z różami bardzo dobrze komponują się też hosty, jednak nie wszystkie. W większości hosty wolą półcień. Dlatego najlepiej stosować je w celu przykrycia dołu róży od strony północnej. Przy sadzeniu koniecznie trzeba uwzględnić fakt, że hosta z czasem silnie się rozrasta dlatego trzeba tak dobrać rozmiar odmiany, żeby nie zagłuszyła róży Natomiast na tło dla różanych krzewów najlepsze są berberysy, tuje i jałowce.
Towarzystwo ze względu na wysokość róży
Odpowiednim towarzystwem dla wysokich róż o wzniesionym pokroju, będą rozłożyste, krzaczaste rośliny uzupełniające niższe piętro rabaty. Będą zasłaniały dolne części pędów róży, które w drugiej części lata są już ogołocone z liści. W tej roli dobrze sprawdzą się m.in. liliowce, lawendy, ostróżki wielkokwiatowe, nachyłki okółkowe, astry krzaczaste, dzwonki, niższe odmiany kocimiętki, bodziszki czy trawy. Odpowiednie będą także rośliny o podobnym, strzelistym pokroju, które sadzi się obok wysokich róż lub tuż za nimi jak np. ostróżki ogrodowe, łubiny, lilie, złocienie ogrodowe, naparstnice, szałwie omszone, liatry kłosowe, floksy wiechowate, rudbekie, jeżówki purpurowe czy krwawniki.