Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wierzba babilońska Tortuosa

2020-02-19
Wierzba babilońska Tortuosa

Wierzba babilońska Tortuosa

Wierzba babilońska jest odmianą wierzby mandżurskiej, która należy do rodziny wierzbowatych wywodzi się ona z północno-wschodniej części Chin oraz Korei. W naszych ogrodach najczęściej uprawiana jest w odmianie wierzba mandżurska tortuosa. Czemu warto zainteresować się bliżej wierzba babilońskate

Jaka jest wierzba babilońska Tortuosa?

Jest to średniej wielkości drzewo które dorasta do 8 m wysokości, której cechą charakterystyczną jest to że od nasady pnia aż po najcieńsze gałązki jest finezyjnie poskręcane. Ma ona oliwkowo żółte pędy, które wraz z ciekawym pokrojem są niezwykłą ozdobą ogrodu zimą, natomiast wiosną pokrywają się lancetowaty mi powyginanymi listkami. Spokojnie możemy tą wierzbę formować aczkolwiek starsze drzewa, które nie były formowane mają niesamowicie fajny pokrój, gdyż tak jak przystało na wszystkie wierzby to najdłuższe pędy uginają się wprost ku ziemi i nadają roślinie delikatny płaczący pokrój. Jak uprawiamy wierzbę mandżurska? Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna w naszym kraju, Aczkolwiek w mroźne zimy może ona przy marznąć. Najgorsze są dla niej zimne wiatry, dlatego też miejsce dla niej winno być ciepłe i osłonięte od wiatru. W razie uszkodzenia mrozowego dość szybko odbija ona od korzeni. Stanowisko dla wierzby tej najlepiej jeżeli będzie słoneczne, aczkolwiek tak jak dla każdej wierzby Musi ona być cały czas lekko wilgotne.Musimy pamiętać jako że wierzby potrzebują stale umiarkowaną wilgotność to podczas suszy roślina będzie słabo rosła jak również jej listki mogą się zasuszać. Kolejną cechą która podobnie jak inne gatunki wiesz dobrze znosi przycinanie, dlatego też można ją swobodnie ściąć dzięki czemu ograniczymy jej rozrastanie. W ogrodach o ile nie rośnie w naturalnym pokroju to najczęściej nadaje się jej kształt parasolki. Dzięki temu możemy ją uprawiać nawet w małych ogrodach.Jakie zastosowanie dla wierzby mandżurskiej wierzba to świetnie sprawdzi się jako pojedynczy Solitaire jak również wspaniale będzie rosła nad brzegiem oczka wodnego. Jako że jej wcześnie ukazujące się liście wiosną powodują to że na spiralnej gałęziach są one często wykorzystywane w Wielkanocnych dekoracjach. Najczęściej na kilka dni przed świętami są one ścinane i umieszczane w wazonach z wodą, Natomiast zimą kiedy są w stanie bezlistnym do suchych kompozycji.

Oryginalne drzewo liściaste który ma finezyjnie powyginane pędy, od których Zresztą wzięłaś także nazwa odmiany, gdyż tortuosa po hiszpańsku znaczy Zawiła bądź Kręta.

wierzba babilońska
wierzba babilońska tortuosa
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel