Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przegląd gatunków jagody kamczackiej

2020-02-20
Przegląd gatunków jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka to owoc, którego lecznicze działanie znane było już wieki temu. W Polsce co prawda owoc ten jeszcze nie końca jest znany, jednak to nie zniechęciło wielu osób do jej samodzielnej uprawy. To prawdziwa skarbnica antyoksydantów, które usuwają wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Co warto wiedzieć o jagodzie kamczackiej? Jakie gatunki jagody kamczackiej można wyróżnić?

Jagoda kamczacka - Charakterystyka

Jest to przede wszystkim odmiana wiciokrzewu sinego. W medycynie ludowej w krajach takich jak Rosja, czy Chiny, jagoda kamczacka wykorzystywana jest jako cudowny lek na wiele schorzeń. Owoce tego owocu stosowane są jako preparat mający zdolności obniżania ciśnienia krwi oraz zmniejszania ryzyka powstania zawału serca. Spożywanie jagody kamczackiej obniża również możliwość jaskry i anemii, dlatego powinny ją stosować osoby, które ostatnio nie najlepiej się czują. To prawdziwe źródło witaminy C, witamin z grupy B oraz magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Za najcenniejsze związki jagody kamczackiej uważa się jednak związki fenolowe, gdyż związki te cechują się zdolnościami przeciwutleniającymi.

Gatunki jagody kamczackiej

● Odmiana ,,Atut''

To przede wszystkim odporna na mróz odmiana, która nie ma wielu wymagań dotyczących stanowiska oraz oświetlenia. Odmiana ta cechuje się dużymi, ponad 2,5- centymetrowymi owocami o słodko kwaśnym smaku. Jeden dorosły krzak może dać aż 4 kg owoców. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem, a wysokość krzaka może urosnąć do ponad 1,5 metra. Kwiaty jagody kamczackiej rozwijają się w połowie maja, a ich barwa jest żółta. Wtedy też są one najbardziej dekoracyjne. Na początku owoce są zielone, jednak wraz z upływem czasu ciemnieją, aż uzyskują granatową barwę, co sprawia, że nadają się do spożycia. Odmiana ta nie potrzebuje gleby o dużych wartościach. Warto jednak pamiętać, że obfitości zbiorów sprzyja nieco kwaśne, średnio próchnicze podłoże. Owoce z krzaka na takim podłożu są znacznie większe, smaczniejsze i nie opadają. Okres wegetacyjny tej odmiany kończy się w czerwcu.

● Odmiana Czelabinka

Nazwa ta wywodzi się od miejsca pochodzenia tej odmiany, czyli od Czelabińska w Rosji. Cechami charakterystycznymi tej odmiany jest duży, nieco gruszkowaty kształt oraz kwaśny smak. Pokrój krzaków tej odmiany jest kulisty, a jego wysokość nie przekracza najczęściej 1,5 metra. Pędy krzaków mogą rozchylać się na boki, dzięki czemu uwidacznia się rozłożysta korona krzewu. Dojrzałe owoce tej odmiany można spotkać na początku czerwca.

● Odmiana Duet

Co ciekawe, odmiana ta wywodzi się z Polski i do tego ma bardzo plenne właściwości. Dojrzałe krzewy mogą przekraczać nawet 1,6 metra. Na tle innych odmian Duet wyróżnia się jasnym nalotem, który pojawia się na dużych, ponad 2- centymetrowych owocach o ciemnoniebieskiej barwie. Co odpowiada za sukces tej odmiany? Przede wszystkim krzyżowe zapylanie, czyli sadzenie obok siebie różnych odmian tego owocu w momencie kwitnienia. Wybierając tę odmianą, warto przeznaczyć dla niej nasłonecznione miejsce, która charakteryzować będzie się umiarkowaną wilgotnością.

● Odmiana Jolanta

To kolejna propozycja odmiany jagody kamczackiej wywodząca się z Polski. Co ciekawe, co bardzo odporna na Polsce warunki środowiska odmiana, z której hodowlą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Odmiana ta jest bardzo odporna na szkodniki oraz mrozy. Owoce charakteryzują się słodko goryczkowym smakiem, co sprawia, że owoce nadają się również do przetworów. Jeden krzak może dać aż 5 kg owoców. Stanowiska tej odmiany powinny być nieco zacienione i wilgotne. Wtedy owoców jest najwięcej i są najlepsze. Gleba powinna być kwaśna, ale również lekko zasadowa lub obojętna.

jagoda Jolanta
jagoda atut

● Odmiana Morena

Wyhodowana została w 1995 roku, a jej krzaki przybierają kulistą formę, dochodzącą do 1,5 metra wysokości. Odmiana ta to duże, słodko kwaśne owoce o dużym kształcie. Waga jednego owocu przekracza zazwyczaj 1 gram. Owoce tej odmiany, mają na sobie delikatny nalot, kształt wrzeciona oraz soczysty, niebieski kolor, który od razu przyciąga wzrok.

● Odmiana Sinoglaska

Pochodzi z rejonów Syberii w Rosji. Cechuje się ogromną odpornością nawet na uporczywe i długotrwałe mrozy. Ma bardzo niskie wymagania glebowe, dlatego można sądzić ją dosłownie zawsze i wszędzie. Krzewy tej odmiany mogą dawać owoce nawet 35 lat! Krzaki sięgają wysokość około 2,5 metra. Kwiaty rozpoczynają swoje kwitnienie w maju, a słodkie owoce dojrzewają wraz z początkiem czerwca. Jeden krzak może dać nawet 5 kg dojrzałych, soczystych owoców.

● Odmiana Wojtek

Zalecana do uprawy zarówno amatorom, jak i specjalistom w sprawach ogrodnictwa. To kolejna propozycja wywodząca się z Polski. Krzewy osiągają około 1,6 metra, jednak spora szerokość krzewów sprawia, że należy sadzić je w sporych odstępach. Owoce odmiany Wojtek moją mieć nawet 4 centymetry! Ich zbiory następują na koniec maja lub na początku czerwca. Odmiana ta ceniona jest nie tylko ze względu na pyszny smak owoców, ale również za obfitość zbiorów. Niestety w przypadku tej odmiany, owoce samodzielnie odpadają. Owocowaniu sprzyja zapylenie z odmianą Jolanta.

● Odmiana Wołoszebnica

Odmiana ta cechuje się plennością i wywodzi się z Rosji. Jest wyjątkowo odporna nawet na najsilniejsze mrozy, które mogą sięgać nawet -45 stopni Celsjusza. Odmiana ta owocuje najwcześniej w porównaniu z innymi odmianami. Owoce tego krzaku mają silne właściwości antyoksydacyjne i detoksykujące organizm. Owoce mają nieco nierówną powierzchnię, jednak ich pyszny smak i zbiory sięgające około 6 kg na jednym krzaku sprawiają, że to znana i ceniona odmiana.

jagoda kamczacka Wojtek
jagoda kamczacka Sinogalska
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel