Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła van Houtte'a Gold Fountain

2020-02-11
Tawuła van Houtte'a Gold Fountain

Tawuła van Houtte'a Gold Fountain

Cóż sprawia, że wieczorny, letni spacer po zatłoczonych, miejskich ulicach pozwala na pełne odreagowanie intensywnego dnia? To oczywiste – zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń, a poza zielenią urocze, niewielkie kwiaty, które widziane z daleka tworzą istną kaskadę białego puchu, zaś z bliska przypominają mikroskopijne maki z żółtym sercem. Tawuła van Houtte'a Gold Fountain - bo to o niej mowa, jest tym rodzajem popularnej rośliny, który każdy zna, każdego zachwyca, ale nie każdy wie skąd się bierze i „z czym to się je”. A gdyby tak ten pozornie zwykły krzew przemienić na główny punkt dekoracyjny naszego ogrodu...?

Ziarnko do ziarnka...

Tawuła van Houtte'a Gold Fountain to wyjątkowo atrakcyjna roślina, zwłaszcza dla zabieganych amatorów domowego ogrodu, dla których liczy się nie tylko spektakularny wygląd roślin, ale również ich niewymagająca postać. Nic dziwnego, że ten nietuzinkowy krzew jest kojarzony właśnie jako (pozornie) dziko rosnący żywopłot wzdłuż chodników, bowiem Tawuła van Houtte'a Gold Fountain tak naprawdę sadzi i pielęgnuje się sama. Niestety, krzewy jednak nie wyrastają na specjalne życzenie domorosłego ogrodnika, a więc mimo wszystko trzeba im nieco dopomóc i własnoręcznie zaaplikować sadzonki w przydomowy grunt. Całe szczęście tawułę można sadzić całorocznie, a hodowlę pierwszych pędów swobodnie można rozpocząć w doniczce pod salonowym oknem w środku zimy, a dopiero potem „przeprowadzić” sadzonki do ogrodowych rabatek.

...i wyrośnie tawuła van Houtte'a Gold Fountain!

Charakterystyczna odmiana tego popularnego krzewu odróżnia się na tle swoich gatunkowych „sióstr” specyficznym, żółtawym kolorem liści. Złoty odcień tła dla maleńkich, białych kwiatów jest swoistą podpowiedzią do podstaw pielęgnacji naszej rośliny; tawuła van Houtte'a Gold Fountain mimo swojej mało absorbującej postaci wymaga od swojego hodowcy właściwego miejsca do wzrostu. Krzewy najlepiej się czują w dobrze nasłonecznionym miejscu, jednak całkiem nieźle znoszą również delikatny półcień. Dodatkowo warto zadbać o to, by padające na krzew promienie słoneczne były raczej z serii tych intensywnych w ciągu dnia, tak więc lepiej, aby nasza tawuła stała od strony południowej i zachodniej, niż od wschodu czy północy. Warto także dodać, że Tawuła van Houtte'a Gold nie wymaga sadzenia w specjalistycznych nawozach i dodatkowo sadzonkom w zupełności wystarczy normalna, neutralna wilgotność podłoża.

Tawułowy zawrót głowy

Gdy nasze złoto – białe skarby są już w swoich rabatkach bądź doniczkach, domorosłym ogrodnikom pozostaje już tylko jedno – czekać na spektakularne efekty. I tutaj Tawuła van Houtte'a Gold ma dla swoich hodowców kolejną niespodziankę, bowiem ten zwykły – niezwykły krzew charakteryzuje się niemal błyskawicznym wzrostem i wysoką mrozoodpornością. „Dorosła” roślina osiąga wysokość około 100-130 centymetrów, a zatem doskonale nadaje się do zastąpienia niewysokiego ogrodzenia z siatki. Konieczne jednak jest wzięcie pod uwagę dość obszernych rozmiarów krzewów, a zatem jeśli nie dysponujemy w miarę szerokim przejściem czy podjazdem, to korzystniej będzie zrezygnować z tego typu roślinnej ozdoby wzdłuż drogi na rzecz przyozdobienia tawułą na przykład okolic domowej elewacji. Bujne krzewy są wyjątkowo efektowną alternatywą dla tradycyjnego żywopłotu, bowiem regularnie przycinane gałęzie i właściwe zabezpieczenie roślin przed pasożytami pozwoli nam stworzyć wizualnie pokaźny, a jednak bardzo delikatny i subtelny design naszego ogrodu. Tawuła van Houtte'a Gold zachwyca swoich hodowców także niecodziennym „zachowaniem” podczas jesiennych słót. Otóż w późnym okresie przekwitania złotawe listki przybierają intensywną, pomarańczową barwę, która na tle jeszcze zielonego trawnika tworzy imitację wiecznego zachodu słońca tuż nad rabatką.

Tawuła Van Houtte
Tawuła van Houtte Gold Fountain
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel