REKLAMACJA

Jesteś tutaj:Strona główna Uprawa Karczocha
Uprawa Karczocha

karczochKarczoch to warzywo uprawiane gatunekowo jako wieloletnia roślina należąca do rodziny astrowatych, posiadający jadalne pąki kwiatowe. Z dużymi, srebrzysto-zielonymi liściach i gubych łodygach zwieńczonych na pinecone jak pąki kwiatówe.Karczoch są idealnymi roślinami dodający silny element architektoniczny do nasadzeń ogrodowych roślinnych. Thomas Jefferson podobno odnalazł karczochy w Monticello sprowadzając je do domu w Virginia, już przed 1767 roku. Obecnie większość produkcji handlowej karczocha jest wzdłuż wybrzeża sekcji środkowej Kalifornii, gdzie pogoda im odpowiada idealnie. Rośliny karczocha najlepiej rozwijają się gdzie są osłonięte od zimnego powietrza . W takich warunkach wzrostu, plony są wieloletnie nawet do okresu 5 lat. Gdzie zimne mrożne noce mogą , spowodować , że rośliny czasami zaczną zimować , należy je wuwczas przycinać i owijać aby uchronić je od wiatru (strefy 7 do 9). W chłodniejszych regionach, trzeba traktować je jako jednoroczne uprawy karczochów wiosną. Najlepiejje w tedy sadzić w porach jesienią i wilgotnych, subtropikalnych, bezszronowych obszarach stref 10 i 11. (AS)gleba uprawa i opieka
W strefach, gdzie karczochy są bylinami, wybierz rozważną stronę gdzie uprawiać plantacje. Rrośliny będą na miejscu przez okres do 5 lat. Daj możliwość roślinom do rozprzestrzeniania się , gdyż starsze rośliny mogą osiągnąć od 4 do 5 metrów wysokości i 3 do 4 stóp szerokości . Karczochy rozwijają się w pełnym słońcu. Muszą posiadać również żyzną dobrze odwodnioną glebę, na podłożu piaszczystym lub gliniastym . Przygotowanie gleby pracując w 5 calowymi odstępami od kompostu do rowu i 8 cm głębokości jak i również szeroki. Dwa powody karczochy są roślinami gdzie nie uda się ich uprawa suszą latem i zim. Dodanie kompostu ma na zadanie poprawienie zdolność gleby do zatrzymywania wody w lecie i spuszczenie jej w zimie.

Sadzonki roślin karczocha nie można sadzić 4 metry od siebie. W strefach 6 i chłodniejsze, można sadzić karczochy ściślej, od 2 do 3 metrów od siebie, bo mróz spowoduje , że roślina poziom dojrzałości do założonego rozmiaru.

Plantacje karczochów są ustanawiane i rozwijające się do poziomu nowego wzrostu, nawozić rośliny raz w miesiącu z płynnych nawozów takich jak Bonnie Herb & Vegetable ( pokarm roślinny ). Zachować glębę przez cały sezon wegetacyjny wilgotną . Można zastosować płyn wysokiej nawozu potasowego (często zwany nawóz potasowy) co 2 tygodnie w okresie aktywnego wzrostu, aby zachęcić pąki kwiatowe do formy.

Zachowaj chwasty z karczocha w łóżkach. Daj roślinom grubą ściółkę, zwłaszcza w północnych obszarach uprawnych. Chochoł z materiałów organicznych, takich jak sucha skoszona trawa, słoma, obornika , lub ich mieszaniny. Jak zaczną się tworzyć pąki, należy usunąć ściółkę i zastosować 4 calową grubą warstwę kompostu wokół każdej plantacji, rozciągającej się od podstawy rośliny na zewnątrz do 12 cali.


rozwiazywanie problemow
Karczoch ma kilka problemów. Ślimaki mogą atakować młode liście, a zarazazem pleśń możne pokryć starsze liście. Usuń ślimaki za pomocą przynęty z bryły lub pułapkami. Jeśli tylko kilka liści są porażone zarazą pleśni usunąć je i zniszczyć. Podlewaj roślinę środkiegm grzybo bujczym .zbiory i magazynowanie
Pąki kwiatowe tworzą się na początku lata na szczycie wysokich łodyg , gdzie mogą wznieść się poza centrum plantacji. Każda łodyga tworzy kilka pąków kwiatowych, w górnym zarodku dojrzewają pierwsze. Pąki zbiorów póki są mocne i jędrne miejmy nadzieję, że co najmniej 3 cm średnicyniy nie zaczną się otwierać , ponieważ jeśli się otworzą tracą kruchość. Całkowicie otwarte pąki są niejadalne ale produkują uderzająco, dużo kwiatów lawendy. Przycinając je od 1- do 3-calowej części łodygi w każdym zarodku może to spowodować łatwiejszą obsługę kwiatów. Dolne pąki, które rozwijają siępóźniej nie będą rosły tak duże jak w najwyższym zarodku. Gdy zebrano wszystkie pąki na trzpieniu, odciąć łodygę na ziemię. Dla dużych plantacji ustalone jest, przycinać cały tył roślin o jedną trzecią w przypadku spadku plonów.Karczochy przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Duże pąki tej rośliny zaczynają się otwierać i powinny być zbierane wcześniej dla lepszego smaku i tkliwość. Jeśli pąki są pozostawione otwarte w zakładzie, nie mogą być spożywane, ale robią piękne wrażenie w ogrodzie.użycie
Ponieważ wraz z wiekiem zwiękrzają się zbiory roślin, najlepiej próbować zimować roślin karczocha. Niektórzy ogrodnicy odnoszą sukces z zimujących roślin tak daleko jak na północ strefy 5 zastosowaniem technik opisanych poniżej dla strefy 6 i 7.Dla stref 8 i ciepłej: Po żniwach, pocięte rośliny wprowadzić do gruntu lub nieco poniżej poziomu gruntu od 3 do 4 cali organicznej ściółki np. słomy lub liści rozdrobnionych.Dla strefy 6 i 7: Plantacja zmalała do około 12 centymetrów. Zapraszam do korzystania z tego kompostu jako pierwszej warstwy ściółki. Dodaj warstwę ściółki (słoma jest świetna w tym momencie) nad i wokół kopca rozciągjąc nieprzemakalnych osłonę na kopcu, aby zakotwiczyć krawędzie.Na wiosnę, po zimie ziemia jest zmrożona usuń osłonkę zimową .Kiedy przy nowym wzroście zaczynamy ponownie nawozić rośliny Bonnie Herb & Vegetable i dodawać 1 -calową warstwę kompostu lub dobrze zgniłą warstwę obornika wokół plantacji.


faq
Jak robić karczochy w wodzie ?

Karczochy potrzebują wody minimum raz na tydzień , ale to może się zmieniać . Jęśli gleba jest cieżka i trzyma wilgośc musimy robić to częściej . Dla gorących regionów należy podlewać częściej . Nie dopuszczaj karczochy do stania w wodzie , plantacja nie przetrwają . Zbyt mało wody doprowadzi do rezulatu tracenia paków .

Czy powinnienem usunąc pędy które pojawiły mi się u podstawy roślin karczocha ?

Jeśli ogród jest w strefie od 4 do 6 dzie karczochy są traktowane jako uprwa jedno roczna , należy usunąć odrosty tak szybko jak to możliwe przycinając lub podcinając plantacje . W cieplejszych regionach gdzie karczochy są bylinami jeśli pozowlisz roślinom się rozwijać musisz mieć kilka przeszczepów , możesz je użyć do powiękrzenia karczochów . W tym przypadku należy usunąć tylko najsłabsze pędy . Jeśli nie chcesz przeszczepów , należy usunąć wszystkie pędy .

Skąd mam wiedzieć kiedy zebrać karchowy ?

Jak tylko pąki kwiatowe zaczną się otwierać , należy sprawdzac plantację codziennie . Jeśli poczękasz zbyt długo pąki zaczną robić się włókniste i żylaste nie nadające się do sporzycia . Jeśli Twoje plony są idealnej kondycji oraz rozwijały się w idealnych dla nich warunkach pąki mogą być około 3 calowej śrdnicy , ale w środkowej częsci mogą dojrzewać wcześniej . Należy pamiętać aby codziennie sprawdzać czy nie wytastają pędy boczne i należy je przycinać . Zapamiętaj aby ciąć od 1 do 2 cali od trzpienia poniżej podstawy . Z uchwytami poków należy się delikatnie obchodzić ponieważ są one bardzo delkatne .

Czy mogę coś zrobić, aby poprawić moje zbiory karczochów ?

Obszar, w Kalifornii, gdzie najlepiej rosną karczochy przeżywa te słynne mgły, które toczą się od oceanu. Można naśladować te warunki wzrostu na dwa sposoby. Po pierwsze, roślinie karczochy, gdzie będą otrzymywać trochę cienia po południu. Przyczynia się również do ukorzenia ścióki jak letnie temperatury .Dążyć do 4-cali grubą warstwą ściółki. Po drugie, instalacja dmuchaw zaprogramowany do tworzenia mgły wokół roślin w wcześnie rano. Karczochy w warunakch gorących, suchych, pąki dojrzewają tak szybko, że łatwo może stać nie nadmienie dojrzały i twardy.

Polecamy
Podziel się swoim komentarzem z innymi
0 szt., 0.00
Kalendarz ogrodniczy - Luty w ogrodzieSadzenie cebulek kwiatowych wiosennychRozsada warzyw od A do ZNasiona na kiełki - Bądź zdrowy na TOPIE!!!Nasiona na kiełki - Kiełkowy ogród bogactwem witamin!Dokarmianie ptaków zimąCzy wiesz jakie ptaki odwiedzają Twój karmnik?Drzewka owocowe - Sadzenie drzew owocowychDrzewka owocowe - Okres dojrzewania Dojrzałość zbiorczaDrzewka owocowe - Zapylacze drzew owocowychDrzewka owocowe - Przycinanie drzew owocowychDrzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowychDrzewka owocowe - Podkładki jabłoni Drzewka owocowe - Podkładki grusz, śliw i czereśniDrzewka owocowe - Pielęgnacja i zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jesieniąDrzewka owocowe - Kalendarium ochrony roślin sadowniczychTruskawki - Truskawkowy szał naszej KlientkiTruskawki - Uprawa sadzonek truskawek Frigo i w pojemnikachOchrona przed szkodnikami i chorobami w sadzie owocowymJak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?Zabezpieczanie roślin na zimęNasadzenia jesienne i jesienne porządkiRośliny miododajne w ogrodzieLas w ogrodzie, czy ogród w lesie?Żywopłot średniŻywopłot wysokiŻywopłot obronny.Żywopłot niskiKalendarz ogrodniczy - Styczeń w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Marzec w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Kwiecień w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Listopad w ogrodzieKalendarz ogrodniczy - Grudzień w ogrodzie Pory roku - latoKalendarium ochrony roslin iglastychNajczęstsze choroby jabłoniZabiezpieczanie roślin z gruntuZasady zakładania lasuPunkty lojalnościoweKarmniki - ofertaPokarm dla ptaków - ofertaSadowniczy.TVTUNELE FOLIOWETruskawki - uprawa truskawek powtarzających owocowanie.Róża - kwiat o wielu twarzachSadzenie i pielęgnacja różCiekawostki z życia różRośliny na balkon, uprawa w pojemnikach Part 1 - iglaki Pnącza - zielona intymność w Twoim ogrodzieTrendy w ogrodzieMoc w Twoich ziołachDrzewka owocowe karłowe – dużo owoców w małej przestrzeniKolumnowy sad owocowy, czyli kolumnowe drzewka owocoweDrzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagającychBylinyTRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREMDrzewka karłowe w doniczkach – zabezpieczenie przed zimowym chłodemWrzosy i wrzośceRóże - kompozycjaGaleriaSklep ogrodniczy onlineChoinki przez internet - teraz w Polsce KwestionariuszKopia strony koszykaBudki lęgowe dla sikorekDobór budek lęgowych dla gatunków ptaków oraz wysokość ich montażuZasady wieszania budek lęgowychBłędy przy budowie budek lęgowychUprawa ArbuzaUprawa Brokułów Uprawa BrukselkiUprawa FasoliUprawa KapustyUprawa KarczochaUprawa BoćwinyAmatorska uprawa pomidoraUprawa RukoliUprawa RzepyUprawa SzparagówUprawa SzpinakuUprawa MiechunkiUprawa MajerankuUprawa miętyUprawa OreganoUprawa PietruszkiUprawa RozmarynuUprawa StewiiUprawa SzałwiUprawa TymiankuDobór wielkości doniczek do gatunku produkowanej rozsadyJak użyć bon podarunkowyNawożenie cebulek kwiatowychPieczarki odchudzająŚwięto Jesieni z SadowniczymDrzewka owocowe - JAbłoń Malinówka MalinowaRośliny na tern podmokłyDrzewka owocowe- Jabłoń AntonówkaDrzewka owocowe- Jabłoń PapierówkaDrzewka owocowe - Śliwa AmersSadowniczy.pl - Dzień Dziecka Jak uprawiać truskawkiSadzenie MoreliTawuła van Houtte'a Gold FountainTawuła Gold FountainTawuła nippońska SnowmoundDrzewka owowe - Śliwa DianaDrzewka owocowe - Śliwa BluefreDrzewka owocowe - Śliwa EmpressTawuła japońska Golden CarpetTawuła wczesnaTawuła japońska OdensalaTawuła japońska MacrophyllaLekcja PrzyrodyTawuła japońska FroebelliTawuła japońska CandlelightDrzewka owocowe - Śliwa HagantaTawuła brzozolistna TorTawuła GęstokwiatowaTawuła japońska Magic CarpetTawuła BrzozolistnaTawuła japońska Japanese DwarfTawuła japońska White GoldTawuła japońska Green CarpetSposób na pigwowca nr 1 – NalewkaPrzepisy z wykorzystaniem Pigwowca - Sprawdź Koniecznie te 10 Przepisów!Jak ożywić ogród zimąPrzewodnik do upraw warzyw - Pora siewuPrzewodnik do uprawy ziółKwiaty jednoroczne Kwiaty dwuletnie i wieloletnieHodowla grzybniGaleria Choinek 2016Pory roku w ogrodzie - WiosnaDrzewka owocowe w balotach START PACKGotowa rozsada warzyw gruntowychCzy drzewko świąteczne można sadzić w ogrodzie? PoradnikRośliny jednoroczne - nasiona roślin miododajnychKwiaty miododajne w warzywniakuDrzewa i krzewy miododajneDrzewa i krzewy miododajne owocoweByliny wieloletnie długo kwitnące i miododajneJak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.Wiosenne opryski jabłoni!Odmiany róż w ogrodzieĆma bukszpanowa - nowy i poważny szkodnikDrzewka owocowe - śliwaŚliwa domowa - przegląd najpopularniejszych odmianŚliwa domowa - jak uprawiać?Mszyce w ogrodzie - jak zwalczać?Przędziorki w ogrodzie - kolejna "zmora" ogrodnikaPoskrzypka liliowa - jaskrawy pożeracz lilii ogrodowychRośliny i preparaty odstraszające komary i kleszczeDrzewka owocowe - Jabłoń Antonówka Biała Śmietankowa Drzewka owocowe - Orzech włoskiDrzewka owocowe - Jabłoń MutsuDrzewka owocowe - Grusza Klapsa Faworytka Kalendarz ogrodnika - lipiec i pielęgnacja roślinDrzewka owocowe - Czereśnia RivanDrzewka owocowe - Jabłoń GalaDrzewka owocowe - Śliwa Jerozolimka BrzoskwiniowaByliny w ogrodzie - gatunki, odmiany, pielęgnacjaDereń jadalny - odmianyDrzewka owocowe - jabłoń Red BoskoopDrzewka owocowe - Jabłoń PirosDrzewka owocowe - Czereśnia NaranaSadzenie cebulek kwiatowych jesiennychRóże pienne - uprawa, wymagania, pielęgnacjaHortensja bukietowa - odmiany, uprawa i pielęgnacjaPetunia ogrodowa - jak uprawiać te cudowne kwiaty?Sklep ogrodniczy Sadowniczy.pl - sprzedaż nasionDrzewka owocowe - promocje i wyprzedażeCebulki tulipana - jak uprawiać i pielęgnować tulipany w ogrodzie?Cebulki lilii - uprawa, wymagania i pielęgnacjaLilia drzewiasta - odmiany, wymagania i pielęgnacjaLigustr pospolity Cebulki hiacyntów - uprawa, pielęgnacja i wymaganiaWierzba całolistna japońska Hakuro-nishikiWierzba sachalińska wierzba smocza Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?Posadź drzewo dla dziecka! Jemioła - właściwości symboliczne i leczniczeŻonkil w ogrodzie - sadzenie, wymagania, pielęgnacjaZioła odstraszające komaryZiele nieśmiertelności JiaogulanUprawa borówki amerykańskiejWiciokrzew pomorski Graham ThomasTrzmielina fortunea - uniwersalna piękność do każdego ogroduTawułka - odmiany, uprawa i wymaganiaSurmia Katalpa Storczykowiec - wymaganiaBielenie drzew owocowych w ogrodzieCzereśnia samopylna - popularne i niezawodne odmianyLawenda - wymagania, uprawa w ogrodzie i pielęgnacjaSadzenie hortensjiSadzenie młodych drzewek owocowychKiedy sadzimy maliny i jak to zrobić Uprawa malin w pigułce - przycinanie, nawożenie,pielęgnacjaSadzonki borówki amerykańskiej - wczesne odmianyWiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych - terminyPrzegląd gatunków malinSadzimy agrest...Sadzonki agrestu - jakie odmiany wybrać do uprawy amatorskiejOpryski drzew owocowych na wiosnęPrzycinanie hortensjiSok z brzozy - czyli dlaczego warto sadzić brzozy w ogrodzieKalendarz ochrony roslinKalendarz ogrodnika - marzec i pielęgnacja roślinKalendarz ogrodnika - kwiecień i pielęgnacja roślinOpuchlaki w ogrodzieMagnolieRozmnażanie roślinRośliny wczesnego lataKalendarz ogrodnika - maj i pielęgnacja roślinLilakiMajowe cięcie drzew i krzewówRośliny wabiące motyleZiołowy ogródekTawuła czy tawułka?Kędzierzawość liści brzoskwini - przyczyny, objawy, zwalczanieKalendarz ogrodnika - czerwiec i pielęgnacja roślinWierzby na tereny piaszczysteWierzba – drzewo na tereny podmokłeWierzba – formy krzewiasteWierzby na gleby o umiarkowanej wilgotnościKosaciec irys bródkowy, holenderski, syberyjskiRośliny na gorące latoCzerwcowe cięcie żywopłotuUsuwanie nadmiaru zawiązków owocowych z drzewLetnie cięcie winorośliWierzba - uprawa, wymagania, pielęgnacjaWierzby szczepione na pniuWierzba płożącaWierzba jako soliterWykopujemy cebuleChabryNa co chorują truskawki

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel