Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzenie i pielęgnacja róż

2020-01-14
Sadzenie i pielęgnacja róż

Sadzenie i pielęgnacja róż

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie, dlatego każdy chciałby podziwiać ten kwiat w swoim otoczeniu. Podpowiemy Państwu, jak posadzić róże i jak o nie dbać, aby cieszyły nasze oczy swoim subtelnym wyglądem i różnorodną kolorystyką.

Róże nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych i dobrze sobie radzą w większości ziemi ogrodowej. Musimy jedynie pamiętać, aby podłoże było dobrze napowietrzone, głęboko uprawione i przepuszczalne. Najkorzystniejszym odczynem dla róż jest 6,4-7,5 pH. Róże należy sadzić w miejscach słonecznych, rośliny te potrzebują ok. 5-6 godzin słonecznych dziennie oraz równomiernie nawadniać.

Róże nie lubią miejsc cienistych, sąsiedztwa dużych drzew i krzewów oraz konkurencji korzeni innych roślin. Również stanowiska narażone na zbytnie przegrzanie nie są dobre do sadzenia róż. Trzeba zwrócić uwagę, że takimi miejscami mogą być ściany budynków. W takich przypadkach należy oddzielić krzew od ściany, min 8 cm, np. pergolą lub trejażem. Spowoduje to także lepszą cyrkulację powietrza wokół roślin.

Róże można sadzić wiosną przez cały kwiecień oraz jesienią od końca września, przez październik, aż do pierwszych mrozów.

Jak sadzimy róże?

Najczęściej do naszych ogrodów nabywamy róże w balocie. Jest osłona, która zawiera trocinę wymieszaną z torfem. Przed posadzeniem, balot z róży zdejmujemy. Po wyjęciu krzewu z balotu, wkładamy do pojemnika lub wiadra z wodą i moczymy przez 10 godzin. Następnie musimy wykonać cięcie. Przycinamy pędy naziemne do maksimum 20 cm, usuwając całkowicie pędy zbyt cienkie i uszkodzone. Zbyt długie i grube korzenie skracamy o 1/3, nie naruszając drobnych, które mają kluczowe znaczenie dla możliwości adaptacyjnych rośliny w nowym miejscu.

Następnie przygotowujemy stanowisko. Dołek, w którym posadzimy roślinę, powinien być dwa razy większy niż średnica bryły korzeniowej. Korzenie nie mogą być zagięte. Miejsce okulizacji (szczepienia) musi znaleźć się ok. 5 cm poniżej poziomu gleby.

Do ziemi, którą przysypujemy, możemy dodać kompostu, całość ubijamy, pozostawiając lekkie wgłębienie, które pozwoli na dostateczne nawodnienie posadzonego krzewu, który musimy po posadzeniu obficie podlać. Po podlaniu usypujemy wokół krzewu niewielki kopczyk po to, aby uchronić go przed przesychaniem. Gdy pojawią się kilkucentymetrowe odrosty możemy usunąć kopczyk, ponieważ jest to oznaka, że krzew się już przyjął. Kopczyk formujemy również jesienią do wysokości 15 cm, aby ochronić roślinę przed mrozem.

Opisane wyżej czynności przedstawia kolejne czynności.

sadzenie róż

Przycinanie i pielęgnacja

Pielęgnowanie róż w dużym stopniu związane jest z koniecznością ich przycinania. Dzięki temu rośliny mają ładny pokrój i obficiej kwitną. Wbrew pozorom tego typu zabiegi nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać i każdy może dokonać tego samodzielnie.

Wczesną wiosną po ustaniu mrozów przystępujemy do cięcia. Usuwamy sekatorem pędy słabe, cienkie, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane. Po usunięciu niepotrzebnych pędów skracamy pozostałe o połowę, pozostawiając 2-4 oczka. W ciągu roku należy przycinać u nasady odrosty korzeniowe, które wyrastają z korzenia. Trzeba usuwać je jak najszybciej, ponieważ mogą zacząć dominować nad częścią szlachetną. Zdrowe pędy przycinamy ostrym sekatorem 0,5-1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Cięcie wykonujemy lekko ukośnie w odległości ok. 5 cm od oczka.

Każda grupa róż rządzi się jednak swoimi prawami w tym zagadnieniu, dlatego musimy się zapoznać, jakiego cięcia dana grupa potrzebuje. Róże wielkokwiatowe, rabatowe, miniaturowe, tniemy na wysokości 20-40 cm nad powierzchnią, starając się, aby na pędzie znajdowało się około pięciu zdrowych rozwiniętych oczek. Oczywiście całkowicie usuwamy wszystkie uszkodzone i słabe pędy. U róż parkowych dokonujemy cięcia prześwietlającego, usuwając słabe i uszkodzone pędy. Natomiast róże pnące tniemy zależnie od tego czy powtarzają kwitnienie czy też nie. Jeżeli powtarzają, to usuwamy wierzchołki pędów na 3-4 oczka, jeżeli nie to możemy ciąć zaraz po kwitnieniu, usuwając stare, uszkodzone pędy, prześwietlając, aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia. Róże pienne tniemy zależnie od rodzaju formy korony, czyli jak np. na koronę wykorzystana była róża wielokwiatowa, to stosujemy odpowiedni dla niej sposób cięcia.

cięcie róż
cięcie róży

Pielęgnacja

1. Regularne odchwaszczanie

2. Spulchnianie podłoża

3. Podlewanie podłoża

4. Ochrona przed szkodnikami

5. Krzewy przed i w czasie kwitnienia dodatkowo warto regularnie (co 2-3 tygodnie) dokarmiać. Dla większości róż odpowiednie są nawozy o zwiększonej ilości fosforu. Róże pienne i okrywowe warto dokarmiać dodatkowo nawozami potasowymi – dla lepszego krzewienia. Nawozy zaleca się stosować do połowy sierpnia

6. Cięcie przekwitłych kwiatów nad pierwszym od góry liściem pięciolistkowym

7. Usuwanie z podkładek dzikich pędów

8. Ochrona przed mrozem poprzez usypywanie kopczyków ok.20-35cm wysokości, można również dodatkowo przykryć krzewy gałązkami świerkowymi lub korą ogrodniczą

9. W przypadku róż piennych skupiamy się najbardziej na miejscach szczepienia roślin. Możemy wykorzystać do tego celu jutę, gałęzie iglaste lub słomę

10. Róże pnące okrywamy matą słomianą przedtem związując koronę

11. Rośliny doniczkowe możemy okryć argowłókniną lub gałązkami iglaków, może również zadołować je w ziemi

12. Okrywanie powinno odbyć się przed pierwszymi większymi mrozami, czyli mniej więcej pod koniec listopada lub przy bardziej sprzyjającej pogodzie na początku grudnia

13. Róże odkrywamy wiosną, gdy pogoda jest stabilna, a ziemia przeschnięta po roztopach

14. Róże parkowe lub okrywowe nie wymagają prykrywania na zimę

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel