Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzby na tereny piaszczyste

2020-02-20

Wierzby na tereny piaszczyste

Na piaszczystej działce często spotykamy się z niedostatkiem wody. Po deszczu lub podlaniu woda wsiąka szybko w głąb takiej ziemi, zanim jeszcze rośliny zdążą ją pobrać. Woda gruntowa w takiej glebie znajduje się zbyt nisko, by rośliny w pełni mogły z niej korzystać. Piaszczysta gleba jest mało żyzna, przez co rośliny nie znajdują w niej zbyt wielu potrzebnych składników mineralnych. Nawet jeśli zastosujemy nawozy, nie uzyskamy zadowalającego efektu, gdyż są one szybko wypłukiwane poza zasięg korzeni roślin. Możemy oczywiście poprawić warunki glebowe jeszcze zanim założymy na niej ogród ale najlepiej od razu zrezygnować z sadzenia roślin wymagających i wybrać tylko takie, które w naturalnych warunkach rosną na terenach piaszczystych. Tylko przeznaczone dla takich warunków rośliny najszybciej zaaklimatyzują się w ogrodzie i będę cieszyć nas swym wyglądem.

Wierzby na ogół preferują gleby wilgotne, jednak niektóre z nich można sadzić także na suchym i piaszczystym podłożu, oto niektóre z nich:

Wierzba biała Tristis płacząca Salix alba

Drzewo szybko rosnące o szerokiej, gęstej i regularnej koronie osadzonej na niskim pniu. Docelowa wysokość powyżej 20m. Posiada długie, wiotkie i silnie zwisające gałęzie. Długopędy cienkie, nagie, złocistożółte i błyszczące. Cechą charakterystyczną dla tego drzewa jest to, że obok kwiatów męskich pojawiają się kotki żeńskie. Wierzbę białą sadzi się głównie w parkach, na wsiach i w miastach. Szczególnie malownicze są drzewa rosnące pojedynczo nad stawami, wzdłuż kanałów i w pobliżu zbiorników wodnych. Należy unikać sadzenia jej w grupach z innymi drzewami, gdyż wówczas wierzba płacząca nie ma warunków swobodnego kształtowani korony. Jest mało wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie nawet na glebach stosunkowo ubogich i piaszczystych ale wymaga wysokiej wilgotności i stanowiska w pełni słonecznego. Mrozoodporność tej wierzby jest bardzo wysoka.

Wierzba biała Tristis

Wierzba całolistna Hakuro Nishiki krzewiasta Salix integra

Jest to silnie rosnący krzew o oryginalnym zabarwieniu liści i o kulistej koronie. Docelowa wysokość od 2m do 3m. Pędy brązowoczerwone natomiast liście, gdy młode są różowawe, potem biało – zielone. Drobne bazie pojawiają się tuż przed rozwojem liści na przełomie marca i kwietnia. Gatunek mrozoodporny. Wymaga stanowiska słonecznego o umiarkowanej wilgotności. Odczyn gleby obojętny ale gleba najlepiej piaszczysta.

Hakuro Nishiki

Wierzba purpurowa Gracilis Salix purpurea

Jest to duży, wyprostowany krzew dorastający od 1,5 m do 2 m wysokości o liściach lancetowatych, z wierzchu zielonych lub niebieskawych. Liście są matowe a od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Okres kwitnienia przypada na kwiecień – maj. Kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Wierzba ta jest polecana do sadzenia w grupach i pojedynczo. Jest to gatunek mrozoodporny. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistego, preferuje gleby wilgotne ale piaszczyste.

Wierzba Gracilis Salix purpurea

Wierzba purpurowa nana Salix purpurea

Duży, wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście lancetowate, z wierzchu zielone lub niebieskawe, matowe od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Kwitnie w kwietniu-maju, kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Polecany do sadzenia w grupach i pojedynczo. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistego, preferuje gleby umiarkowanie wilgotne ale piaszczyste.

nana salix purpurea
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel