Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przycinanie hortensji

2020-02-20
Przycinanie hortensji

Przycinanie hortensji: bukietowej, ogrodowej, krzewiastej.

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących, sadzonych w naszym klimacie. Zachwycają swoją uroda od lipca nawet do późnej jesieni. Aby jednak zdrowo i pięknie rosły wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w tym też przycinania. Oto kilka porad, dotyczących odpowiedniego cięcia hortensji.

Przycinanie hortensji bukietowej

Jako, że hortensje bukietowe kwitną na pędach jednorocznych, konieczne jest ich regularne przycinanie. Najlepiej robić to na przełomie marca i kwietnia, jednak tutaj wszystko zależy od pogody. Rośliny nie sugerują się niestety naszym kalendarzem, a warunkami atmosferycznymi. Jeśli więc danego roku wiosna przychodzi wcześniej i pierwsze rośliny ruszają z wegetacją w marcu, wówczas należy też ciąć hortensje bukietowe (jeszcze przed rozwojem liści!). Pierwsze cięcie wykonujemy w drugim sezonie po posadzeniu, przycinając gałązki za 2-4 oczkiem. Następne cięcia wykonujemy już regularnie, każdej wiosny, skracając młode pędy o 1/3 długości, natomiast starsze i grubsze o 2/3 długości. Dzięki temu w kolejnym sezonie hortensje będą gęstsze i zawiążą więcej kwiatostanów.

Przycinanie hortensji ogrodowej

Przy hortensji ogrodowej sytuacja wygląda inaczej niż przy jej bukietowej siostrze, bowiem hortensje ogrodowe nie lubią cięcia. Ograniczamy się u nich do usuwania tylko i wyłącznie połamanych gałązek oraz przekwitniętych kwiatów. Tniemy je nad ostatnim pąkiem liściowym. Najlepiej wykonywać ten zabieg bezpośrednio po kwitnieniu, jeśli jednak wówczas tego nie zrobimy, czekamy z przycinaniem aż do wczesnej wiosny. Zaschnięte kwiatostany hortensji stanowią dla niej naturalną ochronę podczas zimy.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Hortensje krzewiaste kwitną na pędach tegorocznych, dlatego też ich cięcie powinno być mocne. Każdego roku w marcu przycinamy je bardzo nisko, około 10-20 cm nad ziemią, nie zapominając o usuwaniu także wszystkich słabych oraz uszkodzonych gałązek. Dzięki takiemu cięciu, krzewy wypuszczą mocne pędy z pięknymi, dużymi kwiatostanami. Gatunek ten daje odrosty korzeniowe, zajmując przez to coraz więcej miejsca.

przycinanie hortensji

Więcej informacji na temat sadzenia i uprawy hortensji znajdą Państwo w artykule Kilka słów o hortensjach.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel