Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzby na gleby o umiarkowanej wilgotności

2020-02-20
Wierzby na gleby o umiarkowanej wilgotności

Wierzby na gleby o umiarkowanej wilgotności

Gatunki wierzb różnią się dość znacznie jeśli chodzi o wymagania wodne. Są takie, które bardzo łatwo jest przesuszyć na przykład wierzbę iwę, ale są i takie, które dość dobrze znoszą niedobory wody na przykład wierzba Hakuro Nishiki, czy purpurowa Gracilis. Generalnie można przyjąć, że wierzby preferują stanowiska wilgotne ale poziom ten może być większy lub mniejszy dla poszczególnych odmian. W pierwszym sezonie po posadzeniu na miejsce stałe trzeba jednak pamiętać o systematycznym podlewaniu, w następnych latach podlewanie należy uzależnić od pogody, charakteru gleby i gatunku wierzby.

Wierzba całolistna Hakuro Nishiki krzewiasta Salix integra

Jest to silnie rosnący krzew o oryginalnym zabarwieniu liści i o kulistej koronie. Docelowa wysokość od 2m do 3m. Pędy brązowoczerwone, natomiast liście, gdy młode są różowawe, potem biało – zielone. Drobne bazie pojawiają się tuż przed rozwojem liści na przełomie marca i kwietnia. Gatunek mrozoodporny. Wymaga stanowiska słonecznego o umiarkowanej wilgotności. Odczyn gleby obojętny ale gleba najlepiej piaszczysta

Wierzba purpurowa Gracilis Salix purpurea

Jest to duży, wyprostowany krzew dorastający od 1,5 m do 2 m wysokości, o liściach lancetowatych, z wierzchu zielonych lub niebieskawych. Liście są matowe a od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Okres kwitnienia przypada na kwiecień – maj. Kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Wierzba ta jest polecana do sadzenia w grupach i pojedynczo. Jest to gatunek mrozoodporny. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistego, preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, piaszczyste.

wierzba całolistna Hakuro Nishiki
Gracilis salix purpurea

Wierzba purpurowa nana Salix purpurea

Duży, wyprostowany krzew dorastający do 2 m wysokości. Liście lancetowate, z wierzchu zielone lub niebieskawe, matowe od spodu jaśniejsze. Młode pędy purpurowoczerwone, owłosione, mocne i giętkie. Kwitnie w kwietniu-maju, kwiaty zebrane w długie, cylindryczne kotki w trakcie kwitnienia żółte. Polecany do sadzenia w grupach i pojedynczo. Wymaga stanowiska słonecznego do lekko cienistych, preferuje gleby umiarkowanie wilgotne.

nana Salix purpurea
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel