Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzba całolistna japońska Hakuro-nishiki

2020-01-15
Wierzba całolistna japońska Hakuro-nishiki

Wierzba Hakuro Nishiki - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Wierzba całolistna "Hakuro-nishiki" pochodzi ona z Japonii i w naszym kraju na popularności zyskała dopiero w latach 90. Te wierzby to silnie rosnące krzewy, które cechują się kulistym pokrojem.

W naszych ogrodach króluje i ta w wersji krzaczastej, jak i w wersji szczepionej na pniu.

Czemu wierzba ta zdominowała nasze ogrody?

Wierzba japońska Hakuro-nishiki - jaka jest?

Decydując się na wierzbę Hakuro w formie krzewu, możemy doczekać sie silnego i kulistego krzewu, który osiągnie 3 metry wysokości jak również podobną średnicę. Nie mając zbyt dużo miejsca w ogrodzie bądź taras warto przychylnym okiem spojrzeć na Hakuro szczepioną na pniu. Przebiera ona postać drzewka z gęstą koroną, a gdyby jej pozwolić to również z czasem jej korona może osiągnąć nawet 3m szerokości!

Popularność swą wierzba Hakuro Nishiki zdobyła dzięki swoim spektakularnym liściom, które pięknie kontrastują z otoczeniem. Wierzba japońska charakteryzuje sie trójkolorowymi liśćmi: starsze są zielone, natomiast młodsze mają barwę biało-różową. To piękne ubarwienie liści utrzymuje sie od wiosny, aż do połowy lipca.

Wierzba Hakuro-nishiki - jak uprawiamy?

Stanowisko dla Hakuro (np. Wierzby Hakuro Nishiki na pniu) winno być słoneczne, gdyż w cieniu będzie słabiej rosła, a jej liście nie będą tak pięknie wybarwione. Jako, że wierzby kochają wodę, dlatego tez od razu widać po roślinie, że cierpi z powodu niedostatecznej wilgotności. Są one bowiem słabe, słabo się rozwijają, listki są drobne i w małej liczebności na pędach.

Na szczęście nie ma ona zbyt dużych wymagań co do gleb, ale warto ją z kolei nawozić. Generalnie jest ona dość mrozoodporna, aczkolwiek młode egzemplarze pienne warto okryć, w szczególności miejsce szczepienia.

Uprawiając np. wierzbę hakuro nishiski krzewiastą całolistną w donicy na balkonie czy tarasie musimy pamiętać o systematycznym nawodnieniu oraz częstemu nawożeniu. Poprzez częste podlewanie wyjaławia się gleba, dlatego też roślina musi być dokarmiana. Także doniczka musi być spora, gdyż w małym pojemniku wierzba będzie słabo rosła.

Wierzba Hakuro-nishiki - jak pielęgnować wierzbę japońską?

Prócz systematycznego podlewania i nawożenia, musimy naszą wierzbę przycinać. Wspaniale wpływa to na kondycję rośliny oraz jej zagęszczenie. W odróżnieniu od innych wierzb Hakuro przycinamy kilka razy w sezonie, nawet co miesiąc.

W pierwszym roku po posadzeniu przycinamy ją dość silnie, bo na długość 20cm, natomiast z czasem tniemy ją tak, aby uzyskała pożądaną szerokość. Warto później ciąć ją na długość poprzedniego zabiegu. Jeżeli nie będziemy jej przycinać to tworzyć ona będzie luźną koronę , z przewieszającymi się luźno pędami. Oczywiście bywa ona tak też prowadzona, ale wtedy możemy oczekiwać ogałacania się pędów.

wierzba Hakuro Nishiki
Hakuro Nishiki
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel