Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tawuła japońska Macrophylla

2020-02-17
Tawuła japońska Macrophylla

Tawuła japońska Macrophylla

Krzewy ozdobne, zwłaszcza te z rodziny tawuły, to szczególnie mocno lubiana alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu. Ogrom odmian tych specyficznych krzaków niestety w pewien sposób przeraża ogrodników – amatorów, dlatego nasi eksperci z zakresu pielęgnacji i sadzenia krzewów dla każdego znajdą coś miłego, pomagając dobrać idealną odmianę tawuły, wprost stworzoną do zagoszczenia w konkretnym ogrodzie. Takim sposobem przedstawiamy wyjątkową siostrę jednych z najpopularniejszych krzewów ozdobnych i okrywowych w Polsce; wyjątkową, bo odznaczającą się niemalże spektakularnym kanonem barw – Tawuła japońska Macrophylla.

Słońcem farbowana

Tawuła japońska Macrophylla odznacza się na tle swoich „sióstr” nie tylko charakterystycznymi, czerwonymi pędami na wierzchołkach gałęzi, ale także zdecydowanie większymi liśćmi w porównaniu do innych odmian z tej rodziny krzewów. Japońska Macrophylla, tak jak większość poczciwych tawułek, najlepiej czuje się w dość dobrze nasłonecznionym miejscu, dopuszcza jednak delikatny półcień. Potrzeba światła generowana jest oczywiście uwarunkowaniami genetycznymi krzewu, jednak to, czy roślina ma odpowiednie nasłonecznienie wpływa także na jej cały urok, zaklęty w młodych pędach, które rosną w czerwonym kolorze liści. Sadownicy z naszego sklepu polecają sadzenie tego rodzaju tawuły od strony południowej, lub wschodniej, by móc w miarę łatwo kontrolować padającą ilość promieni na krzew.

Czy to kwiaty, czy to liście?

Średnia prędkość wzrostu czerwonolistnego krzewu, jakim jest Tawuła japońska Macrophylla, tak naprawdę nie ma zbyt wielkiego wpływu na prędkość rozkwitu intensywnie pachnących kwiatów. Maleńkie, różowe grona pojawiają się w okresie typowo letnim, między czerwcem a lipcem, jednak nawet obfite pąki są dość trudne do dostrzeżenia na tle czerwonych pędów na czubkach gałęzi. Nasi sadownicy często zaznaczają, że gdyby nie intensywny zapach kwiatostanów, to prawdopodobnie nie każdy byłby w stanie w ogóle je zauważyć, zwłaszcza z pewnej odległości. Mówiąc o kolorystyce nie można także zapomnieć o najważniejszym atucie japońskiej Macrophylli – otóż o ile charakterystyczna czerwień na wierzchołkach młodych pędów utrzymuje się przez cały okres wegetatywny, to zieleń liści podstawy krzewu już nie... Bowiem jesienią przybiera barwę intensywnej pomarańczy i szkarłatnej czerwieni, co z daleka daje wizualny efekt płonących krzewów, tworzących żywopłot.

Odporna na przeciwności

Tawuła japońska Macrophylla jest wyjątkowo wdzięczną rośliną okrywową nie tylko ze względu na swój imponujący wygląd, ale także poprzez bardzo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Sadzonki spokojnie przetrzymują nawet głębokie mrozy i dotkliwe susze, a nie wymagają przy tym zbyt częstego podlewania. Dodatkowo swoją tawułę można przycinać właściwie bez ograniczeń, bo krzew dzielnie znosi działania sekatorem, co zdecydowanie ułatwia nadanie roślinie ostatecznego, pożądanego kształtu i eleganckiej formy. Wytrzymałość tawuły bywa jednak czasami zwodnicza, ponieważ domorośli ogrodnicy, zafascynowani odpornością pędów i imponującym wyglądem sadzonek, zapominają, że ten zachwycający efekt otrzyma się dopiero po spełnieniu pewnych warunków. Nasi ogrodnicy podpowiedzą Ci, jak przygotować swoją działkę na przyjęcie tawuły, czego unikać, na co zwrócić uwagę, a także pomogą Ci zdefiniować rodzaj gruntu w Twoim ogrodzie, bo Tawuła japońska Macrophylla nie lubi gleb ciężkich i zbyt mokrych.

Tawuła Macrophylla
Tawuła japońska Macrophylla
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel