Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Posadź drzewo dla dziecka!

2020-01-13
Posadź drzewo dla dziecka!

Posadź drzewo i zadbaj o swoje rodzinne korzenie!

Jak głosi stare porzekadło "Mężczyzna powinien zbudować dom, spłodzić potomstwo i posadzić drzewo". Zwyczaj sadzenia drzew z okazji urodzenia dziecka czy też zaślubin powraca! A to wszystko w dużej mierze zawdzięczamy galicyjskiej tradycji i naszym samorządom, które zachęcają mieszkańców, aby upamiętniali te tak ważne okoliczności właśnie w ten sposób. Projekty te możemy znaleźć w kilku miastach w Polsce, gdzie nie trzeba mieć nawet skrawka gruntu, aby swojemu dziecku podarować drzewko. Wytyczane są specjalne miejsca, w których to aktualnie można posadzić roślinę, nierzadko z tabliczką imienną naszej pociechy.

Czemu akurat drzewami upamiętniamy ważne chwile?

Sadzenie drzew - trochę historii

Na chwile obecną większość z nas traktuje drzewa w ogrodzie jako przyjazne siedlisko licznej fauny, osłonę przed palącym słońcem, a z czasem drzewa mają bardziej praktyczne zastosowanie np. wykorzystywane jako element przydomowego placu zabaw. Jednakże zwyczaj sadzenia drzew jest echem ludowych wierzeń, kiedy drzewa były opiekunami domowego miru.

W Polsce stary zwyczaj sadzenia drzew dla upamiętnienia ważnych momentów znany był już w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej, czyli w XV! W tamtych czasach, gdy na świat przychodził potomek męski sadzono dęby, natomiast gdy dziewczynka - lipy. Mówiono także, aby drzewo o nazwie męskiej sadzić w przypadku uhonorowania chłopca, o nazwie żeńskiej - oczywiście dla dziewczynki.

Nie tylko w kraju drzewom przypisywane były magiczne właściwości. Najstarszy kalendarz - horoskop galijski ściśle jest oparty na wspólnych cechach ludzi i drzew. To właśnie celtyccy druidzi sprawnie wytypowali drzewa, które sadzimy w zależności od miesiąca urodzenia dziecka. I tak dla przykładu: Urodzeni: 1.IV - 10.IV i 4.X - 13.X - ich opiekunem jest jarzębina i ta roślina jest dla nich "poświęcona".

Sadzenie drzew - czasy współczesne

We wstępie wspomniałam o tym, iż tradycja sadzenia drzew jest jak najbardziej popierana i wprowadzana w polskich miastach. I nic w tym dziwnego, gdyż drzewostany znikają z zastraszająco szybkim tempie. W szybszym niż są odtwarzane.

Dlatego też fundacje wspierane samorządami często organizują różnorodne akcje i wiece zachęcające mieszkańców do udziału w projektach.

sadzenie drzewa
sadzenie drzewka

Sadzenie drzew w ogrodzie - drzewko dla dziecka

Z perspektywy czasu zdarza się i w naszym sklepie, że dzwoni dumny przyszły Tata, który poszukuje drzewka dla swej pociechy. Przeważnie "nasi Tatowie" zakupują dęby zwyczajne i czerwone, wiązy, lipy, jarzębiny, brzozy i klony.

Ale tak naprawdę drzewko może być każde:). I nic nie powinno dziwić - mieć swoje własne drzewko to naprawdę coś. Jest to najtrwalszy prezent jaki możemy podarować naszej pociesze. Nie ważne czy dzieciątko jest nowo narodzone czy też kilkuletnie - ważne, że roślina będzie rosła wraz z nim.

Jest to prezent, który przetrwa lata, prezent, którym kiedyś nasze dzieci pochwalą się swoim. Ponadto jest to niezła lekcja edukacji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

A co najważniejsze to dbanie o roślinę razem - bezcenne.

sadzenie drzewa z dzieckiem
sadzenie drzewka z dzieckiem
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Brzoza brodawkowata Plant Pack

Brzoza brodawkowata Plant Pack

22,80 zł / 10 szt. brutto
Jarzębina Plant Pack

Jarzębina Plant Pack

28,80 zł / 10 szt. brutto
Buk zwyczajny pospolity Plant Pack

Buk zwyczajny pospolity Plant Pack

25,20 zł / 10 szt. brutto
Dąb szypułkowy Plant Pack

Dąb szypułkowy Plant Pack

24,80 zł / 10 szt. brutto
Lipa drobnolistna Miododajna Plant Pack

Lipa drobnolistna Miododajna Plant Pack

23,60 zł / 10 szt. brutto
Klon pospolity zwyczajny Plant Pack

Klon pospolity zwyczajny Plant Pack

31,20 zł / 10 szt. brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel