Uprawa i pielegnacja berberysów

Wymagania Berberysów
Berberysy są mało wymagającymi, mrozoodpornymi krzewami ozdobnymi. Nie wymagają dużo pracy i specjalnych zabiegów. Doskonale radzą sobie w ciężkich warunkach. Nie przeszkadza im susza, gorzej jednak znoszą zalanie. Preferują gleby piaszczyste, przepuszczalne, żyzne o obojętnym odczynie, ale radzą sobie też w dużo cięższych warunkach. Lubią miejsca słoneczne i delikatny półcień, gdyż w całkowitym cieniu stracą swój urok. Mają wielorakie zastosowanie w ogrodzie. Mogą być też uprawiane w donicy. Najlepszym czasem na ich sadzenie jest wczesna wiosna lub późna jesień. Aby dobrze rosły i prezentowały się atrakcyjnie konieczne jest wycinanie po zimie starych i suchych pędów, oraz raz na trzy lata cięcie odmładzające.
Przycinanie berberysów
Jak większość roślin, berberysy wymagają cięcia, dzięki któremu rozwijają się nowe pędy u młodych sadzonek lub które odmładza starsze krzewy. Najlepiej przycinać berberysy późną wiosną lub wczesnym latem. W przypadku, kiedy formujemy z berberysów żywopłot cięcie wykonujemy po kwitnieniu krzewu i powtarzamy je na przełomie lipca i sierpnia. Standardowe cięcie polega na usuwaniu starych i suchych pędów, aby na ich miejscu wyrastały młode i silne pędy. Jeśli jednak chodzi o żywopłot, tniemy berberysy w kształt jaki chcemy uzyskać. Są one bardzo plastyczne i lubią cięcie. Dzięki temu pięknie kwitną i się rozrastają. Wczesnym latem wykonujemy też cięcie odmładzające w celu usunięcia gęstych gałęzi, które umierają przez brak światła.
Polecane odmiany berberysów
Najczęściej wybieranymi odmianami są berberysy Thunberga. Jest ich sporo, między innymi:
- berberys thunberga Atropurpurea
- berberys thunberga Golden Ring
- berberys thunberga Harlequin
Wyróżniamy oczywiście też wiele innych odmian berberysów karłowych, berberysów wysokich czy berberysów płożących, dzielimy je również pod względem kolorów, czego przykładem mogą być chociażby berberysy czerwone.

