Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła nippońska Snowmound

2020-02-11
Tawuła nippońska Snowmound

Tawuła nippońska Snowmound

Spektakularny ogród to marzenie każdego domorosłego ogrodnika, niezależnie od tego czy jest to zapalony amator intensywnej pracy przy rabatkach, czy może zabiegany człowiek pracujący, nie posiadający czasu nawet na sen. Niestety, w podejściu wielu osób panuje przekonanie, że piękne, niemal kipiące od bujnej roślinności ogrodowe alejki to równoznaczność pielęgnacji przez 24 godziny na dobę oraz potężnych zasobów specjalistycznej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu. A gdyby tak mieć imponujący, zapierający dech w piersiach ogród i jednocześnie nie musieć poświęcać mu zbyt wiele czasu? A gdyby tak stworzyć fuzję żywopłotu, kwitnących kwiatów i eleganckich krzewów tylko z jedną rośliną...? A gdyby tak postawić na tawułę nippońską Snowmound...?

Ogród i tawuła – trafił swój na swego

Tawuła nippońska Snowmound to krzew wyjątkowo niepokorny względem niesprzyjających warunków pogodowych i zanieczyszczeń powietrza, a dodatkowo nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, związanych z wcześniejszym przygotowaniem gleby przed aplikacją sadzonek – grunt to umiarkowana wilgotność. Jak każda postać ze swojej rodziny, tawuła nippońska Snowmound wymaga w miarę intensywnego nasłonecznienia, dlatego jeśli decydujemy się na przyozdobienie swoich rabatek tym imponującym krzewem, to pamiętajmy, by sadzonki „zamieszkały” od strony południowej albo zachodniej. Dopuszczalny jest także stonowany półcień, jednak lepiej zrezygnować z miejsc mocno odciętych od światła słonecznego, bo odpowiedzialny za intensywną zieleń chloforil w liściach „aktywuje” się właśnie pod jego wpływem. Bez wystarczającej siły promieni tawuła nippońska Snoemound może najzwyczajniej w świecie blednąć, bądź nie rozwijać się wystarczająco szybko i bujnie.

Krzew bez granic

Tawuła nippońska Snowmound jest jednym z najbardziej lubianych w Polsce krzewów, zwłaszcza jeśli bierze się pod uwagę efektowny wygląd „dorosłej” rośliny. Jeśli jest dobrze rozwinięta, przybiera postać obszernego, zielonego żywopłotu, kipiącego wręcz od białych, niewielkich gron kwiatów, wizualnie tworzących wrażenie zalegającego na gałęziach puszystego śniegu. Imponujący rozrost pędów przebiega w średnim tempie prawie ćwierć metra na rok i nie ma tutaj znaczenia, czy tawułę hodujemy w przyblokowym ogródku w centrum miasta czy w zaciszu wiejskiej posiadłości. Najważniejsze, to jednak rozpocząć uprawę tawuły od niewielkich sadzonek, których wielkość nie przekracza 20-30 cm, bo im starsze krzewy, tym ciężej znoszą szok związany ze zmianą gruntu, a to wiąże się z ryzykiem dość intensywnego przechorowania. Niewielki rozmiar „startowych” sadzonek często przeraża początkowych hodowców perspektywą długiego oczekiwania na pożądany efekt fontanny białych kwiatów, lecz tawuła nippońska Snowmound to wdzięczny krzew i niemal błyskawicznie osiąga imponujące rozmiary do 1,5 metra wysokości i... nawet 3 metrów szerokości!

Nieposkromiona piękność

Tak jak każda roślina, tawuła nippońska Snowmound ma swoje „humory” i w zamian za zapierające dech w piersiach wizualne doznania, wymaga od nas pewnego rodzaju poświęcenia. Całe szczęście nippońska dama wymagań nie ma zbyt wiele, a do podstawowych należy regularne przycinanie gałęzi. No właśnie – śnieżnobiałe, drobne kwiaty układające się niczym puch na całości krzewu lubią nieco poszaleć i czasami tworzą nieregularne kształty, a także nieznacznie obciążają świeże pędy tawuły. Teoretycznie przycinanie ich powinno być jedynie zachowawcze, jednak jeśli zależy nam na estetycznym wariancie naszej rośliny oraz chcemy uniknąć obumierania niektórych rdzennych pędów, wówczas konieczne jest regularne przycinanie gałęzi co sezon, tuż po przekwitaniu i skracanie ich nawet o 1/3 długości. Tawuła nippońska Snowmound ma jednak zdecydowanie więcej wielkich zalet niż niewielkich wad, dlatego jest opcją doskonałą dla zabieganych estetów. Stworzenie imponującego szpaleru wokół domu bądź zastąpienie tradycyjnych tuj przez kwitnące kaskady z pewnością wzbudzi okrzyki zachwytu wśród znajomych i nieznajomych, a naszą słodką tajemnicą pozostanie fakt, jak niewiele pracy wymaga od nas nasz bajeczny żywopłot.

Tawuła nippońska Snowmound
Tawuła Snowmound
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel