Pigwowiec japoński - wymagania, uprawa, pielęgnacja
Pigwowiec japoński - zdrowie w zasięgu... owocu
Pigwowiec japoński to bardzo mało wymagająca roślina, która ma mnóstwo zastosowań.
Może być posadzona jako pojedynczy soliter, może też posłużyć jako kolczasty żywopłot. A jej aromatyczne i bardzo zdrowe owoce mogą posłużyć jako dodatek do herbaty, smaczny dzem lub galaretka dodany to ciast.
Czemu pigwowiec japoński jest uniwersalny i warto go poznać?
Pigwa, a pigwowiec - różnice
Często zdarza się, że klient chciałby zamówić u nas pigwę. W czasie rozmowy okazuje się, że nie chodzi mu o drzewo pigwy, a krzew pigwowca.
To podstawowa różnica. Następna to owoc. Owoce pigwy są duże, kształtem przypominające owoce jabłoni lub grusz. Natomiast owoce pigwowca mają wielkość orzechów włoskich i przeważnie są owalne. I jedne i drugie nie nadają się do spożycia na surowo, gdyż są straszliwie kwaśne.
Pigwowiec japoński - jak wygląda?
Jest to użytkowy i niezwykle dekoracyjny, kolczasty krzew dorastający do 1-2m wysokości. Cechuje się rozłożystym pokrojem i małymi wymaganiami. Swą urodę zawdzięcza pięciopłatkowym kwiatom, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja, zanim pojawią się liście. Przeważnie mają barwę pomarańczowo-czerwoną, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonych. Jesienią mienią się wcześniej wspomniane żółte owoce, które są niezwykle aromatyczne, a nie zebrane będą wisieć na krzewie, aż do wiosny.
Owoce pigwowca - czemu takie zdrowe?
Właściwości owoców pigwowca i pigwy są bardzo podobne. Zawierają ogromną ilość witaminy C, dużo więcej niżeli cytryna. Ponadto to także mnóstwo pektyn, soli mineralnych i kwasów organicznych. Z kolei one mają działanie kojące, wzmacniające, antybakteryjne, obniżają ciśnienie krwi, pomagają także w stanach zapalnych żołądkowo-jelitowych. Z owoców jednych i drugich możemy robić nalewki, np. słynna pigwówka, kompoty, soki czy ciasta. Możemy również przetwarzać je jako przetwory - dżemy i powidła, które możemy łączyć z innymi owocami np. jabłkiem czy aronią. Zimową porą pigwowiec w syropie dodany do herbaty rozgrzeje każdego. Musimy też pamiętać, iż do owoców pigwowca potrzeba więcej cukru niż do pigwy, gdyż są one dużo kwaśniejsze.
Pigwowiec japoński - jak uprawiamy?
Pigwowce mają bardzo małe wymagania. Wystarczy, że będą rosły w średnio żyznej glebie, cechują się też dużą odpornością na mrozy i suszę. Jedynie co warto przy pigwowcu robić to przycinanie nadmiernej ilości gałązek, jak również tych pędów, które nie owocują.
Jakie zastosowanie dla pigwowca?
Jako, że jest to piękna i niewymagająca roślina, która świetnie znosi przycinanie, możemy zrobić z niej owocowy żywopłot, możemy także posadzić ja jako pojedynczą roślinę soliterową. Śmiało również możemy uprawiać pigwowca w pojemnikach na tarasie i balkonie.