Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła japońska Magic Carpet

2020-02-17
Tawuła japońska Magic Carpet

Tawuła japońska Magic Carpet

Spektakularny wygląd przydomowego ogrodu absolutnie nie musi zależeć od wymyślnych kombinacji roślin, a wręcz przeciwnie – czasami już zaledwie jeden rodzaj krzewów, umiejętnie wpleciony w krajobraz, potrafi diametralnie odmienić design nawet niewielkiej działki i tym samym uwydatnić indywidualny charakter jej właściciela. Nasi eksperci z zakresu sadownictwa podpowiedzą Ci, jak dzięki zastosowaniu kilku prostych i skutecznych tricków nadać swojemu ogrodowi niebanalnej prezencji i jednocześnie mieć cichą satysfakcję z faktu, jak niewiele pracy wymagają Twoje spektakularne rośliny. O czym zatem mowa? Swoją przygodę zacznij z krzewem niemal doskonałym, jakim jest Tawuła japońska Magic Carpet.

Spektakl zmieniających się barw

Tawuła japońska Magic Carpet swoją nazwę zawdzięcza nie przypadkowi, a prawdziwie oryginalnym efektom wizualnym, serwowanym swoim hodowcom. Niemal magicznie zmieniające się barwy liści rzeczywiście nadają temu niewysokiemu krzewowi charakteru niecodziennego i pozwalają na aranżację przydomowego terenu właściwie tylko i wyłącznie z wykorzystaniem zaledwie jednej odmiany popularnej tawułki, bez rezygnowania z ciekawych walorów estetycznych. Tawuła japońska Magic Carpet dorasta do około 80 cm wysokości, jednak ma silną tendencję do rozrostu wszerz co dodatkowo potęguje efekt „dywanu”, utworzonego z rozłożystego krzewu. Zestawienie nieśmiałej zieleni liści na macierzystej część gałęzi z intensywnie nasyconą czerwienią młodych pędów na wierzchołkach intryguje w letnich miesiącach, zaś w okresie jesiennym podbija serca domorosłych ogrodników płomiennym odcieniem purpury.

Co i jak?

Gdy już zapadnie decyzja o wzbogaceniu przydomowego gaju o inspirujące sadzonki tawuły japońskiej Magic Carpet, kolejnym koniecznym krokiem, jaki musi postawić ogrodnik – amator jest zagospodarowanie odpowiedniego miejsca dla świeżych pędów. Tutaj z pomocą przychodzą nasi sadownicy, którzy pomogą Ci zdefiniować rodzaj gruntu na Twojej działce i wskażą właściwą lokalizację dla tego konkretnego gatunku krzewu. Ważne bowiem jest zadbanie o to, by tawuła japońska Magic Carpet swój żywot rozpoczęła w glebie dość żyznej i cechującej się w miarę unormowaną wilgotnością, bo ten rodzaj krzaków niezbyt korzystnie znosi środowisko zbyt mokre i tym samym za bardzo ciężkie. Dodatkowo musisz skrupulatnie „wymierzyć” miejsce, w którym osiądzie świeża sadzonka. Dlaczego? Otóż Magic Carpet dosłownie wymaga od swojego hodowcy zapewnienia stanowiska mocno nasłonecznionego, ewentualnie o charakterze delikatnego półcienia.

Wielkie możliwości niewielkiego krzewu

Japońska odmiana tawuły, znana pod nazwą Magic Carpet, od wielu sezonów bije istne rekordy popularności w kwestii dopełnienia niewysokiego żywopłotu, bądź pełnienia funkcji samodzielnej dekoracji całego trawnika, czy kameralnego zagajnika z iglaków na podwórku. Spory potencjał rozrostu krzewu ułatwia zaaranżowanie go na pokaźnym obszarze terenu, dzięki czemu łatwo stworzysz prosty w „obsłudze” ogród o niebanalnym designie. By jednak osiągnąć prawdziwie zadowalający efekt, konieczne jest prawidłowe rozsadzenie krzewów, w konkretnych i ściśle zachowanych odległościach między nimi, tak, by rozrastające pędy nie przeszkadzały sobie nawzajem. Nasi sadownicy pomogą Ci wyliczyć konkretne proporcje między poszczególnymi krzakami i tym samym zagospodarować odpowiedni obszar pod uprawę intrygującego mini żywopłotu, który stworzysz z tawułą japońską Magic Carpet.

tawuła japońska magic carpet
tawuła magic carpet
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel